Ґодзілла (франшиза)

«Ґодзілла» (яп. ゴジラ, Ґодзіра) японська медіафраншиза, створена кінокомпанією Toho, які й є власниками франшизи. Головним героєм франшизи є однойменний персонаж. Це друга найдовша франшиза фільмів після «Кінг-Конга». Фільми франшизи виробляються з 1954 року, з декількома перервами різної довжини.[10] «Ґодзілла» складається з 36 фільмів: 32-ох японських та 4-х американських, серед яких 1 студії TriStar Pictures та 3 студії Legendary Pictures.

Ґодзілла
Логотип фільму «Ґодзілла» 2014 року
Ор. твір «Ґодзілла» (1954)
Фільми і серіали
Фільми 36 фільмів (див. розділ Список фільмів)
Серіали 7 серіалів (див розділ Список серіалів)
Різне
Студії Toho[1]
Jewell Enterprises[2]
UPA[3]
New World Pictures[4]
TriStar Pictures[5]
Legendary Pictures[6]
Warner Bros. Pictures
Polygon Pictures[7]
Роки 1954–наш вас
Жанри Кайдзю[8]
Токусацу[9]
Фантастика

Перший фільм був знятий Ісіро Хондою, та був випущений в 1954 році. Він став класикою жанру та вплинув та надихнув багато інших фільмів. В ньому звучать політичні та соціальні теми, характерні для Японії того часу. Також у ньому була використана музика Акіри Іфукубе, яка пізніше повторно була використана в багатьох інших фільмах. Спецефекти у ньому були зроблені Ейдзі Цубураєю, який використав мініатюри будинків та машин та костюмацію, щоб передати велетенські розміри монстра та масштаби руйнувань. У Північній Америці була випущена трохи перероблена версія фільму під назвою «Ґодзілла, король монстрів!», в якій були видалені деякі сцени, проте натомість додані нові з Реймондом Берром в ролі журналіста Стіва Мартіна.

Популярність фільмів призвела до поширення франшизи на інші засоби масової інформації, такі як телебачення, література, відеоігри та навіть музика. Ґодзілла став одним з найбільш впізнаваних символів японської поп-культури у всьому світі, та є одним із найпопулярніших персонажів японських фільмів. Фільм «Ґодзілла» 1954 року є одним із найперших прикладів фільмів жанрів кайдзю та токусацу у японському кінематографі.

Тон і теми фільмів різняться залежно від фільму. Деякі фільми були зроблені у дусі жахів, деякі мають політичну тематику, інші ж є звичайними бойовиками за участю інших монстрів або ж іншопланетян, тоді як ще інші мають більш прості теми, доступні для дітей.[11] Роль Ґодзілли варіюється від руйнівної сили природи, до союзника людей, захисника Японії та героя дітей. Ім'я «Ґодзілла» є романізованою версією оригінального японського імені «Ґодзіра» (яп. ゴジラ), яке в свою чергу є поєднанням японських слів «ґоріра» (яп. ゴリラ, горилла) та «кудзіра» (яп. クジラ, кит). Ім'я було дане істоті щоб підкреслити його розмір, силу та водне походження. Він був вигаданий як стародавній динозавр із радіоактивними силами, що робить його майже незнищенним.

Історія

Серія фільмів «Ґодзілла» розбита на декілька епох, які зазвичай базуються на епохах правління японських імператорів, та носять ту ж саму назву. Також ці епохи характеризують певний стиль фільму. Пізніше, по аналогії з «Ґодзіллою», фільми франшизи «Ґамера» та серіали та фільми «Ультра Серії» також були розділені на епохи, згідно з правлінням імператорів. Перша, друга та четверта епохи носять імена японських імператорів: Сьова, Хейсей та Рейва. Фільми, випущені між «Ґодзіллою проти Руйнівника» та «Шин Ґодзіллою» належать до епохи Міленіум, адже, хоч вони були вироблені під час епохи Хейсей, вони мають трохи інший стиль та тематику.

Фільми часто мають соціальну та політичну тематику, та відображають їхній стан у Японії. В оригінальному фільмі Ґодзілла був алегорією атомних бомб і показував, яку шкоду така зброя може завдати Землі.[12][13][14][15] Радіоактивне забруднення японського рибацького човна «Дайґо Фукурю Мару» через випробування термоядерної збої Castle Bravo на атолі Бікіні 1 березня 1954 року призвело до того, що ця подія була широко висвітлена в газетах в рік виходу фільму.[16] Фільми епох Хейсей та Міленіум значною мірою продовжили цю концепцію. Загалом на виробництво першого «Ґодзілли» Toho надихнули «Чудовисько з глибини 20 000 сажнів» (першого фільму, в якому присутнє радіоактивне чудовисько[17]) та оригінальний «Кінг-Конг», який був перевипущений в 1952 році. Однак пізніше сама франшиза «Ґодзілла» стала надзвичайно успішною, та надихнула багато інших фільмів.

