Хаджибейський лиман

Хаджибе́йський лима́н (Гаджибе́йський лима́н, Аджибе́йський лима́н, або Хаджибей, Гаджибе́й, Аджибе́й)[1][2] лиман естуарного типу на північно-західному узбережжі Чорного моря, один з одеських лиманів, на північний захід від м. Одеси.

Хаджибейський лиман

названо на честь Кацюбіїв
Узбережжя Хаджибейського лиману
46°37′ пн. ш. 30°36′ сх. д.
Частина від Північно-західна частина Чорного моря
Море Чорне море
Прибережні країни  Україна
*Одеська область
Регіон Одеська область
Довжина 33,0 км
Ширина 3,5 км
Площа 112 км²
Максимальна глибина 18,3 м
Середня глибина 5,0 м
Об'єм 560 млн м³
Вливаються
  • Малий Куяльник, Свина
  • Солоність 3-6 ‰
    Міста та поселення Одеса, Нерубайське, Холодна Балка, Алтестове, Протопопівка
    ідентифікатори і посилання
    GeoNames 706500
    У проєкті OpenStreetMap 72634 ·R (Одеська область)
    Хаджибейський лиман
    Хаджибейський лиман (Україна)
    Хаджибейський лиман
    Хаджибейський лиман (Одеська область)
     Хаджибейський лиман у Вікісховищі

    Етимологія

    Гідронім Хаджибейський лиман походить від назви укріплення Хаджибей, що існувало з XIV ст. на місці нинішньої Одеси. Укріплення заснував татарський воєначальник Бек-Хаджі-бей. Ад'єктивний компонент власної назви хаджибейський утворено за допомогою суфікса -ськ-. Слово ж хаджі в перекладі з арабської означає мусульманина-вірянина, який ходив на прощу до Мекки, священного міста для кожного мусульманина[3].

    Характеристика

    Станція Біологічного Очищення "Північна", Одеса

    Лиман закритого типу, від моря відокремлений Куяльницько-Хаджибейським пересипом завширшки близько 4,5 км. Дно лиману на глибині від 2 м вкрите шаром чорного мулу. До Хаджибейського лиману впадає річка Малий Куяльник. Гідрологічний режим лиману також залежить від скиду вод із Станції біологічного очищення «Північна», які становлять 150–170 млн м³ на рік (чверть об'єму лиману). Завдяки скиданню прісних вод солоність води лиману за останні десятиліття знизилась з 20-25 ‰ до 5-6 ‰.

    Історія

    Козацькі могили неподалік від узбережжя лиману, біля села Богнатове

    Хаджибейський лиман починаючи із Середньовіччя слугував місцем промислу солі і часто навідувався чумаками і запорозькими козаками.

    Фауна і флора

    Фітопланктон лиману налічує 70 видів і внутрішньовидових таксонів. Морські та солонуватоводні види малочисельні, представлені типовими для прилеглих ділянок Чорного моря видами: Leptocylindrus danicus, Sceletonema costatum, Prorocentrum micanus. До масових видів належать прісноводні види, такі як діатомові Sceletonema subsalsum, Cyclotella meneghiniana, Rhizosolenia logiseta, зелені Oocystis borgei, Monoraphidium acruatum, ціанобактерії Merismopedia tenuissima. Лиман характеризується частими цвітіннями. Так, чисельність Cyclotella meneghiniana сягає 44,7 млн клітин на літр, Merismopedia tenuissima — 13,6 млн клітин на літр, Sceletonema subsalsum — 70 млн клітин на літр, а Prorocentrum micanus — 19,8 млн клітин на літр.

    У фауни Хаджибейського лиману поширені краби Rhithropanopeus harrisii, а також креветки Palaemon elegans, яких відловлюють, головним чином, з метою виробництва кормових додатків. Серед риб у лимані велику кількість мають бички кругляк Neogobius melanostomus і бабка Neogobius fluviatilis. Найбільше промислове значення має піленгас Liza chaematocheila, судак Sander lucioperca. У лимані багато прісноводних видів риб.

    Тварини, поширені у фауна Хаджибейського лиману


    Забруднення лиману

    На березі лиману розташовані ряд поселень Усатове (у селі існує санаторій «Хаджибей»), Нерубайське, Холодна Балка та інші, дачні масиви, у верхів'ях тваринницькі фермерські господарства, які спричинюють забруднення лиману. Однак основним джерелом забруднення є скид каналізаційних вод м. Одеси. З 1930-х років під час курортного сезону у пониззя лиману скидають стічні води зі станції біологічного очищення «Північна» м. Одеси, що призвело до зниження солоності лиману з 20-25 до 5-6 ‰. Зимою надлишок води з лиману перекочують до моря.

    Бальнеологічний курорт

    Дно лиману вкрите шаром чорного мулу, що має лікувальні властивості. Завдяки цьому на Хаджибейському лимані організовано бальнеологічний курорт, що розташований за 10 км на північний захід від Одеси (з містом пов'язаний трамвайним маршрутом).

    Див. також

    Примітки

    Література

    • Прянишникова М., Штеренгерц А. Здравницы Хаджибея. — Одесса, 1970.
    • Старушенко Л. И., Бушуев С. Г. Причерноморские лиманы Одещины и их рыбохозяйственное значение. — Одесса: Астропринт, 2001. — 151 с.
    • Северо-западная часть Черного моря: биология и экология / Ю. П. Зайцев, Б. Г. Александров, Г. Г. Миничева. — Киев: Наукова думка, 2006. — 701 с.
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.