Роберт (1-й граф Глостеру)

Роберт Глостерський (англ. Robert of Gloucester; бл. 1090, Кан31 жовтень 1147, Бристоль) — позашлюбний син англійського короля Генріха I, граф Глостер (з 1122), полководець і керівник партії прихильників імператриці Матильди в період громадянської війни в Англії 1135 -1154 років і один з найбільших державних діячів Англо-Нормандської монархії другої чверті XII століття. У середньовічних джерелах Роберта іноді називали Роберт «Консул», дотримуючись термінології його писарів, часто використовували латинське слово consul замість comes («граф»).

Роберт Глостерський
Роберт Глостерський
 
Народження: пр. 1090 рік
Кан
Смерть: 31 жовтня 1147
Брістоль, Ейвон, Південно-Західна Англія, Англія
Країна: Королівство Англія
Рід: Нормандська династія
Батько: Генріх I Боклерк
Мати: Sybilla Corbetd[1][2]
Шлюб: Мейбл ФіцХамон
Діти: Вільям Фіц-Роберт,2-й граф Глостер, Матильда Глостерська.

 Медіафайли у Вікісховищі

Біографія

Походження та освіта

Замок Кардіфф, перебудований Робертом Глостерским в камені.

Роберт був найстаршим з більш, ніж двадцяти побічних дітей Генріха I Боклерка. Очевидно, він народився в кінці 1080-х, оскільки до 1104 року у самого Роберта з'явився перший дитина. У той час Генріх I ще не був ні королем, ні спадкоємцем англійського престолу. Мати Роберта до теперішнього часу однозначно не встановлена. Зазвичай в якості його матері називають Сибіллу Корбі, від якої у Генріха I дійсно було кілька дітей, проте з урахуванням віку Сибілли (в кінці 1080-х їй виповнилося трохи більше десяти років) ця версія зараз вважається неправдоподібною. Згідно з іншою теорією , матір'ю Роберта була представниця роду Гай або Гайт, небагатій англійської дворянської сім'ї з Оксфордшира. К. Томпсон[3] вважає, що мати Роберта була за національністю нормандка, що знаходиться в родинних стосунках з родом гайта.

Роберт був визнаний сином Генріха Боклерка вже в момент свого народження. Малоймовірно, що він провів своє дитинство разом з батьком, оскільки в 1087-1096 роках Генріх постійно переміщувався по Англії і Нормандії, а його кар'єра переживала то злети, то падіння. Можливо Роберт виховувався в церковному середовищі. Йому вдалося отримати досить хороше за стандартами того часу освіту. Відомо, що граф Глостер володів латиною, цікавився філософією та історією і в більш пізній час був активним покровителем науки і мистецтва в Англії. Присвятами Роберту Глостеру супроводили свої роботи Джеффрі Монмутський і Вільям Мальмсберійський.

Граф Глостер і правління Генріха I

У 1113 році Роберт прибув до двору свого батька в Нормандії. Уже в наступному році він одружився з Мабель, старшою дочкою Роберта Фіц-Хемона, великого англо-нормандського барона і завойовника Гламоргана. Це принесло Роберту великі земельні володіння в Глостерширі і інших графствах на валлійському кордоні, а також сеньйорію Гламорган в Південному Уельсі з замком Кардіфф. Крім того, Роберту були передані Евресі і Крей в Нормандії. В 1121 або 1122 роках Роберт був нагороджений титулом графа Глостера. Протягом наступних десятиліть Роберт був визнаним лідером баронів валлійського прикордоння та головною опорою нормандської експансії в Південному Уельсі. Його сеньория Гламорган стала зразком для господарсько-політичної організації англо-нормандськіх володінь на завойованих територіях.

Уже в юності Роберт Глостерський проявив себе як талановитий воєначальник і авторитетний державний діяч. Він користувався особливою прихильністю свого батька і виконував функції радника і капітана королівської армії. У 1119 році Роберт відзначився в битві підр Бремюлем, а в 1123-1124 роках керував військовими операціями з придушення повстання нормандських баронів на чолі з Аморі де Монфором і Галерані де Бомон. Після загибелі єдиного законного сина Генріха I Вільгельма Аделіна в 1120 році Роберт Глостерський став однією з головних опор короля в його намірі забезпечити успадкування англійського престолу за своєю дочкою імператрицею Матильдою. 1 січня 1127 року його першим серед англо-нормандських баронів приніс присягу на вірність Матильді і зобов'язався визнати її королевою після смерті Генріха I. Про роль Роберта в системі державного управління в кінці правління Генріха I свідчить той факт, що на нього було покладено обов'язок утримання фортець Дувр і Кентербері, контролюючих переправу через Ла-Манш, а також те, що саме у власному Роберту замку Кардіфф містився полонений Роберт ІІ, старший брат Генріха I і претендент на корону Англо-Нормандської монархії. Коли Генріх I смертельно захворів в Нормандії в листопаді 1135 року Роберт залишався з ним до самої смерті короля, що послідувала 1 грудня 1135 року.

