Хамар-Дабан

Хамар-Дабан (бур. Һамар дабаан, хамар — «ніс» або hамар — «горіх», дабаан — «перевал, хребет»[1], рос. Хамар-Дабан) гірський хребет на півдні Східного Сибіру в південному Прибайкаллі, здебільшого в межах Республіки Бурятія, Росія.

Хамар-Дабан

51°17′09″ пн. ш. 104°19′31″ сх. д.
Країна  Росія
Регіон Бурятія
Іркутська область
Тип гірський хребет
матеріал аспидний сланець, Гнейс, базальт, вапняк, граніт
Висота 2995 м
Ідентифікатори і посилання
Хамар-Дабан
Хамар-Дабан (Росія)
 Хамар-Дабан у Вікісховищі

Географічна характеристика

Хамар-Дабан — складений ранньопротерозойськими комплексами хребет на південь від озера Байкал шириною 50-60 км, що простягнувся з південного заходу на північний схід більш ніж на 350 км. На заході водороздільний хребет Хамар-Дабана починається біля правих нижніх приток річки Зун-Мурен, далі простягається на південний схід до верхів'я річок Хангарул і Сніжна, де на схід від Хангарульского хребта повертає на схід і, далі від середньої течії Сніжної, йде в напрямку північного сходу до річки Селенги.

Хамар-Дабан розташований на території семи районів Бурятії, злегка захоплюючи Слюдянський район Іркутської області. Вододільні хребти є природними межами цих адміністративних утворень. Уздовж північних відрогів по березі Байкалу і лівому березі річки Селенги проходять Транссибірська магістраль і федеральна траса Р258 «Байкал».

Схили Хамар-Дабана, що примикають до південно-західного берега Байкалу, є найвологішим місцем Прибайкалля (близько 1300 мм опадів на рік)[2] і відрізняються багатою рослинністю; на гірських масивах осьової частини хребта переважає рослинність Альпійських луків. Ліси переважно хвойні сосна звичайна, модрина, сибірська сосна, ялиця, зустрічаються реліктові тополині ліси, березники. Більш верхні висотні яруси займають альпійські луки та чагарники, кедровий сланець і карликова береза.

Клімат північної частини Хамар-Дабана — байкальський, помірний і вологий, з опадами до 1300 мм на рік. Середня температура січня становить -16-18° C[3]. Південний макросхил характеризується різко континентальним кліматом.

Природоохоронні території

У центральній частині Хамар-Дабана розташований Байкальський біосферний заповідник. На захід від нього, в Закаменському районі Бурятії, знаходиться Сніжинський біологічний заказник (площа — 238,48 тис. га). Західна частина Хамар-Дабана, в межах Тункінського району Бурятії, входить до Тункінського національного парку.

Фауна

Основні мешканці:

Вершини

Найвищою точкою Хамар-Дабана вважається гора Ханула (2371 м), проте у верхів'ях Утуліка є дещо вища вершина Утулікська Підкова (або Субутая, 2396 м). Найбільш популярним і доступним об'єктом є Пік Черського (2090 м). Щорічно його відвідують тисячі туристів. У центральній частині, в Байкальському заповіднику, виділяється вершина Сохор (2316 м).

Озера та ріки

На Хамар-Дабані багато різноманітних озер. Одне з найбільших і найпопулярніших Соболине озеро. Менші озера Патове озеро, озеро Серце, Чортове озеро.

Основні великі річки, освоєні для водного туризму:

  • Утулік
  • Сніжна
  • Темник
  • Хара-Мурин

В культурі

Хребту Хамар-Дабан присвячена однойменна пісня Юрія Візбора, написана в 1962 році.

Примітки

  1. Мельхеев, 1969, с. 99.
  2. Сороковикова Л. М. и др.  // География и природные ресурсы : журнал.  2001. Т. 4. С. 54—59. Архівовано з джерела 2 жовтня 2013.
  3. Синюкович В. Н., Чумакова Е. В.  // Известия Иркутского государственного университета.  2009. Т. 2, № 2. С. 117—133. Архівовано з джерела 2 жовтня 2013.

Література

  • Мельхеєв М. М. Топоніміка Бурятії: Історія, система й походження географічних назв. Улан-Уде : Бурятське книжне вид-во, 1969. — 185 с.
  • Хороших П.П.  // Природа : журнал.  1951. № №3. С. С. 55-58.
  • Рослинність хребта Хамар-Дабан / Галазій Г. І. — Новосибірськ : Наука, 1988.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.