Стиль круглої арки

Стиль круглої арки (нім. Rundbogenstil) — один із напрямків історизму XIX ст., який був поширений у німецькомовних державах, Російській імперії, Бельгії та США. Основною характерною рисою було застосування аркових отворів та невелика кількість оздоблення.

Загальна характеристика

Доба класицизму характеризувалась масовим застосуванням типових фасадів, що мали як позитивні наслідки, такі, як ансамблевість забудови, так і недоліки, які були притаманні тиражованій архітектурі, такі, як обмеженість художніх засобів. Це призвело до кризи жанру у пошуку нових шляхів розвитку стилю. Відтак у Німеччині в середині 1830-х років виник стиль круглого луку, який опирався на характерні для німецької архітектури художні засоби доби романського стилю, готики, ренесансу. Наслідуючи характерну для класицизму убогість ліпних елементів, спільно з тим завдяки застосуванню аркових віконних отворів, яким можливо було надавати великий розмір, стиль мав виражену монументальність, що зробило популярним стиль круглої арки у проектах адміністративних, громадських будівель, казарм. Особливо популярним стало застосування стилю круглої арки у проектах синагог. Стиль поширився у Німеччині і Австро-Угорщині де став основним для проектів залізничних вокзалів, у 1840-х роках набув популярності і у Російській імперії.

У 1870-х роках стиль круглого луку припиняють використовувати на користь більш еклектичного історизму.

В Україні

На теренах Австро-Угорської імперії перш за все стиль круглої арки застосовувався у проектах залізничних вокзалів, зокрема у Львові та Коломиї. Особливо визначним є будинок Військових інвалідів у Львові. На території Російській імперії найбільш яскраво стиль круглої арки був представленій в Одесі, де на межі — 1840-х — 1850-х років велося найбільш жваве будівництво у цей частині України. У даному стилі було споруджено синагогу (18491852 рр.), будівлю Рішельєвського ліцею (проект 1848 р.), притулок Сердоболячих сестер (1848 р.), Александрівську поліцейську частину (проект 1848 р., будівництво 1858  ? рр.), корпус Єврейської лікарні (18601864 рр.). Певні риси стилю круглої арки мала і Нова синагога на Пушкінській вулиці (арх. І. М. Колович, 1863  ? рр.). У Києві стиль круглої арки виявився дуже рано - у ІІ-й половині 1830-х років у проекті університету, де арковими були майже всі вікна другого поверху, спільно з цім архітектура будівле не позбавлена таких елементів класицизму, як масивний портик, та напівротонди. На межі 1840-х і 1850-х років було споруджено Миколаївську браму київської фортеці, а у 1854 році закінчено спорудження нового Арсеналу.

Джерела

  • Strauss, Gerhard & Olbrich, Harald: «Eintrag Rundbogenstil.» Lexikon der Kunst. Architektur, bildende Kunst, angewandte Kunst, Industrieformgestaltung, Kunsttheorie. (in German.) Leipzig: Seemann. Band 6, p. 293 ff.
  • Bergdoll, Barry, European Architecture, 1750—1890, Oxford, 2000, pp. 184-9
  • Kathleen Curran, The Romanesque Revival: Religion, Politics, and Transnational Exchange, Penn State Press, 2003, p. 1 ff.
  • James Stevens Curl, «Rundbogenstil», A Dictionary of Architecture and Landscape Architecture, 2000, Encyclopedia.com
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.