Товариш
Това́риш (запозичення з тюркських мов, пор. чагат. і тур. tаvаr — «майно», «худоба», «товар»[1], також пов'язується з чув. tavra — «по колу» і iš — «супутник»)[2][3] — багатозначний термін.
- Товариш — людина, яка спільно з ким-небудь виконує якусь справу, бере участь у якихсь діях, співучасник чого-небудь; компаньйон, спільник;
- Товариш — людина, зв'язана з ким-небудь дружбою, щирий друг, приятель;
- Товариш — людина, ідейно зв'язана з іншими людьми, яка разом з ними бере участь у спільній справі, боротьбі; соратник, однодумець;
- Товариш — звертання, до людини, що посідає рівне з іншими становище в суспільстві, колективі; людини, зв'язаної з іншими спільною професією, місцем роботи, навчання, службою в армії й т. ін.; до колеги; людини, яка спільно з ким-небудь виконує якусь справу, бере участь у якихсь діях, співучасника чого-небудь; компаньйона, спільника, друга; людини соціалістичного суспільства, до радянської людини, представника певної радянської установи, підприємства[4]; також це форма звернення (офіційне скорочення тов., напр. тов. Ленін) (в основному до чоловіків, але буває в жіночому роді товаришка[5][6][7], російською товарка[8][9]) в радянському середовищі, СРСР, а також багатьох соціалістичних країнах, партіях і організаціях лівої орієнтації;
- Товариш — у Російській імперії при назвах звань і посад — заступник, помічник.
У Війську Запорозькому;
- Товариш — титул рядового козака, повноправного члена спільноти козаків Війська Запорозького;
- Бунчуковий товариш — назва найвищого старшинського звання Значного військового товариства, запроваджений у Гетьманщині в другій половині XVII століття;
- Значковий товариш — назва найменшого старшинського звання Значного військового товариства, запроваджений у Гетьманщині в другій половині XVII століття.
- Військовий товариш — привілейований козак у Гетьманщині другої половини 17-го та у 18 століттях, за соціальним статусом наближався до полкової старшини.
- Товариш (дружинник)
- Товариш — шляхтич, що у Речі Посполитій служив у підрозділах національного аутораменту (найманого війська) разом зі своїм почтом — поштовими (почтовими), що складався переважно з його 2-3 слуг, селян.
- Інше
- «Товариш» — трищогловий барк «Горх Фок», у 1949—1999 роках називався «Товариш».
- «Товариш» — щоденна газета, видавалась у Петербурзі з березня 1906 по грудень 1907 p.
- «Товариш» — літературно-художній, науковий журнал, виданий у Львові 1888 заходами І. Франка, М. Павлика, В. Будзиновського та С. Козловського.
Див. також
- 2787 Товариш — астероїд головного поясу
- Товариш-ведмідь — міжнародна художня виставка.
Посилання
- Товариш // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 2004. — Т. 6 : Т — Я. — 768 с. — ISBN 966-7492-06-0.
- Товариш // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1966. — Т. 8, кн. XV : Літери Ст — Уц. — С. 1909. — 1000 екз.
Примітки
- Этимологический словарь Крылова.
- Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 5 : Р — Т / укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2006. — Т. 5 : Р — Т. — 704 с. — ISBN 966-00-0785-X.
- Товарищ // Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс М. Р. Фасмер 1964—1973
- Товариш // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Товаришка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- ТОВАРИШКА - тлумачення, орфографія, правопис. www.slovnyk.ua. Процитовано 10 червня 2019.
- товаришка - Словарь Грінченка. УКРЛІТ.ORG. Процитовано 14 вересня 2019.
- Товаришка. Російсько-українські словники (укр.). 27 жовтня 2009. Процитовано 14 вересня 2019. «(Російсько-український словник 1930р. (О. Ізюмов)) Товарка – това́ришка, -ки.; (Російсько-український словник ділової мови 1930р. (М. Дорошенко, М. Станиславський, В. Страшкевич)) Товарищ, товарка – 1) това́риш (-ша), това́ришка.»
- Товарка - это... Что такое Товарка?. Словари и энциклопедии на Академике (рос.). Процитовано 10 червня 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.