Епоха Сьова (1954–1975)

Ця серія фільмів була названа на честь періоду Сьова в Японії, який закінчився в Японії в 1989 році, після смерті імператора Сьови (Хірохіто).[18] Серія розпочалася з фільму «Ґодзілла» 1954 року та закінчилась у 1975 році разом з «Терором Мехаґодзілли». За винятком фільмів «Ґодзілла», «Ґодзілла знову нападає», «Мотра проти Ґодзілли», «Гідора, триголовий монстр», «Знищити всіх монстрів» та «Терор Мехаґодзілли», фільми цієї епохи були навмисно зроблені комічними та смішними, щоб заохотити дітей. Починаючи з «Гідори, триголового монстра», Ґодзілла почав ставати все більш героїчним і з часом став супергероєм, який захищає людство. Це перетворення на супергероя завершилося з фільмом «Син Ґодзілли», де він остаточно перетворився на позитивного персонажа.

Також у фільмі «Гідора, триголовий монстр» є важливий тис, шо у ньому вперше з'являється антагоніст всієї франшизи Кінг Гідора. Фільми «Син Ґодзілла» та «Атака всіх монстрів» були орієнтовані на дитячу аудиторію. Головним героєм у них є не тільки Ґодзілла, а й його син Мінілла. «Ґодзілла проти Мехаґодзілли» (1974) відзначився тим, що у ньому вперше з'являється робот-дублікат Ґодзілли Мехаґодзілла. Також серія Шова важлива тим, що є одним із перших (а точніше другим) кінематографічним всесвітом. Низка інших фільмів Toho, такі як «Родан», «Великий монстр Варан», «Мотра» (1961), «Франкенштейн проти Барагона», «Війна гаргантюа» та багато інших є напряму пов'язані з фільмами про Ґодзіллу. Деякі персонажі з цих фільмів з'являються в фільмах про Ґодзіллу (однак деякі кайдзю насправді є різними втіленнями одного й того ж персонажа; наприклад, Горозавр із фільму «Знищити всіх монстрів» не є тим ж самим Горозавром з «Втечі Кінг-Конга», хоча його походження залишається незмінним).

Ґодзіллу в основному зображував актор Харуо Накаджіма, до виходу на пенсію в 1972 році. Однак багато інших акторів зображували персонажа за його відсутності. Це наприклад Кацумі Тезука, Ю Секіда, Ріосаку Такасугі, Сейдзі Онака, Сінджі Такагі, Ісао Цуші та Тору Каваі.[19][20] Ейдзі Цубурая створив спецефекти для перших шести фільмів серії. Його учень Садамаса Арікава створив спецефекти для наступних трьох фільмів, під керівництвом Ейдзі Цубураї, тоді як Теруйосі Накано створив спецефекти для останніх шести фільмів. The Criterion Collection випустили фільми цієї епохи разом з іншими фільмами серії на Blu-ray у США та Канаді 29 жовтня 2019 року.[21]

Епоха Хейсей (1984–1995)

Toho перезавантажили франшизу у 1984 році з фільмом «Повернення Ґодзілли», який започаткував другу епоху у франшизі — Хейсей.[22] «Повернення Ґодзілли» є альтернативним продовженням фільму 1954 року та ігнорує всі інші фільми епохи Сьова. Хоча фільм був випущений за 5 років до початку правління нового імператора, він вважається частиною цієї ери, оскільки він є прямим попередником фільму «Ґодзілла проти Біолланте» (1989), який вийшов в перший рік правління нового імператора.[23]

Фільми епохи Хейсей розміщені в одній послідовності, причому кожен з фільмів є прямим продовженням попереднього. У фільмах цієї епохи Ґодзілла знову грає роль руйнівної сили природи, яку бояться люди.[22] Відтепер наука та природа Ґодзілли стали набагато більш обговорюваною темою у фільмах. Фільм «Ґодзілла проти Біолланте» демонстрував посилену увагу на моральних аспектах генетики. Фільм «Ґодзілла проти Кінг Гідори» продемонстрував першу конкретну історію походження персонажа. У ньому виявляється, що Ґодзілла — це Ґодзіллазавр, який мутував після того, як на острів Лагос, на якому він проживав, була скинена ядерна бомба.

У фільмах епохи Хейсей Ґодзіллу зіграв Кенпачіро Сацума, а спецефекти зробив Коічі Каваката, за винятком першого фільму, спецефекти для якого зробив Теруйосі Накано.

