Страутман Федір Йоганович

Стра́утман Федір Йоганович (8 липня 1912, м. Челябінськ, Росія — † 22 грудня 1967, м. Київ) — доктор біологічних наук, професор, радянський зоолог, орнітолог, природоохоронний діяч.

Страутман Федір Йоганович
Народився 8 липня 1912(1912-07-08)
м. Челябінськ
Помер 22 грудня 1967(1967-12-22) (55 років)
м. Київ
Поховання Друге християнське кладовище Одеси
Країна  СРСР
Діяльність вчений, природоохоронний діяч
Галузь орнітологія
Відомий завдяки вчений зоолог
Alma mater Томський державний університет
Науковий ступінь доктор біологічних наук
Заклад Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Нагороди Орден Трудового Червоного Прапора

Біографічні дані

Ф. Й. Страутман народився у 1912 р. у м. Челябінськ (Росія) у сім'ї електротехніка.

У 1931 р. поступив на біологічний факультет Томського державного університету, який закінчив з відзнакою у 1936 р. Протягом 1934−1935 працював у Московському зоопарку, виконуючи дипломну роботу щодо можливості інкубації яєць страуса Ему.

Після завершення університету у 1936 р. він поступає до аспірантури у цьому ж ВУЗі, його науковим керівником був М. Д. Рузьскій. Тема кандидатської дисертації була: «Орнітофауна басейну озера Чани та її господарське значення». Дисертація була успішно захищена у вченій раді Казахського державного університету.

У 1942 р. почав працювати у м. Алма-Ата у Алма-Атинському зоопарку як завідувач науковою частиною.

З 1942 р. знаходився у лавах Радянської Армії.

Після демобілізації Ф. Й. Страутман тривалий час працював у Львівському державному університеті, де з 1946 до 1964 р. був завідувачем кафедри зоології хребетних. Він був одним з організаторів біологічного факультету університету, протягом 1946−1961 рр. − його деканом, а у 1962−1964 рр. − проректором університету з наукової роботи.

У 1953 р. у Московському університеті захистив докторську дисертацію на тему «Птахи Радянських Карпат».

Наприкінці 1950−1960 рр. у Львіському університеті було проведено ряд великих наукових конференцій та нарад всесоюзного та міжнародного масштабу з питань зоогеографії, орнітології, охорони природи Карпат, одним з головних організаторів яких був Ф. Й. Страутман.

У 1964 р. перейшов на роботу до Одеського університету, де був обраний професором кафедри зоології, яку на той час очолював професор І. І. Пузанов.

Ф. Й. Страутман пішов з життя 22 грудня 1967 р. у Києві.

Наукові інтереси

Науковими інтересами були орнітологія, зоогеографія.

У студентські роки брав участь у дослідженні фауни тайги Західного Сибіру. Кандидатська дисертація містила детальні дані про найважливіших промислових птахів озера Чани та біологічне обґрунтування масових заготівель дичини у цьому районі.

Значний внесок було зроблено у вивчення орнітофауни Карпат та прилеглих територій Західної України, результати яких лягли у основу двох монографій.

Громадська діяльність

Ф. Й. Страутман був членом ряду товариств та наукових організацій. Активно працював у Українському товаристві охорони природи.

Нагороди

Ф. Й. Страутман був нагороджений Орденом Трудового Червоного Прапора.

Наукові публікації

Ф. Й. Страутман автор понад ста наукових публікацій, які присвячені різноманітним питанням зоології, зоогеографії та охорони природи. Брав участь у написанні першої Радянської української енциклопедії (1960, т. 1).

Найважливіші праці:

  • Страутман Ф. Й. Птицы Советских Карпат. − К.: Изд. АН УССР, 1954. − 322 с.
  • Страутман Ф. Й. Птицы западных областей УССР. − Львов: Изд. ЛГУ, 1963. — В 2-х т.

Джерела

  • Федор Иоганович Страутман // Орнитологи Украины. Библиографический справочник / Авторы-составители: Т. А. Атемасова, И. А. Кривицкий. — Харьков, 1999. — Вып. 1. — С. 172—175.
  • Назаренко Л. Ф. Страутман Ф. И. // Вестник зоологии. — 1968. — № 6.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.