Тасос

Та́сос (грец. Θάσος), застаріла назва Фазос грецький острів в Егейському морі, відділений від материка протокою Тасос шириною близько 6 км; територія Греції.

Тасос
грец. Θάσος
Фотознімок з космосу

Карта
Острів Тасос на мапі Греції
Острів Тасос на мапі Греції
Географія
40°43′ пн. ш. 24°40′ сх. д.
Місцерозташування Егейське море
Акваторія Егейське море
Площа 380 097  км² 
Найвища точка 1205 м
Країна
Греція
Адм. одиниця Східна Македонія та Фракія
Населення 13 765 (2001)
Вебсайт www.thassos.gr
Тасос
Тасос (Греція)

 Тасос у Вікісховищі

Географія

Острів має округлу форму з поперечником 25 км та площею 380 км². Висота поверхні сягає 1 203 м.[1]

Складений гнейсами, гранітами, сланцями. Родовища залізних і поліметалевих руд. Ломка мармуру. Поблизу Тасоса на шельфі — родовище природного газу.

Рослинність представлена середземноморськими чагарниками, хвойними лісами. Виноградники, оливкові гаї. Рибальство.

Найбільший населений пункт Ліменас Тасу, поблизу якого руїни античного міста Тасос. Збереглися залишки міського муру, святилищ, ринкової площі.

Історія

Ще у 13 столітті до н. е. на Тасосі оселилися фінікійці, що почали тут розробку золотих рудників. Наприкінці 8 ст. до н. е. іонійські греки надіслали сюди колонію з острова Парос. Колоністам вдалося заволодіти значною частиною фракійського берега, і острів незабаром досяг багатства й могутності.

Важкий час довелося пережити Тасосу у греко-перські війни. У 464 до н. е. жителі острова, які приєдналися до Делосскому союзу, відпали від афінян. У 462 до н. е. після довгої облоги Кімон взяв головне місто острова Тасос (тепер залишилися лише його руїни на північному березі, на місці нинішньої пристані Лімена) і змусив його знову підкоритися Афінам.

Пізніше острів перебував то під владою Спарти, то під владою Афін. У римський час він дуже довго, навіть на початку імператорського періоду, зберігав свою незалежність, хоча й зараховувся до македонської провінції, проте як вільне місто.

З 1462 р. острів Тасос належав туркам, а пізніше перейшов у приватну власність єгипетського віце-короля.[2] До складу незалежної Греції острів увійшов лише 1912 р. У 1941—1944 роках острів контролювався фашистською Болгарією. Остаточно став частиною Греції в 1945 році.

Відомі мешканці

  • Теаген (V ст. до н.е.) — дворазовий переможець античних Олімпійських ігор

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.