Епоха TriStar Pictures (1999–2000)

У 1980-х роках режисер Стів Майнер розповів Toho про свою ідею американського 3D-фільму за сценарієм Фреда Деккера та Вільяма Стаута, під назвою «Ґодзілла: Король монстрів в 3D». У ньому Ґодзілла напав би на Сан-Франциско з метою знайти своє єдине потомство.[24] Багато студій зацікавились проектом, але він був відкинутий через бюджетні проблеми.[25] У фільмі повинні були бути присутні повномасштабна аніматронна голова Ґодзілли, побудована Ріком Бейкером, анімація зупинки руху, виконана Девідом В. Алленом, фігура Ґодзілли для анімації зупинки руху, створена Стівеном Черкасом та додатковими спецефектами Дуга Уайлді. Дизайн проекту повинен був контролюватися Вільямом Статуатом.[26][27]

У жовтні 1992 компанія TriStar Pictures придбала права на Ґодзіллу у Toho, плануючи випустити трилогію.[5] Режисер Ян де Бонт та сценаристи Террі Росіо та Тед Еліот розробили сценарій, в якому Ґодзілла боровся би з інопланетним монстром під назвою Грифон, який здатний змінювати форму. Пізніше, через бюджетні розбіжності зі студією, де Бонт покинув проект.[28] Роланд Еммеріх став режисером фільму та співавтором нового сценарію разом з Діном Девліном.

Фільм «Ґодзілла» був випущений у театрах 20 травня 1998 року, і хоч і заробив $379 мільйонів у всьому світі при виробничому бюджеті приблизно в $130–150 мільйонів[29], отримав негативні відгуки[30][31]. Два заплановані продовження були скасовані. Замість них був створений мультсеріал, який є прямим сиквелом фільму. На відміну від фільму, він був добре прийнятий шанувальниками.[32] Термін дії ліцензії TriStar на Ґодзіллу закінчився в 2003 році. У 2004 році Toho перейменували TriStar Ґодзіллу в Зілла, хоча всі продукти з TriStar Ґодзіллою, випущені до того, продаються під торговою маркою Godzilla.[31][33]

Епоха Міленіум (1999–2004)

Toho перезавантажили франшизу вдруге з фільмом «Ґодзілла 2000: Міленіум», який розпочав третю епоху в франшизі, відому як Міленіум.[34] Серія Міленіум подібна до антології, в якій кожна історія є самостійною. Всі фільми, крім «Ґодзілла проти Мехаґодзілли» (2002) та «Ґодзілла: Токіо S.O.S» не пов'язані один з одним. Більшість фільмів цієї епохи пов'язані лише з оригіналом 1954 року. Дилогія про Кір'ю є також пов'язаною з такими фільмами, як «Родан», «Варан», «Мотра» (1961), «Горас», «Атрагон», «Догора», «Франкенштейн проти Барагона», «Війна гаргантюа», «Втеча Кінг-Конга» та «Космічна Амеба». Фільм «Ґодзілла, Мотра, Кінг Гідора: Атака всіх монстрів» пов'язаний також і з фільмом «Ґодзілла» 1998 року. «Ґодзілла: Фінальні війни» взагалі не пов'язаний ні з яким іншим фільмом у серії, незважаючи на те, що у ньому ж багато відсилань до попередніх фільмів.

Цутому Кітагава зобразив Ґодзіллу у більшості фільмів фільмів цієї епохи, за винятком фільму «Ґодзілла, Мотра, Кінг Гідора: Атака всіх монстрів», в якому Ґодзіллу зіграв Мідзухо Йошіда. На відміну від серій Сьова та Хейсей, спецефекти для фільмів цієї епохи були зроблені режисерами численних спецефектів, такими як Кенджі Судзукі («Ґодзілла 2000: Міленіум», «Ґодзілла проти Мегагіруса»), Макото Камія («Ґодзілла, Мотра, Кінг Гідора: Атака всіх монстрів»), Юічі Кікучі (Ґодзілла проти Мехаґодзілли (2002)) та Еїчі Асада («Ґодзілла: Токіо S.O.S», «Ґодзілла: Фінальні війни»).

Після виходу «Фінальних воєн», присвяченого 50-річчю франшизи, Toho вирішили не випускати фільми про Ґодзіллу 10 років, щоб пізніше відновити інтерес публіки. Toho навіть зруйнували басейн на території кінокомпанії, який використовувався для водних сцен у численних фільмам жанрів кайдзю та токусацу.[35] Йошіміцу Банно, який режисерував фільм «Ґодзілла проти Хедори», надав Toho права на створення короткометражного фільму IMAX 3D за мотивами історії, схожої на історію його фільму. Цей проект врешті-решт призвів до розробки фільму «Ґодзілла» кінокомпанії Legendary.

