Роздорська

Роздорська (в старовину Роздорський юрт, Роздорський городок, в просторіччі Роздори) — станиця в Усть-Донецькому районі Ростовської області.

Роздорська

Координати 47°32′27″ пн. ш. 40°38′51″ сх. д.

Країна  Росія
Адмінодиниця Роздорське сільське поселенняd
Телефонний код 86351
Поштовий індекс 346560
GeoNames 502449
Роздорська
Роздорська (Росія)

Є адміністративним центром Роздорського сільського поселення.

Географія

Розташована у центральній частині області, за 100 км на північний схід від міста Ростов-на-Дону.

Археологія

У плейстоцені на території Східної Європи зустрічався великий верблюд Кноблоха (Camelus knoblochi), дуже близька обом сучасним верблюдам. Примітна недавня знахідка чудово збереженого черепа верблюда Кноблоха в околицях станиці Роздорської[1].

На території станиці виявлено пам'ятки новокам'яної, бронзової та залізної діб та середньовіччя.

Під час археологічних розкопок 1994 року на території заповідника виявлені поховання стародавніх культур: ямної, катакомбної, зрубної, а також салтово-маяцької культур (культура Хозарського каганату). Раніше дослідниками було виявлено болгарське поховання.

Виникнення неолітичної стоянки Роздорська-2 датується останньою чвертю 8 тис. — першою чвертю 7 тис. до Р. Х. У Роздорській-2 виявлено близько 53000 артефактів (понад 40300 з кременю, 10700 з м'яких порід каменю, 1600 з кістки, 100 з кераміки, 20 із стулок молюсків). Кераміка представлена скульптурними зображеннями, геометричної пластикою й фрагментами обмазки, керамічний посуд була відсутня[2].

Близько станиці Роздорська розташовано неолітичне поселення Раковиний Яр[3], нижні шари якого датуються другою половиною VII тис. до Р. Х.[4].

У станиці виявлено сліди проживання різних народів, таких як кіммерійці, скіфи, сармати, алани, готи, гуни, хозари, половці та татари.

Історія

Станиця Роздорська вважається першою столицею донського козацтва. Перша згадка про неї зустрічається у 1571 році й пов'язане з проїздом через станицю на Константинополь російського посланця Ішеїна. Його супроводжували з Москви до Азова Ігнатій Кобяков та козацькі отамани Мамин та Яковлєв. До 1622 року станиця була центром Головного Донського війська.

Роздорська станиця відносилася до Першого Донського округу Області війська Донського.

У XIX столітті в станиці бували російська кавалеристка, офіцер Російської Імператорської армії, учасниця Вітчизняної війни 1812 року кавалерист-дівиця Н. А. Дурова, яка стала прототипом Шурочки з «Гусарській балади».

У станиці бували письменники О. С. Серафимович, М. О. Шолохов, В. О. Закруткін і О. В. Калінін.

Тут проходили зйомки фільмів «Донська повість», 1964 рік (фільм-драма, поставлений на Ленінградській ордена Леніна кіностудії «Ленфільм» в 1964 році режисером Володимиром Фетіним за мотивами оповідань «Шибалково насіння» і «Родинка» Михайла Шолохова); за творами О. В. Калініна («Циган» та інші) за участю акторів О. Баталов, Н. Мордюкової, В. Дворжецького, Є. Матвєєва, М. Волонтира, К. Лучко та інших.

Художник В. І. Суріков писав з мешканців станиці персонажі картини «Підкорення Сибіру Єрмаком». Художники М. Б. Греков, А. В. Тимофєєв малювали пейзажі околиць станиці.

У 2012 році в станиці відкрили пам'ятник отаману Максиму Власову.[5]

Населення

Чисельність населення
1959 2010
2770 1805

Пам'ятки

Церква Донської ікони у станиці Роздорської
  • У станиці розташовані пам'ятки архітектури кінця XIX — початку XX століть. До них належать: козачі курені, флігелі, будинки торгових козаків.
  • ДБЗК РВ «Раздорський етнографічний музей-заповідник»[6].
  • У приміщенні колишньої Церковно-парафіяльної школи розташовані виставки: «Від найдавніших поселень до козацького містечка»; «Містечко Роздори у XVI—XVII ст.ст.», «Станиця Роздорська у XVIII—XIX сторіч», «Історія пишеться об'єктивом», присвячена подіям німецько-радянської війни.
  • У Будинку торгового козака Устинова (1914 р.) влаштовані виставки «Галерея Суріковців» з картинами випускників художньої академії імені Сурікова В. І., «Козацька старина, XIX — початок XX століття» з предметами побуту козаків.
  • У Козацькому курені козака Єнкина (кін. XIX ст.) організована виставка «Побут і звичаї роздорських козаків». На виставці представлено інтер'єр козацького куреня служивого козака (початок XX століття).
  • У роки радянської влади зруйновано Храм Донської ікони Божої Матері.
  • Пам'ятник отаману Війська Донського Максиму Григоровичу Власову.

Відомі люди

Посилання

Примітки

  1. Титов В. В. (2 октября 2010). Находка черепа древнего верблюда возле станицы Раздорской. Раздорский этнографический музей-заповедник. Архів оригіналу за 8 лютого 2012. Процитовано 31 марта 2011.
  2. Горелік А. Ф., Цыбрий А. В., Цыбрий Ст. Ст. Л. Я. Крижевская і проблема бескерамического неоліту на півдні Східної Європи (тоді і сьогодні) // Традиції та інновації у вивченні найдавнішої кераміки. Санкт-Петербург, 2016
  3. Котова Н. С. Давня кераміка України // Київ-Харків, 2015
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.