Фома (апостол)

Фома́ або Тома́ (грец. Θωμάς, лат. Thomas), також Хома́  — один з 12 апостолів Ісуса Христа. Вшановується усіма християнськими церквами. За переказами проповідував Євангеліє в Азії, дійшовши в 52 році до Південної Індії. Загинув мученицькою смертю від рук язичників. Прізвисько — «невіруючий Хома», через сумнів у воскресінні Христа при зустрічі з ним після Воскресіння[4][5]. Вважається святим патроном Індії.

Фома
Тома
Апостол, Євангеліст, Великомученик
Народився I століття,Галілея
Галілея, Північний округ, Ізраїль[1][2][3]
Помер 21 грудня 72 року, Ченнаї
Mylapored, Ченнаї
Поховання
Шанується усіма християнами
У лику святий і католицький святий
Патрон Афганістан
Праці Євангеліє від Фоми (Неканонічне)
Подвижництво Апостольська Проповідь
Медіафайли на Вікісховищі

Ім'я

Ім'я апостола походить від арамейського «ta'am» — що значить «близнюк», «той що має пару». Таким чином у Біблії написаній грецькою Фому називали ще Дідімом (грец. δίδυμος), тобто у перекладі українською Близнюком — чи був зовні схожий на Ісуса невідомо. У сирійській традиції його називають іменем Іуда Фома, оскільки «Фома» розуміють як прізвище. Таким ім'ям він названий і в Євангелії від Івана (Ів.11:16) — «..Хома, на прізвисько Близнюк…».

Євангелія

Фома був обраний Христом одним з дванадцяти апостолів та згаданий у всіх чотирьох Євангеліях. Євангелісти Матвій, Марко і Лука (Мт.10:2-4, Мк.3:14-19, Лк.6:13-16) лише згадують ім'я Фоми серед імен інших апостолів. Іван Богослов на відміну від них, повідомляє нам про участь Фоми в декількох подіях євангельської історії.

Йдемо з Ісусом щоб вмерти

Вперше як дійова особа виступає Хома в історії про Воскресіння Лазаря. Євангеліє від Івана у 11 главі (Ів. 11) розповідає про хворобу, смерть та воскресіння Лазаря з Вифанії. У той критичний час Ісус Христос йде у Вифанію із апостолами щоби воскресити Лазаря і таким чином наближається до Єрусалима та до небезпеки яку описує Євангеліст Марко (Мк. 10:32). Тоді Хома сказав «Ходімо й ми з ним, щоб разом умерти.»[6], слова що свідчать про його цілковиту приналежність до Христа.

Як нам знати тую путь?

Худ. Рембрандт, Переконання Святого Хоми.

Другий раз Євангеліє від Івана передає запитальні слова Фоми до Ісуса Христа у 14 главі під час Тайної вечері. Ісус Христос говорить своїм учням після оповіщення своєї майбутньої смерті, що Він йде, щоби їм підготувати місце і щоби вони були там де Він є та пояснює їм «Куди ж я йду — ви знаєте путь». Тут Фома і запитує Його: «Господи, — каже до нього Хома, — не знаємо, куди ти йдеш. І як нам знати тую путь?» (Ів. 14:5). На це відповідає йому Ісус: «Я — путь, істина і життя! Ніхто не приходить до Отця, як тільки через мене. Якщо б ви мене пізнали, то й Отця мого пізнали б. Відтепер знаєте його і бачили.»[7]

Щасливі ті, які, не бачивши, увірували!

Згідно з Євангелієм від Івана (Ів. 20:19-29) Фома був відсутній при першому об'явленні Ісуса Христа апостолам по Воскресінні з мертвих. Дізнавшись від них, що Ісус воскрес з мертвих і приходив до них, Фома сказав: «Якщо не побачу на його руках знаків від цвяхів і не вкладу свого пальця у місце, де були цвяхи, а й руки моєї не вкладу в бік його, — не повірю!»[8]. З'явившись апостолам знову, Ісус запропонував Фомі вкласти палець в рани, після чого Фома увірував і вимовив: «Господь мій і Бог мій!» (Ів.20:28).

Характер апостола

За характером своїм він дещо походив на Пилипа. Він любив дива і вважав їх найпереконливішим доводом могутності віри. Але на відміну від Пилипа, Фома відрізнявся схильністю до сумнівів і розсудливого аналізу. В ньому була якась дитячість, простота, щирість і простодушність. Попри всі ці колізії, віра у Фоми була тверда, а вірність Господеві — безмежна.

Дідахе згадує що апостол Фома проповідував у східній Індії. У місті Ченнаї апостол Фома помер мученицькою смертю. Мощі святого апостола Фоми знаходяться у Соборі Святого Фоми міста Ченнаї. Іншу частину їх у 392 році було переправлено до Едеси, звідки знову частину передали до церкви Сіоні у м. Тбілісі та м. Ортони в Італії.

Вшанування Пам'яті

Базиліка Святого Фоми у Ченнаї збудована над могилою апостола.

На честь апостола Хоми названо острів Сан-Томе, що є частиною держави Сан-Томе і Принсіпі.

Вважається небесним покровителем журналістів[джерело?].

У мистецтві

У Кінематографі

Канонізація

Канонізований ще першими християнами.

Патрон

Див. також

Примітки

  1. http://www.stminastabanoub.org/index.php?option=com_synaxarium&Itemid=86&iday=03&imonth=06&iyear=2011
  2. http://www.dioceseofkalyan.org/index.php?module=downloads&id=124&action=download.html
  3. http://northbahamasconference.interamerica.org/bibleinfo_questions/5456
  4. Святий апостол Хома
  5. Хома, Апостол «Католицький оглядач»
  6. Ів. 11:16. Архів оригіналу за 30 серпня 2012. Процитовано 11 січня 2014.
  7. Ів. 14:6-7. Архів оригіналу за 30 серпня 2012. Процитовано 11 січня 2014.
  8. Ів. 20:25. Архів оригіналу за 30 серпня 2012. Процитовано 11 січня 2014.

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Фома (апостол)

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.