Теща
Те́ща — мати дружини[1] стосовно до чоловіка дочки, дружина тестя.
![](../I/German_postcard_from_1888.png.webp)
Етимологія
Українське «теща» походить від прасл. *tьsti̯a, утвореного від *tьstъ[2] (перехід *-sti̯- у «щ» пов'язаний з явищем йотації). У деяких західнослов'янських мовах похідними від нього зовуть не тільки тещу, але й свекруху — матір чоловіка (пол. teściowa, чеськ. tchyně, але словац. svokra — цей термін вживають і щодо матері дружини)[3].
В українській культурі
В українському суспільстві теща часто виступає негативним персонажем, хоча такою ситуація була не завжди. Так, в поемі Івана Котляревського «Енеїда» в переліку «злих» родичів теща не згадується. Більшість злих родичів у ній подано з точки зору невістки. В староствітській патріархальній родині жінка йшла в сім'ю чоловіка і родичі з боку жінки не втручались у сімейне життя подружжя. У давніх народних піснях теща ніколи не фігурує в негативному плані. До неї звертається у своїх піснях з плачами безправна у родині чоловіка дружина. «Зла теща» з'являється тільки із занепадом патріархального укладу як реакція на емансипацію жінок у родині та громадському житті[4]. Згідно з традиціями патріархального суспільства після одруження молода переселялася в дім чоловіка (за винятком рідкісних випадків, коли чоловіка брали в родину дружини приймаком), тому від батьків подружжя мусила страждати саме жінка, а не чоловік.
Див. також
- Тесть
- Тещине місце
Примітки
- Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, 1979. — Стор. 107. Теща
- Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 5 : Р — Т / укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2006. — Т. 5 : Р — Т. — 704 с. — ISBN 966-00-0785-X.
- Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс М. Р. Фасмер 1964—1973 Теща
- Іван Котляревський. «Енеїда». Примітки
Посилання
- Теща // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1966. — Т. 8, кн. XV : Літери Ст — Уц. — С. 1896. — 1000 екз.
- Терміни генеалогії.
- Ступені спорідненості і ступеня властивості[недоступне посилання з травня 2019]