У свої зруйновані тіла поверніться

«У свої зруйновані тіла поверніться» (англ. «To Your Scattered Bodies Go») (1965-1966 — журнальна публікація) — науково-фантастичний роман американського письменника Філіпа Хосе Фармера, виданий окремим виданням у 1971 році та удостоєний премії «Г'юго» (1972 рік). Роман відкриває цикл романів «Річковий світ».

«У свої зруйновані тіла поверніться»
Автор Філіп Хосе Фармер
Назва мовою оригіналу To Your Scattered Bodies Go
Мова англійська
Серія Річковий світ
Тема воскресіння
Жанр роман
Видавництво G. P. Putnam's Sons
Видано 1971
Наступний твір The Fabulous Riverboatd

Сюжет

Роман починається зі смерті головного героя — Річарда Бертона. Але після смерті він відроджується у світі, через який протікає велика річка. Разом з ним на березі річки воскрешаються усі померлі. Бертон, який завдяки чиємусь втручанню прокинувся раніше за інших людей, дізнається, що Воскресіння — це експеримент, який проводить інопланетна раса, представники якої називають себе «етики». І він вирішує розкрити таємниці цього світу.

У цьому романі зустрічається багато персонажів, які реально існували. Це і відомий дослідник Африки Річард Бертон, і Аліса Лідделл — прототип героїні роману Льюїса Керола «Пригоди Аліси у Країні чудес», і Герман Герінг — нацистський військовий діяч, і багато інших.

Історія створення

Роман «У свої зруйновані тіла поверніться» став першим романом фантастичного циклу Філипа Фармера «Річковий світ», що складається з п'яти романів та ряду повістей, частину з яких написали інші автори. Цей цикл став візитною карткою Філіпа Фармера.

Перша версія роману називалася «I Owe for the Flesh» («Шукаючи плоті»). Вона була створена у середині 1950-х років для конкурсу, який проводило видавництво «Shasta». Роман виграв конкурс і був намічений для публікації у 1962 році там ($1000 премії) і у «Pocket Books» (яке виділило гонорар у $3000), для письменників тих років сума була солідною. Однак директор «Shasta» М. Коршак таємно вклав гроші премії та гонорари Джона Кемпбелла та Реймонда Джонса у дорогу ілюстровану книгу одного голлівудського гримера та тягнув час — Фармера він змусив переписувати та скорочувати роман. В результаті книга Коршака провалилася, розоривши і видавництво. Рукопис роману Фармера був ними втрачений, другий варіант був знайдений лише на початку 1980-х та вийшов у 1983 році під назвою «Річка Вічности»[1][2]. Через це Фармер був змушений тимчасово залишити письменницьку кар'єру[3][4].

У результаті Філіп Фармер створив нову версію роману. Спочатку він був виданий у двох частинах у журналі «Worlds of Tomorrow» — «The Day of the Great Shout» («День великого крику», січень 1965 року)[5] і «The Suicide Express» («Експрес самогубств», березень 1966 року). Перша частина у 1966 році номінувалася на премію «Г'юго» (номінація «Мала форма (Short Fiction)»). Один з перших варіантів роману, повість «Riverworld» («Річковий світ»), був опублікований у січні 1966 року у тому ж журналі «Worlds of Tomorrow». У ній був інший головний герой — Том Мікс. У 1979 році перероблена версія цієї повісті була опублікована у збірці «Riverworld & Other Stories» («Річковий світ та інші історії»)[6]. Назва цієї повісті в результаті закріпилася за усім циклом.

Роман неодноразово перекладався на різні мови.

Продовження та екранізації

Роман мав великий успіх і був удостоєний у 1972 році премії «Г'юго» за найкращий роман. Після цього Філип Фармер випустив 4 продовження — «Казковий корабель», «Темний задум», «Магічний лабіринт» та «Боги Річкового Світу», а також дві міжавторських збірки — «Легенди Річкового Світу» та «Таємниці Річкового Світу».

У 2003 році була зроблена спроба екранізувати романи циклу. На каналі «Sci-Fi Channel» випущений фільм «Riverworld» («Річковий світ», російською більше відомий під назвою «Боги річкового світу»), який повинен був стати «пілотом» планованого серіалу. Однак фільм виявився невдалим, у результаті чого серіал так і не був запущений у виробництво[7]. У 2010 році тим же каналом Sci-Fi Channel була зроблена друга спроба екранізації — фільм Світ Річки, рімейк фільму 2003 року. Однак цей фільм отримав ще гірші відгуки, ніж перший[8].

Нагороди та номінації

Примітки

  1. Филип Фармер. Предисловие к Реке Вечности [1983] / перевод И. Васильевой, С. Трофимова// Миры Филипа Фармера. Том 10. — Рига: Полярис, 1996. — С. 7-20.
  2. Река Вечности в Internet Speculative Fiction Database (англ.)(англ.)
  3. Philip José Farmer: Sex & Science Fiction, Amazing Stories, August 1962. pp. 34-44.
  4. Сэм Московиц. Филип Жозе Фармер / перевод А. Щербакова // Ф. Ж. Фармер. Грех межзвёздный. — СПб.: Terra Fantastica, 1992. — С. 259—284.
  5. The Day of the Great Shout в Internet Speculative Fiction Database (англ.)(англ.)
  6. Мир реки в Internet Speculative Fiction Database (англ.)(англ.)
  7. Шикарев C. {{{Заголовок}}}.
  8. Серебрянский C. . № №97; сентябрь 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.