Танцюристка в темряві

«Танцюристка в темряві»[2](англ. Dancer in the Dark) музичний фільм-драма Ларса фон Трієра 2000 року з Бйорк у головній ролі (вона ж — авторка музики до фільму). Третій фільм трилогії «Золоте серце» («Розсікаючи хвилі» «Ідіоти» — «Танцюристка в темряві»). В одній з головних ролей знялася зірка французького кіно Катрін Денев.

Танцюристка в темряві
Dancer in the Dark
Жанр Музичний фільм
Трагедія
драма
Режисер Ларс фон Трієр
Продюсер Вібеке Віндлов
Сценарист Ларс фон Трієр
У головних
ролях
Бйорк
Катрін Денев
Владіка Костич
Девід Морс
Кара Сеймур
Петер Стормаре
Оператор Роббі Мюллер
Композитор Бйорк
Монтаж Франсуа Жедігьє
Моллі Марлен Стенсгаард
Художник Karl Júlíussond[1]
Кінокомпанія Zentropa
Дистриб'ютор Fine Line Featuresd
Тривалість 140 хв.
Мова англійська
Країна Данія
 Німеччина
 Нідерланди
 Велика Британія
 Франція
 Швеція
 Фінляндія
 Ісландія
Норвегія
Рік 2000
Дата виходу 6 жовтня 2000
Кошторис 12,8 млн. $
Касові збори 40 млн. $
IMDb ID 0168629
Рейтинг MPAA: R
Попередній Розсікаючи хвилі
dancerinthedarkmovie.com
 Танцюристка в темряві у Вікісховищі

Сюжет

Дія відбувається в США (Штат Вашингтон) у 1964 році. Іммігрантка з Чехословаччини Сельма Жескова, робітниця фабрики та самотня мати, страждає від спадкової хвороби — поступової втрати зору та мріє врятувати від подібної долі свого сина, зібравши гроші для дорогої операції. Убогість життя напівсліпа жінка намагається компенсувати багатством фантазії, уявляючи себе героїнею улюблених мюзиклів. Коли ж сусід-полісмен викрадає усі заощадження Сельми, вона у розпачі наважується на злочин.

В ролях

Нагороди

Цікаві факти[джерело?]

Кадр з фільму
  • Бйорк спочатку збиралася лише написати музику для картини, але фон Трієр врешті запросив на роль Сельми. Оцінюючи можливості непрофесійної акторки, режисер, за його словами, намагався примусити Бйорк не грати, а насправді пережити все, що випало на долю героїні. В результаті напружені зйомки призвели до кількох нервових зривів Бйорк та її остаточної відмови від подальшої роботи в кіно[3].
  • Шлях Сельми на ешафот, який становив рівно 107 кроків, спочатку був дещо довшим. У саундтреці спочатку картини була композиція «141 крок». Але потім фон Трієр вирішив, що фрагмент занадто довгий, і скоротив пісню на 34 кроки.
  • За задумом фон Трієра фільм починається з увертюри, яка звучить, коли у залі вже згасли вогні, а завіса ще не піднята. Але американські дистриб'ютори виступили проти цього, пояснивши, що ніяких завіс в американських кінотеатрах нема, а недосвідчені кіномеханіки можуть взагалі не ввімкнути звук, якщо на екрані нема зображення. Тому в Америці увертюра звучить на фоні колажу акварелей Пірса Кіркебі, чоловіка продюсерки картини.
  • Вихід фільму у прокат супроводжувався багатьма скандалами, а коли стало відомо, що документальний фільм про зйомки «Танцюристки в темряві» під назвою «Сотні очей» надійде у вільний продаж, Бйорк збиралася подати на фон Трієра до суду.
  • Роль Кеті за задумом призначалася для афроамериканської акторки, але заради Катрін Денев, яка хотіла взяти участь у новому проєкті фон Трієра, він переписав сценарій.
  • На початку фільму, в сцені, де робітники полишають фабрику, біля стоянки можна помітити чоловіка та жінку з двома дітьми. Це Бенте фон Трієр, дружина режисера, та двоє їх синів.
  • Трієр мав намір з'явитися у фільмі в камео, але передумав[3].
  • Ім'я Судді — Е. Д. Ментл. Це данина поваги Ентоні Доду Ментлу, оператору в трьох фільмах напрямку Догма 95 («Торжество», «Остання пісня Міфуне» та «Ослятко Джуліен»)[3].
  • На початку фільму «Страх і ненависть у Лас-Вегасі» чути пісню My Favourite Things, яка також звучить і в «Тій, що танцює у темряві». Коли герої «Страху та ненависті в Лас-Вегасі» їдуть під цю пісню, вони проїжджають знак, на якому написано «Сельма»[3].
  • Після прем'єрного показу фільму на Каннському кінофестивалі 2000 року — зал 20 хвилин стоячи аплодував знімальній групі.
  • Текст пісні I've Seen it All написав ісландський письменник Сйон.

Див. також

Посилання

Примітки

  1. https://web.archive.org/web/20200301174714/https://www.europeanfilmawards.eu/en_EN/film/dancer-in-the-dark.5570
  2. Фільмографія // Матеріали до історії українського кіно. Вип. 6. «KINO-КОЛО» (1997–2008) : покажч. змісту / М-во культури України, Нац. б-ка України імені Ярослава Мудрого ; упоряд. Н. Тертичка ; наук. ред. В. Кононенко ; наук. консультант В. Войтенко ; авт. вступ. ст.: В. Войтенко, О. Калуга. — Київ, 2018. — С. 213.
  3. Dancer in the Dark (2000) Trivia. imdb. Процитовано 27 грудня 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.