Вибір політичного табору

Після смерті Генріха I Роберт залишався в Нормандії і брав участь в обговореннях питання про кандидатуру наступника престолу. Нормандські барони зупинили свій вибір на Теобальда II (графа Шампані), старшого сина Адель Нормандської, дочки Вільгельма Завойовника. Однак з Англії незабаром прийшло повідомлення, що королем був проголошений і коронований молодший брат Теобальда Стефан Блуаський. Роберт визнав Стефана королем і на Великдень 1136 року взяв участь в урочистому Великій королівській раді в Англії, який підтвердив обрання Стефана. Роберт приніс королю омаж, обумовивши його умовою дотримання Стефаном хартії вольностей, складеної баронами. У цей період, очевидно, Роберт не рахував можливої ​​коронацію імператриці Матильди і не підтримав її вторгнення в південну Нормандію на початку 1136 року. За свідченням автора «Діяння Стефана[4]», деякими баронами в якості кандидатури на престол у свій час пропонувався сам Роберт Глостерський, проте його незаконне походження не дозволяло скільки-небудь серйозно розглядати цей варіант. У будь-якому випадку, Роберт не був суперником Стефана Блуаський в боротьбі за корону, і більш того, за словами Джеффрі Монмутського, в 1136 році виступав одним зі «стовпів» влади короля Стефана.

Слабкістю центральної влади в Англії після смерті Генріха I скористалися валлійці, які на початку 1136 перейшли в наступ на землі англо-нормандських баронів Уельсу. Валлійські князі відвоювали Кармартеншир, значну частину Пембрукшира, знову проникли в Брихейніог і долину Уска. Спроби Стефана організувати відповідний похід в Уельс провалилися. Захист англо-нормандської влади в південному Уельсі лягла на плечі місцевих баронів на чолі з Робертом Глостерським. Він відбив набіги валлійців на Гламорган, проте перейти в наступ йому не вдалося. Відновлення експансії в Уельсі було відкладено через загострення ситуації в Англії. Роберт, ймовірно, розраховував зайняти провідні позиції в королівській адміністрації, проте при дворі на перші ролі вийшли інші аристократи: фламандський воєначальник Вільгельм Іпрський і брати-близнюки Роберт і Галеран де Бомон. Граф Глостер незабаром покинув королівський двір і попрямував до Нормандії. У 1138 році він оголосив про перехід на сторону імператриці Матильди.

Громадянська війна в Англії

Приєднання Роберта Глостера до прихильників імператриці різко посилило їхні позиції як в Англії, так і в Нормандії. Слідом за Робертом на бік Матильди перейшла значна частина англонормандської аристократії західних і південних графств. В особі свого зведеного брата Матильда придбала авторитетного лідера, талановитого воєначальника і фактичного главу своєї партії. Перші дії Глостера, однак, не були вдалими: в Нормандії він був розбитий Галерані де Бомон, а англійські союзники імператриці зазнали поразки від королівських військ і були відкинуті до Брістоль. В кінці 1138 року Стефан увійшов в Глостер, на початку наступного року - в Вустер. Але 30 вересня 1139 року в Англії, неподалік від замку Арундел, висадився граф Роберт разом з Матільдою і невеликою групою її прихильників. Глостер негайно відправився в Брістоль, який незабаром перетворив в штаб-квартиру і військову базу партії імператриці в Англії, а сама Матильда деякий час залишалася в Еранделе під заступництвом своєї мачухи Аделізи Лувенському. Замок був оточений королем, але зрештою Стефан погодився припинити облогу і дозволити Матильди перебратися в Брістоль.

Закріпившись в Брістолі, Роберт Глостерський розгорнув широкомасштабні військові дії проти короля. Загони Роберта захопили Уарем, Вустер і інші володіння Бомон в західних графствах, здійснювали рейди на володіння короля і його прихильників в Дорсеті, Уилтшире, Беркширі і Оксфордширі. Громадянська війна незабаром перетворилася в безперервні грабіжницькі набіги різних феодалів на землі своїх супротивників, що призводило до спустошення країни і розвалу адміністрації. Кордон територій, контрольованих королем і графом Глостер, пролягала вздовж Котсвольдскіх пагорбів, землі по обидва боки від яких піддавалися найбільшому розорення і поступово безлюделі.

