Ропа Рози (Червоний яр)



Ропа Рози
 (румунська «Червоний Яр») є територією, що охороняється, пам'яткою природи національного значення  в Алба повіті, Румунія. Це геологічний і ботанічний заповідник, розташований на крайньому південному заході Секашель плато на правому березі Секаш Маре, близько 4 км на північ від міста Себеш. Площа близько 24 га, класифікується як Категорія МСОП III ступеня. Ерозія та стік води дали йому видний, різкий скелястий вигляд у схилі гори. Сам Ропа Рози має площу близько 10 га. Ропа Рози тягнеться протягом 800 метрів. Його висота від 50-125 метрів до 300-425 метрів абсолютної висоти. Величезна стіна, майже вертикальна, справляє враження зруйнованого пам'ятника предків. Яруси колон і пірамід, розділених ярами, утворюють безплідні землі мікрорельєфу. Перша доповідь Усатівська культура про Ропа Розу знайдена у виступі прот. У. Шустера в 1865 році.[2]

Ропа Рози - Румунія
Категорія МСОПIII (Пам'ятка природи)
Червоний яр
Червоний яр
45°59′15″ пн. ш. 23°35′29″ сх. д.
Розташування:  Румунія
Найближче місто: Себеш
Площа: 24 га
Заснований: 2000 (1969)
Країна  Румунія[1]

 Ропа Рози у Вікісховищі

Це була перша археологічна розвідка, зроблена ним, яка виявила залишки великих і малих гончарних виробів, які були з орнаментом, що також свідчить про Усатівську культуру.[3]

Геологія

Ропа Рози - геологічний заповідник та пам'ятка природи з незвичайними функціями червоного ліжка. Оцінка геологічного віку утворень була складною задачею, оскільки в минулому не було виявлено залишків копалин. [4], [5]

Геологічна пам'ятка була названа «чудом природи».[6]

Її стіни піднімаються на висоту 80-100 м. Скельні утворення природно різьблені з дуже незвичайними формами колон, веж і пірамід складалися століттями від ерозії дощовою водою. Дослідження об'єкта показали геологічні утворення гравію, кварцових пісків і пісковиків. Родовища відрізняються "послідовністю червоної глини, сірих та червонових мильних каменів, сипучих білих мило-каменів". Всі вони демонструють червонуватий колір. Глибокі яри утворюються і під час дощів, вода,яка тече по глибоких ярах має червоний колір, а яка падає в яри робить ревучий звук. В околицях тече річка Ропа Рози.

Флора

Ропа Рози

В області Ропа Рози є багато рідкісних та ендемічних рослин. Квіткові види, які є в парку: Кизильник integerrimus, Ефедра двоколоса, Волошка, Гвоздика serotinus, Cephalaria випромінююча і Аспленіум чорного перцю. Для розробки плану управління заповідником, було проведено дослідження на флору і фауністичні ресурси на території заказника. Враховуючи ці дані, у відомостях про флору значиться 144 види рослин з 41 родини. З них 8 видів знаходяться під загрозою зникнення, вони характерні для экорегіонів на ксерофільних луках та для Xerothermic субконтінентальних дубових лісів: [7] Cephalaria випромінююча, Cephalaria uralensis Батьківщина, Onosma pseudoarenaria, Jurinea молліс ССП. (transsilvanica), Сальвія transsilvanica, шавлія поникла, Волошка atropurpurea і Дуб пухнастий. Також до рідкісних видів рослин відносять Кизильник, Волошка, Гвоздика serotinus, Cephalaria радіата і Аспленій чорний.

Фауна

Для складання плану управління природним заповідником було проведено дослідження на території флори та фауни в резервній зоні.

Орнітофауна


Земноводні
Види рептилій


Палеонтологія

Палеонтологічні дослідження яру Ропа Рози були проведені біля міста Себеш, на південно-західній стороні Трансильванського басейну. Дослідження були розпочаті в 1969 році. Викопні рештки організмів були описані в попередніх дослідженнях. Виходячи з досліджень, проведених Кодреа та Діка в 2005 році, вони визначили вік цих утворень до віку раннього міоцену (також вважається еггенбурзько-отогнанський вік). Деякі з рідкісних скам'янілостей, наведених тут, - хребетні; один з них - каудальний хребет Завроподи (динозавр). Це оригінальне джерело копалини інтерпретується як основна формація Маарстріти-Приобона, яка руйнується протягом багатьох років. Палеонтологи, які займаються дослідженнями в Ропа Розі, вважають, що це єдиний рід завроподи, про який повідомлялось в будь-який останній час (крейдові маастрихські формування) у Румунії, які можуть бути названі Magyarosaurus(травоядний динозавров).

Дивись  також

  • Річка Ропа Рози

Посилання

  1. Nationally designated areas (CDDA)
  2. Академік Олександр Борза про Ропа Рози в Трансильванії (Румунська). Dacoromania. Процитовано 23 квітня 2013.
  3. Apulum: Acta Musei Apulensis (Romanian). Регіональний музей Алби Юлії. 2006. с. 45. Процитовано 20 квітня 2013.
  4. Скупорний хребет на Ропа Розі (Повіт Алба) Влад А. Кодреа (pdf). Палеонтологічна організація. Архів оригіналу за 3 березня 2016. Процитовано 22 квітня 2013.
  5. Національні ресурси Ропа Рози (Румунська). Офіційний вебсайт Національні ресурси Ропа Рози. Архів оригіналу за 4 червня 2018. Процитовано 22 квітня 2013.
  6. Геологічний заповідник на Ропа Розі, Себеш, Алба, Румунія. Gigapan.com. Процитовано 22 квітня 2013.
  7. Організація рослин біорізноманіття (pdf). Організація рослин біорізноманіття. Процитовано 22 квітня 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.