MonsterVerse (2014–наш час)

У 2004 році режисер Йошіміцу Банно отримав дозвіл від Toho на виробництво короткометражного фільму «Ґодзілла» на IMAX. У 2009 році проект був переданий кінокомпанії Legendary Pictures, які переробили його на повнометражний художній фільм.[36][37][38] У 2010 поці було оголошено, що фільм виробляється спільно з Warner Bros. Pictures, а його режисером є Гарет Едвардс.[6][39]

Фільм був випущений у театрах 16 травня 2014 року, мав касовий успіх, заробивши $529 мільйонів у всьому світі при виробничому бюджеті в $160 мільйонів[40], та отримав позитивні відгуки[41][42]. Успіх фільму спонукав Toho зробити власне перезавантаження, а Legendary створили ще три фільми, які відбуваються в тому ж всесвіті.[43] Цей кінематографічний всесвіт був названий MonsterVerse. Прямими продовженнями фільму «Ґодзілла» 2014 року є «Ґодзілла ІІ: Король монстрів», випущений 31 травня 2019 року[44], та майбутній «Ґодзілла проти Конга», який має вийти 26 березня 2021 року[45].

Епоха Рейва (2016–наш час)

Після успіху фільму 2014 року, у грудні того ж року, Toho оголосили про плани створення нового фільму «Ґодзілла» їхнього виробництва.[46] Було оголошено, що це ще одне перезавантаження франшизи, режисерами якого є Хідеакі Анно (який також є сценаристом) та Сінджі Хігучі (який також створив спецефекти).[47][48][49] Хідеакі Анно та Сінджі Хігучі вже працювали разом над аніме «Неон Ґенезіс Євангеліон». Також було оголошено, що фільм вийде в 2016 році. Основні зйомки розпочалися у вересні і закінчилися у жовтні. Спецефекти до фільму були зроблені у листопаді того ж року.[50][51] Фільм «Шин Ґодзілла» був випущений в Японії 29 липня 2016 року в IMAX, 4DX та MX4D. Він отримав позитивні відгуки та касовий успіх.[52]

У серпні 2016 року Toho оголосили, що вони планують створити аніме-трилогію про Ґодзіллу разом з Polygon Pictures, які зроблять анімацію для фільмів. Було оголошено, що кожен фільм вийде у театрах в Японії, а у решті світу вони будуть розповсюджені Netflix.[53][54] Перший фільм під назвою «Ґодзілла: Планета монстрів» вийшов 17 листопада 2017 року[55], другий «Ґодзілла: Місто на грані битви» — 18 травня 2018 року[56], а третій і останній у трилогії «Ґодзілла: Поїдач планет» — 9 листопада того ж року[57].

У січні 2018 року Toho розповіли про свої плани інвестувати ¥15 мільйонів (US$135 мільйонів) в найближчі 3 роки, починаючи з 2019 року, для спільного виробництва продуктів франшиз Toho, таких як «Ґодзілла», «Покемон» та «Твоє ім'я» разом з голлівудськими та китайськими студіями. Toho розповіли, що будуть інвестувати 25% у виробничі витрати і отримуватиме більшу частину доходів та керуватиме творчими правами. Таким чином їхній внесок буде показаний в кожній роботі.[58]

Період Рейва розпочався у Японії 1 травня 2019 року. Таким чином американський фільм «Ґодзілла ІІ: Король монстрів» є фактично першим фільмом у франшизі, виробленим у період Рейва.

У 2019 році Toho інвестували ¥15, 4 мільярдів ($140 мільйонів) у свою дочірню компанію Toho International Inc., яка розташована у Лос-Анджелесі, в рамках «Середньострокової стратегії управління Toho Vision 2021 року», метою якої є виробництво контенту, будівництво нерухомості, перевищення ¥50 мільярдів прибутку та збільшення бізнесу на власностях Toho, таких як Ґодзілла. Директором проекту був призначений Хіроясу Мацуока.[59] У 2019 році Toho також запустили перші офіційні англомовні вебсайт та аккаунти Twitter та Instagram, присвячені франшизі.[60][61]

У червні 2019 року Toho оголосили про плани відзначити 65-річчя франшизи на Comic-Con у Сан-Дієго, що було частиною їхнього плану по розширенню франшизи в США.[62] На Comic-Con Акіто Такахасі, керівник проекту «Стратегічна конференція Ґодзілли Toho», розповів про наміри компанії розширювати фільми «Ґодзілла» від Toho та Legendary разом. Він також заявив, що можливість відновлювати політичну тематику у фільмах, а також вводити старих чи нових монстрів буде доступна режисерам, якщо вони вирішать це. Акіто також висловив зацікавленість у повторному показі Мехаґодзілли та Джет Ягуара у фільмах.[63][64]

У жовтні 2020 року Toho оголосили про виробництво аніме-серіалу «Ґодзілла: Точка сингулярності», який вийде на Netflix у 2021 році. Режисером серіалу буде Атсуші Такахаші, композитором Кан Савада, сценаристом Тох ЕнДжо, дизайнером персонажів Кадзуе Като, а аніматором Ейдзі Ямаморі. Він випускатиметься Bones Inc. в партнерстві з Orange Co., Ltd матиме мальовану та CG-анімацію і не матиме ніякого відношення до аніме-трилогії Polygon.[65] Серіал представить таких монстрів, як Ангірус, Родан, Ґабара, Джет Ягуар та інших. Деякі з них не з'являлися на екранах більш ніж 50 років.

