Стягуваний простір
Стягуваний простір — топологічний простір, гомотопно еквівалентний точці. Ця умова рівнозначна тому, що тотожне відображення на є гомотопним постійному.
Локально стягуваний простір — топологічний простір, кожна точка якого має базу з стягуваних околів. Еквівалентно якщо для кожної точки і довільної відкритої підмножини простору , існує відкрита множина така що і є стягуваним простором у топології індукованій від .
Властивості
- Простір є стягуваним тоді і тільки тоді, коли існує таке, що — деформаційний ретракт простору .
- Стягуваний простір завжди є однозв'язним; обернене твердження, в загальному випадку, не є правильним, стягуваність є сильнішим обмеженням, ніж однозв'язність.
- Будь-яке неперервне відображення стягуваних просторів є гомотопною еквівалентністю. Два будь-яких неперервних відображень довільного простору в стягуваний простір є гомотопно еквівалентними; навпаки якщо два будь-які неперервні відображення в з деякого простору в є гомотопно еквівалентними, то — стягуваний простір.
- Конус для даного простору — стягуваний простір, таким чином, будь-який простір може бути вкладеним в стягуваний простір і відповідно не кожен підпростір стягуваного простору є стягуваним. Крім того, є стягуваним тоді і тільки тоді, коли існує ретракція .
Приклади і контрприклади
- Прикладами стягуваних просторів є — вимірний дійсний простір , довільна опукла підмножина евклідового простору, зокрема - -вимірна куля.
- Сфера в нескінченновимірному гільбертовому просторі є стягуваною, але при цьому -вимірні сфери не є стягуваними. Будь-яке неперервне відображення -вимірної сфери в стягуваний простір можна неперервно продовжити на -мірну куля.
- Інші приклади стягуюваних просторів — многовид Ваайтхеда (тривимірний многовид, не гомеоморфний ), многовид Мазура (чотиривимірний гладкий многовид з краєм, що не є дифеоморфним чотиривимірній кулі).
- Всі многовиди і CW-комплекси є локально стягуваними, але не є стягуваними в загальному випадку.
- Локально стягувані простори не обов'язково є стягуваними. Прикладом є така підмножина з індукованою топологією: (див графік справа).
Література
- О. Пришляк Топологія многовидів. — К., 2013. — 83 с.
- Э. Спеньер. Алгебраическая топология. — М. : Мир, 1971. — С. 39-42.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.