Тюльпан Грейга

Тюльпа́н Гре́йга[1] (Tulipa greigii) багаторічна рослина роду тюльпан родини лілійних.

Тюльпан Грейга
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Порядок: Лілієцвіті (Liliales)
Родина: Лілієві (Liliaceae)
Підродина: Lilioideae
Триба: Lilieae
Рід: Тюльпан (Tulipa)
Вид:
Тюльпан Грейга (T. greigii)
Біноміальна назва
Tulipa greigii
Regel, 1873
Синоніми

Tulipa altaica var. karatavica Regel
Tulipa greigii var. flava Regel
Tulipa karatavica (Regel) Vved. ex Lipsch.

Історія

Жовтоквіткова форма тюльпана Грейга у Празькому ботанічному саду
Срібна монета Казахстану 2017 року номіналом у 500 тенге із зображенням тюльпана Грейга
Тюльпан Грейга на поштовій марці СРСР 1960 року

У 1868 році Едуард Регель описав цей вид за зразком, зібраним в горах Каратау спочатку як різновид тюльпана алтайського (Tulipa altaica var. karatavica), а потім, в 1873 році — як самостійний вид. Названий на честь Самуїла Олексійовича Грейга — президента Російського товариства садівників.

Опис

Цибулина подовжено-яйцеподібна, 2-4 см в діаметрі, з червонувато-бурими шкірястими лусками. Стебла до 50 см заввишки, товсті, потужні, часто пофарбовані антоціаном в рожевий або коричнево-бордовий колір; запушені густими короткими, волосками, що стирчать. Листки — зазвичай, 4, рідше — 3 або 5, з темно-фіолетовими плямами. Квітконос пухнастий, 10 — 50 см заввишки. Квітка одиночна, келихоподібної або чашоподібної форми, до 10-12 см заввишки, зовнішні листочки оцвітини загострені в пухнастий кінчик. Забарвлення — найчастіше червоне, іноді помаранчеве, яскраво-жовте, світло-кремове. Дно у червоних форм — чорне або жовте, нерідко у світлих форм на внутрішній стороні листочків оцвітини — червоні або малинові плями. Тичинкові нитки і пильовики — жовті, чорнуваті або темно-бордові. Зав'язь блідо-зелена, зазвичай у вигляді рівного по всій довжині циліндра, 3,3 × 0,6 см завдовжки. Рильце велике, значно ширше зав'язі, світло-жовте. У деяких форм зав'язь під рильцем поступово звужується. Плід коробочка, до 11 см завдовжки і 4 см завширшки, але бувають і менших розмірів. Насіння світло-коричневе, кривувато-яйцеподібне, 1,3 × 0,7 см. Число нормально розвинених насінин — до 313. Розмноження — насіннєве, дуже рідко вегетативне.

Цвіте з початку квітня до початку червня, плодоносить в червні-липні.

Екологія

Росте на підгірних рівнинах і шлейфах гір, на глинистих, кам'янисто-щебенистих схилах передгір'їв або невисоких гір, до 2400 м над рівнем моря, у щебенистих і суглинистих степах.

У природних популяціях нерідкі спонтанні гібриди з тюльпаном Кауфмана (Tulipa kaufmanniana) і тюльпаном Альберта (Tulipa alberti).

Поширення

Тюльпан Грейга ендемічна рослина Середньої Азії. У дикому вигляді роосте тільки на півдні Казахстану (Жамбильська, Південно-Казахстанська і Кизилординська області) та на прилеглих територіях Узбекистану, Таджикистану і Киргизстану.

Охоронні заходи

Вид перебував у Червоній книзі СРСР. Наразі занесений до Червоних книг Казахстану, Киргизстану, Таджикистану та Узбекистану.[2]

Культивування

Вперше введений в культуру в Санкт-Петербурзі Е. Регелєм в 1872 році. Вирощується в ботанічних садах країн колишнього СРСР та Західної Європи.

У природі існує багато форм цього виду, що розрізняються величиною вегетативних органів, формою і забарвленням оцвітини, тичинкових ниток і маточки. Широка видова мінливість здавна використовувалася селекціонерами, але поширенню в культурі заважало слабке насіннєве розмноження. Однак після того, як були отримані внутрішньовидові та міжвидові гібриди, ситуація покращилася, особливо перспективними виявилися гібриди з тюльпаном Кауфмана. В результаті були отримані сорти з високим коефіцієнтом розмноження.

Використання

Цибулини їстівні. У узбецькій і казахській народній медицині застосовуються пелюстки (при головному болю) і плоди (при легеневих захворюваннях). Широко використовується в селекції. У 1877 році удостоєний диплома першокласного сорту в Голландії. Перші 15 сортів були отримані вже в 1889 році, до кінця 1960-х років — 286 сортів.

У 1960 році різновиди і гібриди, у яких переважають характерні особливості тюльпана Грейга були виділені в окремий клас «Тюльпани Грейга».

Однією з відмінних рис тюльпнів Грейга є характерна для них крапчатість листя, що надає їм особливу декоративність. Листя по верхній стороні прикрашені коричнево-фіолетовими плямами різної форми і інтенсивності; на початку вегетації дуже яскраві, поступово бліднуть в процесі цвітіння, у багатьох рослин після цвітіння зникають зовсім.

За термінами цвітіння — ранні і середньоранні. Цвітуть слідом за тюльпанами Фостера, в кінці квітня — початку травня, їх квіти довго не в'януть.

Призначення тюльпанів цього класу універсальне, через те, що сорти цього класу відрізняються великою різноманітністю: за забарвленням і формою квітки, висотою рослини, формою і забарвленням листя, термінами цвітіння. Сорти придатні для вигонки і зрізки.

Культивари

Див. також

Примітки

Література

  • Бочанцева З. Тюльпаны. Морфология, цитология и биология. — Ташкент : Изд-во АН Узбекской ССР, 1962. — 408 с. (рос.)
  • Головкин Б. Н., Китаева Л. А., Немченко Э. П. Декоративные растения СССР. — Москва : Мысль, 1986. — С. 49. (рос.)
  • Введенский А. И. Род 272. Тюльпан — Tulipa. // Флора СССР : в 30 т / В. Л. Комаров. — М.—Л. : Изд-во АН СССР, 1935. — Т. IV. — С. 320—464. (рос.)
  • Введенский А. И., Ковалевская С. С. Род Tulipa L. // Определитель растений Средней Азии. — Ташкент : ФАН, 1971. — Т. 2. — С. С. 94–109. (рос.)

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.