Світ Ґодзілли

У травні 2018 року головний директор підрозділу Toho, присвяченому Ґодзіллі, заявив, що вони не планують знімати продовження «Шин Ґодзілли». Натомість Toho планують створити власний кінематографічний всесвіт «Світ Ґодзілли», присвячений монстрам Toho, після 2021 року. Він цитував Кінематографічний всесвіт Marvel як натхнення.[66] Ота заявив:

Ми думаємо про потенційну стратегію після 2021 року, яка дозволяє випускати фільми «Ґодзілла» безперервно, з періодичністю раз на 2 роки, хоча є перерва та річний темп. Майбутнє серії — спільний всесвіт. Ґодзілла, Мотра, Кінг Гідора можуть існувати в одному світі, як у фільмі Marvel, в якому Залізна людина та Халк можуть утворювати кроссовер. Кожен фільм може вироблятися, якщо один з персонажів може вести власний фільм та бути головним персонажем в ньому.[66][67]

Фільми

Епоха Сьова

НазваОригінальна назваДата виходуІнші монстриПостер
Ґодзіллаяп. Gojira27 жовтня 1954Немає
Ґодзілла знову нападаєяп. Gojira no Gyakushū24 квітня 1955Ангірус
Кінг-Конг проти Ґодзіллияп. Kingu Kongu tai Gojira11 серпня 1962Кінг-Конг, Оодако
Мотра проти Ґодзіллияп. Mosura tai Gojira29 квітня 1964Мотра
Гідора, триголовий монстряп. Sandai Kaijū: Chikyū Saidai no Kessen20 грудня 1964Родан, Мотра, Кінг Гідора
Вторгнення Астро-монстраяп. Kaijū Daisensō19 грудня 1965Родан, Кінг Гідора
Ебіра, жах з глибинияп. Gojira, Ebira, Mosura Nankai no Daikettō17 грудня 1966Мотра, Ебіра, Оокондору
Син Ґодзіллияп. Kaijū Shima no Kessen: Gojira no Musuko16 грудня 1967Мінілла, Камакураси, Кумонга
Знищити всіх монстрівяп. Kaijū Sōshingeki1 серпня 1968Родан, Мотра, Кінг Гідора, Мінілла, Горозавр, Варан, Барагон, Кумонга
Атака всіх монстрівяп. Gojira-Minira-Gabara: Ōru Kaijū Daishingeki20 грудня 1969Мінілла, Ґабара, Родан, Мотра, Горозавр, Камакурас, Кумонга
Ґодзілла проти Хедорияп. Gojira tai Hedora24 липня 1971Хедора
Ґодзілла проти Ґайґанаяп. Chikyū Kōgeki Meirei: Gojira tai Gaigan12 березня 1972Ґайґан, Ангірус
Ґодзілла проти Мегалонаяп. Gojira tai Megaro17 березня 1973Мегалон, Ґайґан, Джет Ягуар
Ґодзілла проти Мехаґодзіллияп. Gojira tai Mekagojira21 березня 1974Мехаґодзілла, Ангірус
Терор Мехаґодзіллияп. Mekagojira no gyakushu15 березня 1975Мехаґодзілла, Кінг Сізар

Епоха Хейсей

НазваОригінальна назваДата виходуІнші монстри
Повернення Ґодзіллияп. Gojira15 грудня 1984Шокілас
Ґодзілла проти Біоллантеяп. Gojira tai Biorante16 грудня 1989Біолланте
Ґодзілла проти Кінг Гідорияп. Gojira tai Kingu Gidora14 грудня 1991Кінг Гідора/МехаКінг Гідора
Ґодзілла проти Мотрияп. Gojira tai Mosura12 грудня 1992Мотра
Ґодзілла проти Мехаґодзілли IIяп. Gojira tai Mekagojira11 грудня 1993Мехаґодзілла, Родан, Малюк Ґодзілла
Ґодзілла проти Спейсґодзіллияп. Gojira tai SupēsuGojira10 грудня 1994СпейсҐодзілла
Ґодзілла проти Руйнівникаяп. Gojira tai Destoroyah9 грудня 1995Руйнівник

Епоха TriStar

НазваОригінальна назваДата виходуІнші монстри
Ґодзіллаангл. Godzilla20 травня 1998Дитинчата Ґодзілли

