Свято-Троїцька церква (Диканька)

Свято-Троїцька церква (місцева назва: Троїцька церква) — чинна мурована церква в Диканьці. Троїцька церква побудована 1780 року на місці старої дерев'яної Хрестовоздвиженської церкви, будівничим Павлом Васильович Кочубеєм. Троїцька церква — одна з пам'яток архітектури України, яка тісно пов'язана з творчістю М.В. Гоголя, що часто відвідував ці місця і змалював у знаменитих «Вечорах на хуторі біля Диканьки» («Ніч перед Різдвом»).

Свято-Троїцька церква
49°49′22″ пн. ш. 34°32′19″ сх. д.
Тип споруди церква
Розташування  Україна, Диканька
Архітектор М. О. Львов (?)
Засновник Павло Васильович Кочубей
Кінець будівництва 1780
Зруйновано 1930-ті
Відбудовано Богослужіння відновлено у травні 1993 року на Великодні свята.
Стиль бароко[1] і Late Baroqued[1]
Належність УПЦ МП
Єпархія Полтавська єпархія УПЦ (МП)
Стан Пам'ятка архітектури національного значення України (591/0)[2][1]
Адреса вул. Пушкіна, 11а
WLM 53-210-0004
Епонім Трійця
Свято-Троїцька церква (Диканька) (Україна)
 Свято-Троїцька церква у Вікісховищі

Історія церкви

Троїцька церква розташована в історичному центрі Диканьки. На той час відвідували церкву переважно козаки, а також багаті міщани, що жили недалеко від Диканьки. В день Святої Трійці збиралось найбільше прихожан, тоді правився молебень в пам'ять убієнних походах і боях диканьських козаків. Поруч з церквою було відкрито й церковно-приходську школу. Школа славилась високою успішністю, і відмінниці отримували за успіхи в навчанні іменні «Святі Євангелія» з рук і за підписом княгині О.К. Кочубей.

Церква мала таємні входи у підземелля. Один з'єднувався з системою підземних ходів, виритих під поселенням для захисту від спустошливих татарських набігів. Другий пролягав до збудованого під церквою біля правого крилосу склепу, у якому у 1786 році був похований П.В.Кочубей разом з дружиною Уляною Безбородько. Її брат — граф О.А. Безбородько, допоміг своєму племіннику Віктору Павловичу Кочубею розбудувати Диканьку, створивши найбільший на Полтавщині природно-архітектурне середовище.

Особливості архітектури

Троїцька церква побудована в стилі пізнього бароко. З висоти пташиного польоту будівля церкви має форму хреста. Кути церкви оформлені пілястрами та прямокутними колонами. Стіни з великою кількістю ліпних прикрас завершуються високими карнизами. За композицією відноситься до однокупольних церков і має чотири напівкупола. Церква виділяється витонченим декором, всередині церкви розкішний інтер'єр, близький до класичної церкви минулого століття.

Галерея

Примітки

  1. Кішик В. В., Мокляк В. О., Павленко В. А. ДИКАНЬКА смт, райцентр. Православної Церкви (з 1990-х – УПЦ МП) громада. Троїцька церква. // Полтавіка. Полтавська енциклопедіяПолтава: 2009. — Т. 12: Релігія і церква. — ISBN 978-966-192-047-6
  2. Троїцька церква (архітектура) // Звід пам'яток історії та культури України: Полтавська область. Диканський районПолтава: 2011. — 360 с. — ISBN 978-966-182-176-6

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.