Соломаха
Соломаха (саламаха, соломата, саламата) — українська народна страва. Кашоподібна, подібна до лемішки. Основною складовою соломахи є гречане борошно (рідко пшеничне або житнє), з якого розбовтують рідке тісто, вливають його у підсолений окріп і заварюють, розмішуючи. Коли соломаха готова, додають олію, а у м'ясоїд — смалець, затирають часником. Соломаха була однією з найпоширеніших страв у козацьких походах.
Соломаха | |
У деяких районах України під цією назвою побутують інші страви: варена м'ята квасоля з юшкою і цибулею (Івано-Франківщина), затерті з олією часник, цибуля як заправка до борщу, пампушок, балабушок (Поділля, Полтавщина) або затертий часник з водою, олією та сіллю як заправка до пампушок та дерунів (Буковина)
У якутів
В якутів соломаха називається саламат. Страву готують по-різному: на сметані, на вершковому маслі зі сметаною, на вершках з маслом, на молоці зі сметаною, на сколотинах з маслом, на маслі з водою. Борошно беруть в основному ячмінне, житнє, пшеничне грубого помелу. Раніше користувалися борошном домашнього помелу із зерна, вирощеного неподалік від будинку. У сметану додати вершки, борошно посолити, збити колотівкою і перелити в чавунну каструлю, поставити на вогонь. Після кипіння зменшити вогонь до середнього, варити досить довго, часто перемішувати. Після того, як на поверхню спливе масло, проварити ще трохи. Густий жовтуватого кольору саламат розлити в дерев'яні чаші (китийї) разом з маслом, що сплило, і подати гарячим.
Джерела
- Л. Артюх ПОВСЯКДЕННА Й СВЯТКОВА ЇЖА ТА НАПОЇ
- З. Клиновецька. Страви й напитки на Україні. — Львів, 1991, Ст.187
Посилання
- Саламаха // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1964. — Т. 7, кн. XIII : Літери Риз — Се. — С. 1662. — 1000 екз.