Епоха Міленіум

НазваОригінальна назваДата виходуІнші монстри
Ґодзілла 2000: Міленіумяп. Gojira Nisen: Mireniamu11 грудня 1999Орга
Ґодзілла проти Мегагірусаяп. Gojira tai Megagirasu: Jī Shōmetsu Sakusen2 листопада 2000Мегагірус, Меганулони
Ґодзілла, Мотра, Кінг Гідора: Атака всіх монстрівяп. Gojira, Mosura, Kingu Gidora: Daikaijū Sōkōgeki15 грудня 2001Мотра, Кінг Гідора, Барагон
Ґодзілла проти Мехаґодзіллияп. Gojira x Mekagojira14 грудня 2002Мехаґодзілла
Ґодзілла: Токіо S.O.Sяп. Gojira x Mosura x Mekagojira Tōkyō Esu Ō Esu13 грудня 2003Мехаґодзілла, Мотра
Ґодзілла: Фінальні війнияп. Gojira: Fainaru Wōzu29 листопада 2004Мотра, Родан, Ангірус, Мінілла, Ґайґан, Кінг Сізар, Зілла, Ебіра, Хедора, Монстер Ікс/Кайзер Гідора

MonsterVerse

НазваОригінальна назваДата виходуІнші монстри
Ґодзіллаангл. Godzilla8 травня 2014МУТО
Ґодзілла ІІ: Король монстрівангл. Godzilla: King of the Monsters13 травня 2019Мотра, Родан, Кінг Гідора, Бегемот, Мафусаїл, Сцилла, МУТО, Кінг-Конг
Ґодзілла проти Конгаангл. Godzilla vs. Kong26 березня 2021Кінг-Конг, Мехаґодзілла, Варбати, Черепозаври

Епоха Рейва

НазваОригінальна назваДата виходуІнші монстри
Шин Ґодзіллаяп. Shin Gojira25 липня 2016Немає
Ґодзілла: Планета монстрівяп. Gojira: Kaijū Wakusei17 листопада 2017Камакурас, Догора, Дагара
Ґодзілла: Місто на грані битвияп. Gojira: Kessen Kidō Zōshoku Toshi18 травня 2018Мехаґодзілла
Ґодзілла: Поїдач планетяп. Gojira: Hoshi o Kū Mono9 листопада 2018Кінг Гідора, Мотра

Короткометражні фільми

НазваОригінальна назваДата виходуІнші монстри
Планета Монстрів Ґодзіллияп. Kaijū Puranetto Gojira18 травня 1994Мотра, Родан
Ґодзілла: Реальний 4Dяп. Gojira Za Riaru Fō Dī13 січня 2017Немає
Ґодзілла з'являється в Сукаґаваяп. Yume no Chōsen Gojira Sukagawa ni Arawaru11 січня 2019Немає
Ґодзілла проти Євангеліона: Реальний 4Dяп. Gojira tai Evangerion Za Riaru Fō Dī31 травня 2019Немає
Ґодзілла: Операція перехоплення Авадзі10 жовтня 2020Немає
Ґодзілла з'являється на Godzilla Festяп. Gojira Gojira Fesu ni Arawaru2020Немає

Американські версії фільмів

НазваОригінальна назваДата виходуІнші монстри
Ґодзілла, король монстрів!англ. Godzilla, King of the Monsters!4 квітня 1956Немає
Ґіґантіс, вогняний монстрангл. Gigantis, the Fire Monster2 червня 1959Ангірус
Ґодзілла 1985англ. Godzilla 198523 серпня 1985Шокілас

