Чернецький Василь

о. Василь Чернецький
Народився 7 січня 1837(1837-01-07)
Тернавка (Польща), Ґміна Риманів, Польща
Помер 5 квітня 1900(1900-04-05) (63 роки)
Сілець
Громадянство  Австро-Угорщина
Національність українець
Діяльність письменник
Конфесія Українська греко-католицька церква
Діти Ян Чернецькийd
Нагороди
Кавалер лицарського хреста ордена Франца Йосифа

Васи́ль Черне́цький (7 січня 1837, Тернавка Сяноцького повіту 5 квітня 1900, Сілець, Белзький повіт) (псевдонім «Фотограф») — публіцист, суспільний діяч Лемківщини, греко-католицький священик.

Життєпис

Походив зі священничої родини. У малому віці залишився без матері, його взяв на виховання дід — парох з села Воля Цинкалевська (Цеклинська Воля); навчався в Яслі разом з Сильвестром Сембратовичем.

Закінчив нормальну школу, вчився у нижчих і вищих гімназіях Ряшева, Перемишля, Нового Санча, Пряшева, Кошиць, Ужгорода.

1862 року скерований на працю до Туринки Жовківського повіту, з 1865 завідував капеланією Стронятина в Куликівському деканаті.

Займатися літературною діяльністю почав ще на Закарпатті, надсилав дописи, в тому числі гумористичні, до різних газет.

1884 року стає парохом села Сілець, тоді активізується його краєзнавча робота.

Уклав хроніку Львівської духовної семінарії, літопис Василіян у Кристинополі, видав краєзнавчу книжку про Белз, звичаї та життя місцевих євреїв, і про чудотворного рабина.

Засновує читальні в Сільці, Кристинополі, Пархачі та Доброчині.

1895 року його зусиллями в Сокалі починає діяти політичне товариство Руська Рада.

Є автором більше як ста історико-краєзнавчих нарисів і досліджень, зокрема про: Белз, Бутини, Варяж, Городище, Двірці, Завишню, Кристинопіль, Великі Мости, Сілець, Сокаль, Тартаків, Сілець, Угнів.

Його роботи друкувалися в галицькій періодиці — «Батьківщина», «Временник» Ставропігійського інституту, «Діло», «Книжочка Місійна», «Пролом», «Руська Рада», «Слово», видавництво товариства ім. М. Качковського.

Займався покращенням низького освітнього стану духівництва, для цього проводить збори дяків у Кристинополі, надсилає клопотання до послів сейму про виділення на це коштів, піднімає питання в газетах.

Вивчав архівні документи — історію галицьких міст і сіл, церков, монастирів, навчальних закладів; його приклад наслідувало чимало священиків Галичини.

Намагався спорудити нову церкву в селі Сільці, дбав про побудову печей для випалювання цегли на новий просторіший храм — старенька церква була споруджена ще 1761 року, але почину завадила смерть.

Повернувся із забуття завдяки виданій академіком Іваном Крип'якевичем бібліографії його творів. Про нього Крип'якевич сказав:

«… головною його спеціальністю стали історичні описи місцевини. На цьому полі Василь Чернецький займав одно з найперших місць з Венедиктом Площанським — ніхто більше не дав такої маси різних дрібних завваг про всякі оселі як вони оба. Каталог його праць обіймає понад 100 позицій, а число сіл, містечок і міст, які він описав, переходить п'ятдесят…»
.

У 1898 році нагороджений лицарським хрестом ордена Франца Йосифа[1].

Примітки

  1. Odznaczenia jubileuszowe // Nowa Reforma, Nr 277 z 3 grudnia 1898. — S. 5.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.