Торсіон
Торсіо́н (пруж́ина кру́чення) — стрижень, кінці якого защемлені в деталях, що зазнають пружного кутового зміщення (деформації кручення). Защемлення виконується, наприклад, за допомогою шліцьового з'єднання.
![](../I/Twisted_bar.png.webp)
Деформація торсіона при навантаженні
Стрижні виготовляють із пружинних сталей. Торсіони часто застосовують як вали для з'єднання двох обертових деталей, носять назву «торсіонні вали». Вони добре компенсують крутильні ударні навантаження, а також, перекоси та неспіввісності.
Модуль кручення
Для математичного опису торсіонів використовується закон Гука для деформацій зсуву:
де — момент сили, прикладеної до торсіона у Н·м;
- — відносний кут закручення у радіанах на метр довжини стрижня торсіона (рад/м);
- — константа вимірювана у Н·м²/рад, що носить назву жорсткість при крученні і характеризується добутком модуля зсуву (модуля пружності другого роду) та полярного моменту інерції: Жорсткість при крученні характеризує момент сили, що потрібен для скручування одиниці довжини стрижня (торсіона) на кут в один радіан.
Застосування торсіонів
![](../I/Mausefalle_300px.jpg.webp)
Мишоловка із спіральною торсіонною пружиною
- Маятники з торсіонним підвісом.
- Пружини торсіонних підвісок автомобілів та бронетехніки, за рахунок пружної деформації яких на скручування знижуються динамічні навантаження, що передаються підресорній частині автомобіля[1].
- Торсіонні вали — елемент валопроводу, що являє собою попередньо тарований вал, призначений для безпосереднього вимірювання передаваного ним крутного моменту[2] або для згладжування крутильних ударів.
- Крутильні (торсіонні) терези — фізичний прилад, призначений для вимірювання малих сил або моментів сил.
Див. також
Примітки
- ДСТУ 2947-94 Автотранспортні засоби. Підвіски автомобілів. Терміни та визначення.
- ДСТУ 2822-94 Валопроводи надводних кораблів та суден. Терміни та визначення.
Джерела
- Опір матеріалів. Підручник /Г. С. Писаренко, О. Л. Квітка, Е. С. Уманський. За ред. Г. С. Писаренка — К.: Вища школа,1993. — 655 с. ISBN 5-11-004083-4
- Мильніков О. В. Опір матеріалів. Конспект лекцій. — Тернопіль: Видавництво ТНТУ, 2010. — 257 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.