Струмок (Коростенський район)

Струмо́к[1] село в Україні, в Коростенському районі Житомирської області. Населення становить 39 осіб. До 27 лютого 1961 року носило назву Рудня-Мошна (Рудня Мошинська).

село Струмок
Країна  Україна
Область Житомирська область
Район/міськрада Коростенський район
Громада Ушомирська сільська громада
Основні дані
Засноване перед 1830
Населення 39
Площа 0,256 км²
Густота населення 152,34 осіб/км²
Поштовий індекс 11571
Телефонний код +380 4142
Географічні дані
Географічні координати 50°51′55″ пн. ш. 28°20′53″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
189 м
Водойми р. Уж
Місцева влада
Адреса ради 11571, Житомирська обл., Коростенський р-н, с. Ушомир, вул. Березюка, 17
Карта
Струмок
Струмок
Мапа

 Струмок у Вікісховищі

Географія

Селом протікає річка Уж.

Історія

В середині XVII сторіччя вчений-социніанин із Ґданська Даніель Цвікер через переслідування за свої релігійні погляди був змушений переховуватися на Поліссі в землях маєтку місцевих социніан шляхтичів Немиричів, де він займався лікарською практикою та досліджував фауну поліських боліт. В 1650 році за сприяння Немиричів Даніель Цвікер видає в Ґданську мапу боліт Полісся, на якій показані величезні угіддя Немиричів, ймовірно ґрунтовану на попередніх обмірах місцевості 1640-х років кейданського інженера та картографа Юзефа Нароновича-Наронського, на цій мапі вчений зазначив поширення кошенілі (Porphyropha polonica), з личинок якої в середньовіччя виготовляли цінний барвник червоного кольору кармін. Ця мапа стала одним з найдетальніших зображень центрального Полісся. На ній вперше зустрічаємо напис Мошна (Moszna)[2][3]. З мапи видно, що поселення лежить на протилежному березі річки Уж, по сусідству лежить село Пугачівка, а Мошна за легендою мапи має позначку civitas, що означає «містечко».

Назву Мошна зустрічаємо в книзі тарифів подимного податку Київського воєводства 1754 року.

А назва Рудня Мошна вперше зустрічається в 1830 році в метричній книзі про народження Ушомирського костелу. Підприємства з виробництва заліза на поліських болотах багатих на болотну руду почали з'являтись ще у XIV сторіччі. Рудні зазвичай засновували біля поселень на річках і вони швидко обростали хатами працівників рудні, перетворюючись на самостійні поселення, але в назві зберігався означник, відгалуженням якого села є ця рудня. Так утворилась назва Рудня Мошна. Працівники, які поселялись, щоб працювати на руднях, були вільними людьми, часто це були люди з декласованої середньої та дрібної шляхти католицького та греко-католицького віросповідання.

У 1906 році село Ушомирської волості Житомирського повіту Волинської губернії. Відстань від повітового міста 80 верст, від волості 8. Дворів 25, мешканців 152[4].

Галерея

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.