Симаргл

Сима́ргл, Семаргл (староцерк.-слов. Симарьглъ, Семарьглъ, Сѣмарьглъ)  божество пантеону Київської Русі з не цілком ясними функціями. Але найчастіше за все його зображують у вигляді крилатого вогнедишного собаки (хорта), божества сходів, молодих паростків, заступником насіння і коріння, що міг переміщуватись по древу життя. Входив до числа шести божеств, ідоли яких були встановлені в Києві за князя Володимира у 980 році — відразу після Стрибога і перед Мокошшю. Через це робилися спроби пов'язати Сімаргла і Мокош у функціональному відношенні — з господарськими функціями, функціями родючості.[1]За деякими джерелами Симаргл є охоронцем райського Дерева Життя, його коренів, які живлять незліченну і безконечну кількість зародків і бруньок усього живого на землі. Симаргл — духовний посередник між верховними богами неба і духами землі. Небесний доглядач сходів, має здатність перевтілюватися в крилату «собаку–птицю».[2]

Симаргл
Симаргл з рельєфу в Крилосі
Божество в слов'янська міфологія
 Медіафайли у Вікісховищі

Етимологія

Ім'я походить, вірогідно, від давнього «Семиглава» (характерна для слов'янських богів полікефалія, зокрема семиглавий Руевіпг). Відповідно до суперечливішої гіпотези К. В. Тревер, ім'я та образ Симаргла іранське запозичення, походить від міфічного птаха Сенмурва. Функцією його було сполучення між світами. Доречно в цьому відношенні провести паралель між Симарглом і божественними птахами індоіранських народів (Сімург, Сенмурв, Ш'єма, Гаруда).

Образи Симарглів, переплетених дивовижним способом у вигляді гілок та листя, прикрашають руські книжки та втілені на рельєфах, зокрема собору Бориса й Гліба та Церкви Успіння Пресвятої Богородиці, у яких Симаргл постає як «охоронець» древа життя. Є одним з символів Чернігова.

Див. також

Джерела та література

Примітки

  1. Бог Семаргл (Симаргл). web-kapiche.ru. Процитовано 18 лютого 2018.
  2. Симаргл — Українська міфологія. proridne.net (укр.). Процитовано 18 лютого 2018.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.