Точка Аполлонія
У геометрії трикутника точка Аполлонія — це особлива точка, пов'язана з плоским трикутником. Ця точка є одним із центрів трикутника, і в Енциклопедії центрів трикутника Кларка Кімберлінга її позначено як X(181). Центр Аполлонія також пов'язаний з задачею Аполлонія.
У літературі термін «точки Аполлонія» також використовувався для позначення ізодинамічних точок трикутника.[1] Це пояснюється тим, що ізодинамічні точки пов'язані з трьома аполоніївськими колами, пов'язаними з трикутником.
Розв'язок задачі Аполлонія відомий потягом століть, проте точку Аполлонія вперше позначено 1987 року.[2][3]
Визначення
Точка Аполлонія трикутника визначається так.
- Нехай — даний трикутник. Нехай , , — зовнівписані кола трикутника , протилежні до вершин , , відповідно. Нехай — коло, яке дотикається до трьох кіл , , так, що вони лежать в . Нехай , , — точки дотику кола з трьома колами. Відрізки , , перетинаються в одній точці. Точка перетину — точка Аполлонія трикутника .
Задача Аполлонія — це задача побудови кола, дотичного до трьох даних кіл у площині. Загалом існує вісім кіл, що дотикаються до трьох даних кіл. Коло , згадане у визначенні, є одним із цих восьми кіл, що дотикаються до трьох зовнівписаних кіл трикутника . В Енциклопедії центрів трикутників коло називається колом Аполлонія трикутника .
Див. також
- Точки Аполлонія
- Теорема Аполлонія
- Задача Аполлонія
- Кола Аполлонія
- Ізодинамічна точка трикутника
- Аполлоній Перзький (262—190 рр. до н. е.), геометр і астроном
Примітки
- Katarzyna Wilczek (2010). The harmonic center of a trilateral and the Apollonius point of a triangle. Journal of Mathematics and Applications 32: 95–101.
- Kimberling, Clark. Apollonius Point. Архів оригіналу за 10 травня 2012. Процитовано 16 травня 2012.
- C. Kimberling; Shiko Iwata; Hidetosi Fukagawa (1987). Problem 1091 and Solution. Crux Mathematicorum 13: 217–218.