Чи горить Париж?

«Чи горить Париж?» (фр. Paris brûle-t-il?, англ. Is Paris Burning?) — франко-американський військовий фільм 1966 року про Другу світову війну режисера Рене Клемана, що зібрав для його зйомок акторський склад з найбільш популярних акторів світового кінематографу того часу. Сценарій фільму заснований на однойменній книзі Домініка Лап'єрра і Ларрі Коллінза про звільнення столиці Франції у серпні 1944 року від німецької окупації.

Чи горить Париж?
фр. Paris brûle-t-il?
англ. Is Paris Burning?
Жанр драма
Режисер Рене Клеман
Продюсер Пауль Грец
Сценаристи Гор Відал
Френсіс Форд Коппола
Жан Оранш
П'єр Бост
Клод Брюль
На основі книги Домініка Лап'єрра і Ларрі Коллінза
У головних
ролях
Жан-Поль Бельмондо
Герт Фрьобе
Ален Делон
Ів Монтан
Жан-Луї Трентіньян
Симона Синьйоре
Оператор Марсель Гріньйон
Композитор Моріс Жарр
Художник П'єр Гюффруа
Кінокомпанія Marianne Productions
Transcontinental Films
Дистриб'ютор Paramount Pictures і Netflix
Тривалість 173 хв.
Мова французька
англійська
Країна  Франція
 США
Рік 1966
Дата виходу 26 жовтня 1966 (Франція)
IMDb ID 0060814

Фільм став номінантом премії «Оскар» 1967 року за найкращу роботу художника-постановника і найкращу операторську роботу. Композитор Моріс Жарр у тому ж році номінувався на премію «Золотий глобус» за найкращу музику до фільму.

Сюжет

На початку серпня 1944 року у своїй ставці «Вовче лігво» Адольф Гітлер доручає генералові Дітріху фон Холтіцу командування Великим Парижем і вимагає від нього обороняти місто до останнього солдата або підірвати його.

У Парижі лідери руху Опору чекають введення в Париж союзницьких військ, але союзники прийняли рішення обійти місто зліва й рухатися безпосередньо до германського кордону. У паризькому русі Опору немає єдності відносно необхідності самостійних дій із визволення Парижа від нацистських окупантів, взявшись за зброю і піднявши народне повстання. Комуністи під керівництвом Анрі Роль-Тангі і голлісти на чолі з Жаком Шабаном-Дельмасом уважно спостерігають за діями один одного, щоб очолити визволення Парижа і тим самим отримати політичні дивіденди після війни.

Прибувши до Парижа, Холтіц працює над планом оборони міста і для цього просить підкріплення з Данії і важку військову техніку. Він віддає наказ капітанові Ебернаху підготувати до вибуху великі споруди і пам'ятки культури Парижа до вступу письмового наказу про їх знищення. За посередництва консула Швеції Рауля Нордлінга Холтіц погоджується передати політв'язнів Червоному Хресту, але проте велику їх частину війська СС устигають відправити до концентраційного табору Бухенвальд. Паралельно група патріотично налагоджених молодих парижан за власною ініціативою намагається дістати зброю, щоб брати участь в звільненні міста, але опиняється в пастці, підготовленій агентом гестапо «капітаном Сержем», і була розстріляна в Булонському лісі.

Щоб випередити комуністів, які розклеюють по місту плакати із закликом до повстання, голлісти захоплюють управління паризької поліції і у свою чергу заявляють про початок операції по звільненню міста. Відбуваються перші зіткнення з німецькими солдатами, які ні про що не підозрювали. Попри нанесені відчутні втрати німцям не вдається здолати опір повсталих. Обидві сторони конфлікту намагаються виграти час, і Нордлінг як посередник домовляється про перемир'я. На зустрічі національного комітету Опору комуністам, що мають більшість голосів, вдається проштовхнути рішення про необхідність припинення перемир'я.

