Стугна-П

«Стугна-П» — український протитанковий ракетний комплекс другого покоління. Розроблений київським конструкторським бюро «Луч».

Стугна-П
Тип ПТРК
Походження Україна
Історія використання
На озброєнні 2011 — по т.ч.
Оператори  Україна
Історія виробництва
Розробник КБ «Луч»
Розроблено 2005 — 2010
Виробник КБ «Луч»
Виготовлення 2011 — по т.ч.
Характеристики
Дальність вогню
Ефективна >100
Максимальна 5000 м[1]

Стугна-П у Вікісховищі

Комплекс є напівавтоматичним, із системою наведення по лазерному променю. Комплекс може вести вогонь ракетами калібру 130 мм з різними бойовими частинами, що встановлюються у контейнері.

Оператор може керувати комплексом дистанційно з пульту, який виноситься на відстань від 50 м.

Історія

Комплекс з тепловізором Aselsan Eye-Lr S.
«Стугна-П» на CFmoto Tracker 800
Пуск ракети

Розроблено на базі комплексу танкового керованого озброєння з ПТКР «Стугна», зберігши основні його компонувальні рішення.[джерело?]

Комплекс «Стугна-П» призначений для ураження танків та інших броньованих цілей, в тому числі оснащених сучасними засобами динамічного захисту. ПТРК може вражати і завислі вертольоти.

12 квітня 2011 року ПТРК «Стугна-П» був прийнятий на озброєння Міністерством оборони України.[2]

У лютому 2015 був представлений мобільний варіант протитанкового комплексу «Стугна-П», встановлений на шасі UTV CFmoto Tracker.

20 березня 2015 ДК «Укроборонпром» почав масовий випуск ПТРК «Стугна-П» про що повідомив генеральний директор ДК «Укроборонпром» Р. А. Романов.

4 жовтня 2015 року Збройні сили України та Національна гвардія отримали на озброєння легкий мобільний протитанковий комплекс вітчизняної розробки на базі квадроциклу CFmoto Tracker 800.[3]

Наприкінці 2015 року ракета Р-2С завершила сертифікацію за стандартами НАТО для її подальшого використання європейськими компаніями. Партнером ДержККБ «Луч» на європейському та натовському ринку виступає бельгійська компанія CMI Defence (Cockerill Maintenance & Ingénierie)[4].

У вересні 2018 року стало відомо, що Україна отримала понад 100 тепловізорів Aselsan Eye-Lr S, які будуть встановлюватися на установки «Стугна-П».[5]

Опис комплексу

Базова версія складається з встановленої на тринозі пускової установки, контейнера для ракет, приладу наведення і пульта дистанційного керування, який дозволяє оператору робити пуск на відстані.

Ракети

Комплекс «Стугна-П» комплектується ракетами калібру 130 мм, що встановлюються у транспортно-пусковому контейнері. Керована ракета може бути оснащена різними типами бойових частин: тандемною кумулятивною, осколково-фугасною або термобаричною.[4]

Характеристики ракет, згідно специфікацій КБ «Луч»:[6]

РакетаКалібрТип бойової частиниБронепробивністьКількість осколків
РК-2С130 ммтандемна кумулятивна800 мм
РК-2ОФ130 ммосколково-фугасна60 мм600 шт

Наведення

Комплекс оснащений напівавтоматичною системою наведення за лазерним променем. Також можливе дистанційне керування ракетою по телевізійному каналу із закритої позиції (спеціально підготовленого укриття).

Прилади наведення:

  • «ПН-І»:
    • Маса: 15 кг
    • Дальність виявлення цілі типу «танк» вдень: до 6,500 м
    • Дальність розпізнавання цілі: 2,500 м
  • Aselsan Eye-Lr S[5]
    • Цілі вдень: до 15,000 м
    • Танк уночі: до 5,600 м
    • Людина вночі: до 2,500 м

Мобільний протитанковий комплекс

Для потреб української армії в 2015 році було розроблений новий мобільний протитанковий комплекс «Стугна-П» на базі CFmoto Tracker 800. На платформу вантажного відкритого багі встановлено ПТРК з дистанційним керуванням та три запасні ракети, а також може бути оснащений стрілецькою зброєю. Екіпаж всюдиходу складає всього дві особи.

Завдяки потужному шасі UTV з двигуном в 63 к.с., повним приводом і можливістю блокування диференціала дозволяє розвивати швидкість до 105 км/год та несподівано з'являтися там, де ворог його зовсім не очікує. Час підготовки пострілу теж був зведений до мінімуму. Завдяки своїй мобільності протитанковий всюдихід може завдавати несподівані удари по ворогу і швидко змінювати свою позицію, що робить його ефективною одиницею як в польових умовах, так і в умовах міського бою.

Бойове застосування

Російсько-українська війна

ПТРК «Стугна» складає значну частину українського протитанкового озброєння. Це основний засіб ракетної протидії танкам поряд з імпортованими із США та Естонії «Джавелінами»[7].