Пов'язані фільми

НазваОригінальна назваДата виходуМонстриЗв'язокПостер
Роданяп. Sora no Daikaijū Radon26 грудня 1956Родан, МеганулониПодії фільму відбуваються в тій ж послідовності, що і фільми про Ґодзіллу епохи Сьова.[68] Третє втілення Родана пізніше з'явилося в фільмі «Гідора, триголовий монстр». Також фільм є каноном до дилогії про Кір'ю.[69]
Містеріанияп. Chikyū Bōeigun28 грудня 1957МогераПодії фільму можливо відбувалися в послідовності фільмів про Ґодзіллу епохи Хейсей[70], хоча це не оригінальна послідовність фільму. Могера пізніше з'явився у фільмі «Ґодзілла проти Спейсґодзілли».
Великий монстр Вараняп. Daikaiju Baran14 жовтня 1958ВаранПодії фільму відбуваються в тій ж послідовності, що і фільми про Ґодзіллу епохи Сьова.[68] Варан пізніше з'явився в фільмі «Знищити всіх монстрів». Також фільм є каноном до дилогії про Кір'ю.[69]
Битва у відкритому космосіяп. Uchū Daisensō26 грудня 1958НемаєПодії фільму відбуваються в оригінальній послідовністі фільму «Містеріани»
Мотраяп. Mosura30 липня 1961Мотра, хижа рослинаПодії фільму відбуваються в тій ж послідовності, що і фільми про Ґодзіллу епохи Сьова.[68] Мотра пізніше з'явилася в фільмі «Гідора, триголовий монстр», та стала постійним персонажем фільмів про Ґодзіллу. Також фільм є каноном до дилогії про Кір'ю.[69]
Горасяп. Yōsei Gorasu21 березня 1962МагумаПодії фільму відбуваються в оригінальній послідовністі фільму «Містеріани». Також він є каноном до дилогії про Кір'ю.[69]
Матангояп. Matango11 серпня 1963МатангоМатанго пізніше з'явилися в телесеріалі «Острів Ґодзілли».
Атрагоняп. Kaitei Gunkan22 грудня 1963МандаПодії фільму відбуваються в тій ж послідовності, що і фільми про Ґодзіллу епохи Сьова. Манда пізніше з'явилася у фільмі «Знищити всіх монстрів». Також фільм є каноном до дилогії про Кір'ю.[69]
Догораяп. Uchū Daikaijū Dogora11 серпня 1964ДогораФільм є каноном до дилогії про Кір'ю.[69] Також Догора пізніше з'являлася у телесеріалі «Острів Ґодзілли» та аніме «Єодзілла: Планета монстрів».
Франкенштейн проти Барагонаяп. Furankenshutain tai Chitei Kaijū Baragon8 серпня 1965Франкенштейн, БарагонПодії фільму відбуваються в тій ж послідовності, що і фільми про Ґодзіллу епохи Сьова.[68] Друге втілення Барагона пізніше з'явилося в фільмі «Знищити всіх монстрів». Також фільм є каноном до дилогії про Кір'ю.[69]
Війна гаргантюаяп. Furankenshutain no Kaijū: Sanda tai Gaira31 липня 1966Санда, ҐайраПодії фільму відбуваються в тій ж послідовності, що і фільми про Ґодзіллу епохи Сьова.[68] Також він є каноном до дилогії про Кір'ю.[69]
Втеча Кінг-Конгаяп. Kingu Kongu no Gyakushū22 червня 1967Кінг-Конг, Горозавр, Механі-КонгПодії фільму відбуваються в тій ж послідовності, що і фільми про Ґодзіллу епохи Сьова.[68] Друге втілення Горгозавра пізніше з'явилося в фільмі «Знищити всіх монстрів». Також фільм є каноном до дилогії про Кір'ю.[69]
Космічна Амебаяп. Gezora, Ganime, Kamēba: Kessen! Nankai no Daikaijū1 серпня 1970Ґезора, Ґанімес, Камебас, Космічна АмебаФільм є каноном до дилогії про Кір'ю.[69]
Відродження Мотрияп. Mosura14 грудня 1996Мотра, Десгідора, Фейрі, ҐаруҐаруОдним із головних персонажів фільму є Мотра, яка з'являлася в багатьох фільмах про Ґодзіллу.
Парк Юрського періоду 2: Загублений світангл. The Lost World: Jurassic Park19 травня 1997Численні динозавриВ японському дубляжі, коли тиранозавр атакує Лос-Анджелес, можна помітити трьох японців, які кричать «Ми покинули Японію, щоб втекти від цього!»[71], таким чином натякаючи на Ґодзіллу. В оригінальній англомовній версії вони просто втікають.
Відродження Мотри IIяп. Mosura Tsū Kaitei no Daikessen13 грудня 1997Мотра, Дагра, Фейрі, ҐаруҐаруОдним із головних персонажів фільму є Мотра, яка з'являлася в багатьох фільмах про Ґодзіллу.
Відродження Мотри IIIяп. Mosura Surī Kingu Gidora Raishū12 грудня 1998Мотра, Кінг ГідораОдним із головних персонажів фільму є Мотра, яка з'являлася в багатьох фільмах про Ґодзіллу.
Завжди: Захід сонця на Третій вулиці 2яп. Always Zoku Sanchōme no Yūhi3 листопада 2007ҐодзіллаУ фільмі з'являється Ґодзілла.
Конг: Острів Черепаангл. Kong: Skull Island28 лютого 2017Кінг-Конг, Черепозаври, гігантський восьминігПодії фільму відбуваються у MonsterVerse. Пізніше Конг з'явиться у фільмі «Ґодзілла проти Конга».
Першому гравцю приготуватисяангл. Ready Player One11 травня 2018Кінг-Конг, Мехаґодзілла, тиранозаврУ фільмі з'являється Мехаґодзілла.
Шінкансен Хенкей Робо Шінкаліон Фільм: Мірай Кара Кіта Шінсоку но АЛЬФА-ІКСяп. Gekijō-ban Shinkansen Henkei Robo Shinkarion Mirai Kara Kita Shinsoku no Arufaekkusu27 грудня 2019Сніговий ҐодзіллаУ фільмі з'являється Сніговий Ґодзілла.

Неофіційні фільми

НазваОригінальна назваДата виходуІнші монстри
Спадщинаангл. Heritage10 квітня 2020Ангіруси
Людина-вовк проти Ґодзіллияп. Densetsu no Kyojū Ōkami Otoko tai GojiraневідомоЛюдина-вовк

Фільми про схожих істот

Фільми про Ґодзіллу надихнули багатьох інших режисерів та продюсерів на виробництво фільмів зі схожими істотами. Деякі з них були створені як пародії, які копіюють дизайн Ґодзілли.