У цих умовах Роль-Тангі приймає рішення безпосередньо зв'язатися з союзницьким командуванням. Тільки воно в змозі запобігти поразці погано озброєних учасників руху Опору і звільнити Париж. Обхідними шляхами з небезпекою для життя соратникові Роля майорові Галуа вдається перейти лінію фронту і дістатися до штабу генерала Паттона. Галуа переконує союзницьке командування на направляти 2-гу танкову дивізію генерала Леклерка в наступ на Париж.

Французькі і американські війська устигають дістатися до Парижа вчасно, щоб врятувати учасників Опору, що опинилися в скрутному становищі, і звільнити місто. Холтіц усвідомлює безвихідність свого становища і всупереч наказу Гітлера здає місто союзникам.

Чи «горить Париж»? — продовжують просити інформацію про ситуацію в Парижі в ставці германського командування. Це питання звучить з кинутої телефонної слухавки в кабінеті командувача Великим Парижем Дітріха фон Холтіца, що здався союзникам, на тлі загального тріумфу після звільнення французької столиці.

В ролях

Актор Роль
Жан-Поль Бельмондо П'єрлот (Ів Моранда) П'єрлот (Ів Моранда)
Шарль Буає Моно доктор Моно
Леслі Карон Франсуа Лабе Франсуа Лабе
Жан-П'єр Кассель Анрі Каршер лейтенант Анрі Каршер
Бруно Кремер Анрі Роль-Тангі полковник Анрі Роль-Тангі
Клод Дофен Лебель полковник Лебель
Ален Делон Жак Шабан-Дельмас Жак Шабан-Дельмас
Кірк Дуглас Джордж С. Паттон генерал Джордж С. Паттон
П'єр Дюкс Сера (Александр Пароді) Сера (Александр Пароді)
Гленн Форд Омар Н. Бредлі генерал Омар Н. Бредлі
Біллі Фрік Адольф Гітлер Адольф Гітлер
Герт Фрьобе Дітріх фон Холтіц генерал Дітріх фон Холтіц
Ернст Фріц Фюрбрінгер Ганс фон Бойнебург-Ленгсфельд генерал Ганс фон Бойнебург-Ленгсфельд
Конрад Георг Вальтер Модель генерал-фельдмаршал Вальтер Модель
Йоахім Ганзен Френ комендант в'язниці Френ
Гюнтер Майснер комендант СС в Пантені комендант СС в Пантені
Ханнес Мессемер Альфред Йодль генерал-полковник Альфред Йодль
Жорж Жере пекар пекар
Гаррі Маєн фон Арнім лейтенант фон Арнім
Актор Роль
Ів Монтан Марсель Бізьєн сержант Марсель Бізьєн
Мішель Пікколі Едвард Пізані Едвард Пізані
Саша Пітоєфф Фредерік Жоліо-Кюрі Фредерік Жоліо-Кюрі
Мішель Лонсдаль Жак Дебу-Брідель Жак Дебу-Брідель
Ентоні Перкінс Воррен сержант Воррен
Вольфганг Прайс фон Ебернах капітан фон Ебернах
Клод Ріш Леклерк генерал Леклерк
Серж Руссо Фаб'єн Фаб'єн
Симона Синьйоре власниця бістро власниця бістро
Роберт Стек Зіберт генерал Зіберт
Жан-Луї Трентіньян Серж капітан Серж
П'єр Ванек Галуа майор Галуа
Марі Версіні Клер Моранда Клер Моранда
Орсон Веллс Рауль Нордлінг консул Швеції Рауль Нордлінг
Петер Якоб Бургдорф генерал Бургдорф
Фелікс Мартен Жорж Ландро Жорж Ландро
Патрік Девар молодий учасник руху Спротиву молодий учасник руху Спротиву
Сузі Делер парижанка парижанка
Е. Г. Маршалл офіцер розвідки Пауелл (в титрах не вказаний) офіцер розвідки Пауелл (в титрах не вказаний)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.