Роху

Роху, або руї (Labeo rohita) — вид риб родини коропових, природний ареал якого охоплює річки південної та південно-східної Азії. Це велика всеїдна риба, яка активно використовується для вирощування в аквакультурі.

?
Роху

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Остаріофізи (Ostariophysi)
Ряд: Коропоподібні (Cypriniformes)
Родина: Коропові (Cyprinidae)
Підродина: Cyprininae
Рід: Лабео (Labeo)
Вид: Роху
Labeo rohita
(F. Hamilton, 1822)
Синоніми
* Cyprinus rohita Hamilton, 1822
Посилання
Вікісховище: Labeo rohita
EOL: 216382
ITIS: 163681
МСОП: 166619
NCBI: 84645

Зовнішній вигляд

Це велика срібляста з незначною пігментацією на спині та боках риба, типового для для коропоподібних вигляду і загальної форми тіла, з невеликими очами та кінцевим ротом; бічна лінія без вигинів, проходить від зябрового отвору до хвостового плавця. Дорослі особини можуть досягати довжини до 2 метрів та ваги до 45 кг, але звичайно розмір не перевищує 50 сантиметрів[1].

Розповсюдження

Типовим біотопом для роху є рівнинні річки з повільною течією та великою кількістю водяної рослинності. Природний ареал роху охоплює північну, центральну та східну Індію[2], Пакистан, Непал, Бангладеш та М'янму. Також цей вид був інтродукований до прісноводних водойм у Бутані, Камбоджі, Філіппінах, Шрі-Ланці, південній Індії, Таїланді, В'єтнамі, а за межами Азії — в Зімбабве, на Мадагаскарі та Маврикії[3].

Екологія

Вид є всеїдним, із зміною харчових об'єктів на різних стадіях життєвого циклу. На стадії малька він харчується переважно зоопланктоном, але по мірі дорослішання все більше переходить на фітопланктон; дорослі риби харчуються фітопланктоном та водною макрофітною рослинністю. Зяброві тичинки дорослих риб тонкі та видовжені, що вважається адаптацією до фільтрування планктону[4].

Статевої зрілості досягає у віці від 2-х до 5-ти років. Нерест зазвичай відбувається протягом сезону мусонів на тимчасово затоплених частинах річкових заплав. Ікра під час нересту може бути зібрана і використана для зариблення ставків та озер, що використовуються в аквакультурі[1].

Використання в аквакультурі

В південній та південно-східній Азії роху є важливим компонентом аквакультур[5]. В умовах штучного розведення в стоячих водоймах роху звичайно не нереститься, тому для розмноження доводиться вдаватись до штучного нересту[6][7]. Окрім того, роху є популярним об'єктом спортивного лову[8].

Використання в кулінарії

Смажений роху, Бангладеш.

Роху активно використовується в харчуванні по всьому ареалу. Рецепт смаженого роху згадується в творі Манасоласа (Mānasollāsa): енциклопедії на мові Санскрит складеної Сомешварою ІІІ, що правив на території сучасної Карнатаки. Згідно рецепту з риби треба зняти шкіру, замаринувати в суміші асафетиди та солі, потім занурити в натерту куркуму розведену водою, а після цього смажити[9].

Посилання

  1. Froese R., Pauly D. (eds.) (2013). Labeo rohita на FishBase. Версія за травень 2013 року.
  2. Rohu Fish Farming Information Guide - Agri Farming. Agrifarming.in. 26 серпня 2015. Процитовано 8 вересня 2018.
  3. Labeo rohita distribution
  4. Composite fish culture. Kerelaagriculture.gov.in. Процитовано 10 березня 2012.
  5. FAO Fisheries & Aquaculture Labeo rohita. Fao.org. Процитовано 8 вересня 2018.
  6. de Graaf, G.; Latif, A. (2002). Development of freshwater fish farming and poverty alleviation - A case study from Bangladesh. Aquaculture Asia 7 (2): 5.
  7. Nandeesha, M.C. (1990). Induced spawning of Indian major carps through a single application of Ovaprim-C. Asian Fisheries Society. Процитовано 23 січня 2017.
  8. Dahanukar, N. 2010. Labeo rohita (Hamilton, 1822). The IUCN Red List of Threatened Species 2010
  9. K.T. Achaya. The Story of Our Food, p. 85. Universities Press, 2003

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Роху

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.