Софія Вюртемберзька (1818–1877)

Софія Вюртемберзька (повне ім'я Софія Фредеріка Матильда, нім. Sophia Frederika Mathilde von Württemberg; 17 червня 1818 3 червня 1877) — уроджена принцеса Вюртемберзька, після заміжжя королева-консорт Нідерландів.

Софія Вюртемберзька
нім. Sophie von Württemberg
Народилася 17 червня 1818(1818-06-17)[1][2][…]
Штутгарт, Королівство Вюртемберг, Німецький союз
Померла 3 червня 1877(1877-06-03)[1][2][…] (58 років)
Гейс-тен-Бос, Гаага, Нідерланди
Поховання Нова церква
Країна  Нідерланди
Титул королева-консорт
Посада Monarch of the Netherlandsd
Рід House of Württembergd і Оранська династія
Батько Вільгельм I
Мати Катерина Павлівна Романова
Брати, сестри Авґуста Вюртемберзька, Катерина Вюртемберзька, Princess Marie, Countess of Neippergd, Duke Peter of Oldenburgd і Карл I
У шлюбі з Віллем III
Діти Віллем Ніколас Олександр, Prince Maurice of the Netherlandsd і Prince Alexander, Prince of Oranged[3]
Нагороди

Біографія

Софія народилася в Штутгарті, її батьками були король Вюртемберга Вільгельм I і велика княгиня Катерина Павлівна, дочка імператора Павла I. Мати Софії померла незабаром після її народження, і дівчинку виховувала її тітка Катерина Вюртемберзька. Софія була племінницею російських імператорів Олександра I і Миколи I, а також кузиною російського імператора Олександра II, короля Ганновера Георга V і королеви Вікторії. Крім того, Софія припадала кузиною власного чоловіка: Катерина Павлівна була рідною сестрою Ганни Павлівни, матері Віллема III.

Руки Софії домагалися король Греції Оттон I і Вільгельм Брауншвейгский. Заручини з першим були неможливі з причини невпевненості батька принцеси в новоствореній грецької монархії. Другий претендент також отримав відмову, але через те, що Софія вже була заручена. 18 червня 1839 року в Штутгарті вона вийшла заміж за принца Оранського (пізніше короля Нідерландів Віллема III). Після вінчання пара поїхала до Нідерландів, де спочатку оселилася в палаці Плейн, а пізніше, коли Софія і Віллем стали королем і королевою, в палаці Нордейнде. Шлюб не був успішним.

З самого початку у Софії не склалися стосунки з матір'ю Віллема, Ганною Павлівною, на яку він цілком покладався. До того ж вона інтелектуально перевершувала чоловіка і не розуміла його чуттєвого характеру. Понад те, вона не володіла красою і відрізнялася незвичайною жвавістю характеру, чого Віллем не міг переносити. Сам флегматик, спокійний до апатії, повільний в рухах і словах, він не любив її жвавості мови і рухомий жестикуляції. Тому він і уникав товариства дружини, яка знаходила собі розраду в колі людей науки, мистецтва і літератури.

Софія вела велике листування з державними людьми, вченими і письменниками. Нерідко вона запрошувала своїх друзів гостювати в королівський замок. Підтримувала хороші відносини з Наполеоном III і королевою Вікторією, протегувала мистецтвам і займалася благодійністю. Нерозуміння між подружжям призвело до того, що Віллем завів кілька коханок. Милістю короля користувалися іноземки, переважно француженки.

У королівському оточенні ж вважали, що Софія не підходить на роль королеви-консорт і їй більше підійшла б роль регента при сині. Софія просила розлучення, але їй було відмовлено в інтересах держави. З 1855 року літній сезон подружжя стало проводити окремо один від одного: він — в Хет Лоо, вона — в Хёйс-тен-Босе. Також Софія проводила багато часу з молодшим сином Олександром у рідному Штутгарті.

Померла 3 червня 1877 року в Хёйс-тен-Босе, Гаага і була похована в королівській крипті Ньівекерк в шлюбній сукні, оскільки сама вважала, що її життя закінчилося в день, коли вона вийшла заміж.

Діти

  • Віллем Ніколас Олександр Фредерік Карель Хенрік (1840—1879) — принц Оранський, спадкоємець престолу Нідерландів і Люксембурга в 1849—1879 роках; одружений не був, дітей не мав.
  • Віллем Фредерік Моріс Олександр Хенрік Карель (1843—1850) — помер в дитинстві від менінгіту.
  • Віллем Олександр Карель Хенрік Фредерік (1851—1884) — принц Оранський, спадкоємець престолу після смерті старшого брата в 1879—1884 роках; одружений не був, дітей не мав.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.