Повідомлялося, що комплекс використовувався при обороні Луганського аеропорту влітку 2014 року.[8] Комплекс також був використаний при обороні Донецького аеропорту.[9]

В жовтні 2018 року стало відомо, що 93-тя окрема механізована бригада «Холодний Яр» Збройних Сил України отримала всюдиходи UTV (Utility Task Vehicle) для перевезення пускових установок ПТРК «Стугна». Подібні всюдоходи — UTV CFmoto Tracker 800 із ПТРК «Стугна» — у жовтні 2015 року отримала Національна гвардія України[10].

ПТРК «Стугна-П» були неодноразово з успіхом використані для знищення вогневих засобів ворога. Так, наприклад, надвечір 30 січня 2019 року на лінії зіткнення з російсько-терористичними військами у Луганській області на напрямку Сокільники Кримська українським протитанковим підрозділом було знищено ворожу бойову машину — багатоцільовий тягач МТ-ЛБ зі встановленою зенітно-артилерійською установкою ЗУ-23-2[11].

15 березня 2020 року, поблизу окупованої Саханки, неподалік Маріуполя українським захисникам вдалось підбити вантажівку бойовиків, що здійснювала логістичне забезпечення російсько-терористичних військ. Як стверджують бойовики, у результаті влучання було ліквідовано одного бійця російсько-терористичних військ, а ще один отримав поранення. Показані ними залишки ракети свідчать про використання ПТРК «Стугна-П»[12].

Наприкінці грудня 2021 року українським волонтером Олександром Карпюком було оприлюднене відео з камери наведення комплексу ураження вантажівки «Урал» окупаційних сил Росії. Точне місце події, дата ураження вантажівки та підрозділ ПТРК волонтером не розголошується[13].

Версії

«Стугна-П» має експортну версію — ПТРК «Скіф».

На виставці «Зброя та Безпека 2019» було представлено оснований на «Стугні» протитанковий ракетний комплекс «Амулет» на шасі СБА «Новатор». А в лютому 2020 року КБ «Луч» представило ПТРК «Амулет» вже на шасі БРДМ-2[14].

Оператори

  •  Україна: У 2017 році КБ «Луч» продовжив постачання протитанкових ракетних комплексів «Стугна-П», достроково поставивши біля 300 ракет РК-2 із визначеною замовником кількістю пускових установок до серпня того ж року[15].

Галерея

Див. також

Примітки

  1. ПТРК «Стугна-П» (рос.)
  2. Украина начала производство противотанковых комплексов «Стугна-П»
  3. Легкий мобільний протитанковий комплекс вітчизняної розробки
  4. Українська ракета Р-2С завершила сертифікацію за стандартами НАТО. Військова панорама. 16 Dec 2015. Архів оригіналу за 13 березня 2017. Процитовано 30 грудня 2015.
  5. Олег. ТУРЕЦЬКИЙ ASELSAN МАСОВО ПОСТАВЛЯЄ НОВІТНІ ТЕПЛОВІЗОРИ ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ ПТРК «СКІФ». defence-ua.com (uk-ua). Процитовано 16 жовтня 2018.
  6. Переносной противотанковый ракетный комплекс «СКИФ». www.luch.kiev.ua. Процитовано 15 лютого 2019.
  7. Axe, David. Ukraine’s Homemade Anti-Tank Missiles Have Been Blasting More And More Rebel Vehicles. Forbes (англ.). Процитовано 26 лютого 2022.
  8. Противотанковый ракетный комплекс "Стугна-П" при обороне луганского аэропорта : Askai on Twitter. Процитовано 11 липня 2016.
  9. Українська ракета Р-2С завершила сертифікацію за стандартами НАТО. Процитовано 15 січня 2019.
  10. 93-я бригада отримала всюдиходи UTV для ПТРК. Ukrainian Military Pages. 23 жовтня 2018.
  11. На Донбасі українська "Стугна" знищила ворожу бойову машину. Український мілітарний портал (укр.). 31 січня 2019.
  12. ЗСУ підбили вантажівку бойовиків поблизу Широкіно. Український мілітарний портал. 16 березня 2020.
  13. Safronov Taras (29 грудня 2021). Військові показали знищення техніки окупантів з ПТРК “Стугна-П”. Український мілітарний портал.
  14. КБ “ЛУЧ” представив ПТРК “Амулет” на шасі БРДМ-2. Український мілітарний портал. 8 лютого 2020.
  15. "КОРСАР" ПРИЙНЯТО НА ОЗБРОЄННЯ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ: БІЛЬШЕ ПІВСОТНІ РАКЕТ ВЖЕ У ВІЙСЬКАХ. ДК "Укроборонпром". 29.08.2017.
  16. На озброєння Збройних Сил України прийнято новітній протитанковий ракетний комплекс «Стугна-П»

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.