Розворяни

Розворяни село в Україні, в Львівському районі Львівської області. Населення становить 414 осіб. Орган місцевого самоврядування Глинянська міська рада.

село Розворяни
Країна  Україна
Область Львівська область
Район/міськрада Львівський район
Рада Глинянська міська рада
Код КАТОТТГ UA46060050140039982
Основні дані
Населення 414
Площа 1,204 км²
Густота населення 343,85 осіб/км²
Поштовий індекс 80724[1]
Телефонний код +380 3265
Географічні дані
Географічні координати 49°49′07″ пн. ш. 24°28′22″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
230 м
Водойми Тимковецький потік
Місцева влада
Адреса ради 80724, Львівська обл., м. Глиняни
Карта
Розворяни
Розворяни
Мапа

 Розворяни у Вікісховищі

Назва

За роки радянської влади село в документах називали «Розваряни». 1989 р. селу надали сучасну назву.[2]

Географія

Село Розворяни розташоване в природному районі Пасмове Побужжя. Це особливий регіон Малого Полісся, що складається з шести пасом, які паралельно тягнуться один до одного з заходу (від Розточчя) на схід на 40-50 км. Розворяни знаходяться на п'ятому (з півночі) пасмі, що носить назву в науковій літературі — Винниківське. Найвища точка села знаходиться на південний захід від нього (в центральній частині пасма) і має висоту понад 260 м над рівнем моря. Найнижча ділянка Розворян знаходиться в долині Тимковецького потоку, при виході його за територію села, з висотою приблизно 226 м.

Село Розворяни знаходиться поблизу крайової зони Гологір. Це місце — поєднання височини північного Подільського уступу і рівнини Малого Полісся.

Поверхня — рівнинна з поодинокими невисокими підвищеннями рельєфу на півдні та південному заході. Назву села старожили пояснюють так: колись проїжджав полями козак і по дорозі йому поламалася розвора (жердина, якою подовжують віз). Почав козак ремонтувати віз і назвав цю місцевість «розворяни». Пізніше тут поселилися люди і назвали так село. Інші пояснюють, що проїжджала полями багата княгиня і там, де знаходиться село, їм поламалася розвора, і так нарекли цю місцевість «розворяни». Але скільки б пояснень не було, всі вони зводяться до одного: назва села походить від слова «розвора».

У селі є ставок (так звані Торфовиська) і маленька річка. Жителі села називають цю річку Дулибівка. Офіційна ж назва річки  Тимковецький потік. Довжина Тимковецького потоку 28 км, площа басейну 165 км². Річище у верхній течії слабозвивисте, в середній та нижній течії помірно звивисте, місцями випрямлене. Витоки розташовані на південь від села Ганачівки, між лісистими пагорбами Гологорів. Річка тече в межах Надбужанської котловини спочатку переважно на північ, потім — на схід. Впадає до Перегноївки в місті Глиняни (в межах міста річка тече на північ та північний захід), далі — у Полтву, притоку Західного Бугу. Притоки Тимковецького потоку: Млинівка Лісна (права); Гострий (ліва); меліоративні канали.

Народну назву річки пояснюють по-різному. Одні старожили кажуть, що колись давно проживав у селі багатий чоловік на прізвище Дулиба. Через його поле протікала річка і її назвали — від прізвища цього чоловіка. Інші пояснюють від слова «долина». Річка тече у зниженій частині рельєфу, утворюючи річкову долину. Долина — долиба — дулибівка.

У селі збереглися старі назви вулиць «Озеро» та «За озером» — місцевість, де колись було озеро. Зараз його немає. Гай, За гайком — раніше там був гай, а потім люди побудували на цьому місці свої житла. Кут — будівництво цієї вулиці велося так, що утворює кут із центральною вулицею села. Бамбуцівка — назва цієї вулиці має багато різноманітних пояснень. Найімовірніше, що назва походить від прізвиська жителя села, який вперше на цьому полі збудував свою хату.

Назви лісів походять в основному від порід дерев: Липина, Березина, Соснина, Ялина. Дуже давні назви лісових масивів Варецькі та Дібрівки. Назва гайку «Дібрівки» походить від слова діброва. Назва «Ліси Варецькі» походить від прізвища жителя, якому належала колись ця частина лісу.

Історія

Розказують що дуже дуже давно їхали козаки і в них поламалася розвора і вони прозвали цю місцевість РОЗВОРЯНИ.

Крохмальний Григорій, що народився в Розворянах в 1899 р. був стрілем в Українській галицькій армії, пізніше проживав в селі Полтва.

Спорт

У селі є футбольна команда «Старт», яка заявила про своє існування в 2013 р. В перший рік зайняли перше місце в 2 лізі Чемпіонату Золочівщини, і вийшли в першу лігу, де зараз і грають.

Примітки

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.