Протягом 1139-1140 років військові дії велися з перемінним успіхом. Положення змінилося в кінці 1140 року, коли на бік імператриці перейшов Ранульф де Жернон, граф Честер і один з найбільших землевласників Середньої і Північної Англії. Головною метою Ранульф було захоплення Лінкольна, незадовго до цього потрапив під контроль короля. У січні 1141 Роберт Глостер зі своїми військами, що включали в тому числі і загони валлійських найманців, прибув на з'єднання з армією Ранульф. 2 лютого 1141 року об'єднані сили графів Глостера і Честера вщент розгромили королівську армію в битві при Лінкольні і взяли в полон самого короля. Стефан Блуаський був поміщений під арешт в Брістолі, а Роберт Глостер з імператрицею попрямували в Вінчестер, де після досягнення угоди з папським легатом Генріхом Блуаський Матильда була обрана королевою Англії. Через два місяці імператриця вступила в Лондон. Однак її правління виявилося недовгим: консолідація сил прихильників Стефана і повстання лондонців змусили Матильду втекти з міста. 14 вересня 1141 року війська імператриці були оточені королівської армією у Вінчестера. Граф Роберт прикривав відхід Матильди, проте не зміг узяти гору над чисельно перевершує армією противника і був узятий в полон. Протягом півтора місяця Роберт утримувався під арештом в Рочестерському замку, наразі 1 листопада 1141 роки не був обміняний на короля Стефана. Обмін полоненими також відбувався в місті Вінчестер і, згідно зі свідченнями хроністів, граф Роберт під час короткої зустрічі з королем запевнив його, що в своїй боротьбі він не має нічого особистого проти Стефана.

Останні роки життя

Абатство Тьюксбері, побудоване Робертом Глостерським

Після звільнення Роберта громадянська війна продовжилася. Незабаром, однак, стало очевидним неможливість жодної зі сторін здобути беззастережну перемогу. У 1142 році граф Глостер відправився в Нормандію, намагаючись домогтися від Жоффруа Плантагенета, дружина імператриці Матильди, військової підтримки, але зазнав невдачі: для Жоффруа важливішим було підпорядкування Нормандського герцогства, яке він і завершив до 1145 році. В Англії Роберт повернувся з загоном лише в 300-400 вершників і Генріхом Плантагенетом, старшим сином Матильди. Тим часом королівські війська поступово витісняли загони Глостера з Беркшира, Оксфордшира і Уїлтшира. Восени 1142 упав Оксфорд, а імператриця була змушена таємно втекти з міста під покровом ночі. У 1143 році Роберту вдалося здобути перемогу над королівської армією у Вілтона і взяти Шерборн. Позиції сторін знову стабілізувалися. Граф Глостер продовжував, за висловом автора «Діяння Стефана» , правити територією «від моря до моря» (тобто від Брістольського затоки до узбережжя Ла-Маншу в Дорсеті), встановивши в її межах відносний порядок і спокій.

В кінці 1145 року на бік Стефана перейшов молодший син Роберта Філіп, комендант Криклейд і Чіренчестера, що призвело до втрати цих стратегічно важливих замків. Королю також вдалося здобути перемогу при Фарінгтон, відрізавши прихильників імператриці в Уоллінгфорде і долині Темзи від основних сил в західних графствах. Глостер і Брістоль опинилися під загрозою. Роберт був змушений піти на переговори про перемир'я з королем. У 1147 році граф зробив останню спробу переламати хід війни, зробивши напад на ФАРН в Сурреї. Однак це підприємство не принесло результату. Роберт повернувся в Брістоль для збору нової армії, але захворів лихоманкою і 31 жовтня 1147 помер. Він був похований в монастирі Сент-Джеймс, заснованому ним неподалік від Брістольського замку.

Смерть Роберта Глостера виявилася згубною для інтересів Матильди в Англії. Її прихильники поступово переходили на бік короля. Присутність Генріха Плантагенета не могло врятувати ситуацію. У лютому 1148 імператриця, а потім і її син, покинули Англію.

Шлюб і діти

Королі Англії
Нормандська династія
Вільгельм I Завойовник
   Роберт III Куртгьоз
   Вільгельм II Руфус
   Адела Нормандська
   Генріх I Боклерк
Роберт III Куртгьоз
   Вільгельм Клітон
Вільгельм II Руфус
Генріх I Боклерк
   Імператриця Матильда
   Вільгельм Аделін
   Роберт Глостерський
   Реджинальд Фіц-Рой
Стефан Блуаський
   Євстахій IV Булонський
   Вільгельм Булонський
   Марія Булонська

Роберт Глостерський був одружений (бл. 1114) на Мабель Фіц-Роберт (пом. 1156), щодо дочки Роберта Фіц-Хемона, лорда Глостера і Гламоргана, і Сибілли Монтгомері. Їхні діти:

Крім того, від Ізабелли, сестри Річарда Дуврського, єпископа Байо, у Роберта був побічний син Річард (пом. 1142), який в 1135 року також став єпископом Байо.

Див. також

Посилання

Примітки

  1. Lundy D. R. The Peerage
  2. Kindred Britain
  3. Thompson Kathleen. Affairs of State: the illegitimate children of Henry I.  2003. Т. 29, вип. 2 (1 червня). С. 129–151. ISSN 0304-4181. DOI:10.1016/s0304-4181(03)00015-0. Процитовано 2019-11-28.
  4. Potter, K. R. (Kenneth Reginald) Davis, R. H. C. (Ralph Henry Carless), 1918-1991. (2004). Gesta Stephani. Clarendon Press. ISBN 0-19-822234-3. OCLC 861983178.

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.