Церква святих Костянтина та Єлени (Київ)

Церква святих Костянтина і Єлени (інші назви Дмитрівська церква, або Церква святого Дмитрія Ростовського) — колишня православна церква в Києві, збудована в 1730-х роках, зруйнована наприкінці 1920-х років. Церква стояла в північно-західньому кінці Подолу, на розі Щекавицької та Кирилівської вулиць.

Церква святих Костянтина і Єлени
Церква святих Костянтина і Єлени
50°27′54″ пн. ш. 30°31′00″ сх. д.
Тип споруди церква
Розташування  Україна, Київ
Початок будівництва 1734
Кінець будівництва 1734
Зруйновано кінець 1920
Відбудовано не відбудовувалась
Стиль українське бароко
Адреса знаходилася на Подолі на розі Щекавицької та Кирилівської вулиць, зараз Кирилівська вул., 8/6.
Епонім Олена Константинопольська
Присвячення Константин Великий
Церква святих Костянтина та Єлени (Київ) (Київ)
 Церква святих Костянтина та Єлени у Вікісховищі

Історія

Історія Церкви святих Костянтина і Єлени на Подолі починається з середини XVII століття, коли гетьман Богдан Хмельницький відібрав землю від Римо-Католицької Церкви. На цьому місці київські міщани збудували дерев'яну церкву, яка в 1726 році згоріла.

1734 року бургомістр Гордій Минцевич збудував на її місці кам'яну церкву, а в 1747—57 роках архітектор Іван Григорович-Барський добудував галерею довкола неї і звів кам'яну дзвіницю. Ці будівлі стали одною з перших, відомих дослідникам робіт цього уславленого київського архітектора. В 1750-х роках він зробив ще одну добудову до церкви.

Сама церква була капітально перебудована в 1865 році.

Триповерхова барокова дзвіниця мала каплицю на другому поверсі, присвячену пам'яті Димитрія Ростовського (Туптала).

Клірові відомості, метричні книги, сповідні розписи церкви Св. Костянтина і Єлени (Царекостянтинівська) на Подолі зберігаються в ЦДІАК України. [1]

Зруйнування

Більша частина храму знищена в радянські часи. Від усього комплексу будівель церкви святих Костянтина і Єлени залишилися тільки церква св. Дмитрія роботи Григоровича-Барського, без куполу. В плані це прямокутна будівля, триапсидна, фасади оздоблені пілястрами із вишуканими ліпними коринфськими капітелями.

Оскільки Федір Ернст у своєму описі Подолу 1930 року не згадує церкви Костянтина і Єлени або її дзвіниці, припускають, що ці дві архітектурні пам'ятки були зруйновані перед 1930 роком. Залишки Свято-Дмитріївської каплиці Григоровича-Барського були внесені 1963 року до Українського республіканського реєстру архітектурних пам'яток.

З 2005 р. Дмитрівська церква знову є діючим храмом. Належить громаді УПЦ МП.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.