НазваОригінальна назваДата виходуМонстриПостер
Ґорґоангл. Gorgo29 березня 1961Ґорґо, Огра
Йонґґарікор. Daekoesu Yonggari13 серпня 1967Йонґґарі
Рептилианинкор. Yonggari17 липня 1999Йонґґарі
Глибоководний монстр Райгаяп. Shinkaijū Raiga15 серпня 2009Райги
Бог Райга проти Короля Оугияп. Shinkaijū Raiga tai Yōganjū Ōga7 травня 2019Райга, Оуга
Незіллаяп. Notzilla2019Незілла, Мама Незілла

Послідовність

Послідовність епохи Сьова

Послідовність епохи Хейсей

Послідовність TriStar Pictures

Послідовність «Ґодзілли 2000»

Послідовність «Ґодзілли проти Мегагіруса»

Послідовність «ҐМК»

Послідовність Саги Кір'ю

Послідовність MonsterVerse

Послідовність аніме-трилогії

Одиночні фільми та серіали

Кожен з цих фільмів не пов'язаний ні з яким іншим та відбувається в своїй власній послідовності.

Послідовність «Містеріан»

Послідовність «Відродження Мотри»

Одиночні фільми

Джерела

  • Baker, J. I. (2019). Life Special: Godzilla, the King of the Monsters. Life Magazine. ISBN 978-1547846993.
  • Galbraith IV, Stuart (1994). Japanese Science Fiction, Fantasy, and Horror Films: A Critical Analysis of 103 Features Released in the United States, 1950–1992. McFarland. ISBN 0899508537.
  • Galbraith IV, Stuart (1998). Monsters Are Attacking Tokyo! The Incredible World of Japanese Fantasy Films. Feral House. ISBN 0922915474.
  • Galbraith IV, Stuart (2008). The Toho Studios Story: A History and Complete Filmography. Scarecrow Press. ISBN 978-1461673743.
  • Godziszewski, Ed (1994). The Illustrated Encyclopedia of Godzilla. Daikaiju Enterprises.
  • Kalat, David (1997). A Critical History and Filmography of Toho's Godzilla Series. McFarland. ISBN 978-0-7864-4749-7.
  • Kalat, David (2010). A Critical History and Filmography of Toho's Godzilla Series - Second Edition. McFarland. ISBN 9780786447497.
  • Kennedy, Kostya та ін. (2019). Life: Godzilla. Life Books (New York, New York, U.S.) (Vol. 19, No. 15, May 31, 2019).
  • Lees, J. D.; Cerasini, Marc (1998). The Official Godzilla Compendium. Random House. ISBN 0-679-88822-5.
  • Lichtenfeld, Eric (2007). Action Speaks Louder: Violence, Spectacle and the American Action Movie. Wesleyan University Press. ISBN 978-0819568014.
  • Ragone, August (2007). Eiji Tsuburaya: Master of Monsters. Chronicle Books. ISBN 978-0-8118-6078-9.
  • Rhoads and McCorkle, Sean and Brooke (2018). Japan's Green Monsters: Environmental Commentary in Kaiju Cinema. McFarland. ISBN 9781476663906.
  • Ryfle, Steve (1998). Japan's Favorite Mon-Star: The Unauthorized Biography of the Big G. ECW Press. ISBN 9781550223484.
  • Ryfle, Steve; Godziszewski, Ed (2017). Ishiro Honda: A Life in Film, from Godzilla to Kurosawa. Wesleyan University Press. ISBN 9780819570871.
  • Solomon, Brian (2017). Godzilla FAQ: All that's Left to Know about the King of the Monsters. Applause Theatre & Cinema Books. ISBN 9781495045684.
  • Tsutsui, William (2004). Godzilla on my Mind: Fifty Years of the King of Monsters. Palgrave MacMillan. ISBN 1-4039-6474-2.

Примітки

  1. David Kravets (24 листопада 2008). Think Godzilla's Scary? Meet His Lawyers. Wired. Архів оригіналу за 28 січня 2020. Процитовано 25 січня 2020.
  2. Ryfle, 1998, с. 52.
  3. Ryfle та Godziszewski, 2017, с. 227.
  4. Kalat, 2010, с. 163.
  5. Frook, John Evan (29 жовтня 1992). TriStar lands monster of deal with 'Godzilla'. Variety. Архів оригіналу за 28 січня 2020. Процитовано 28 січня 2020.
  6. McNary, Dave (29 березня 2010). 'Godzilla' stomps back to screen. Variety. Архів оригіналу за 9 лютого 2011. Процитовано 28 січня 2020.
  7. Andrew Nguyen (10 листопада 2018). Godzilla: A History in Animation. SciFi Japan. Архів оригіналу за 28 січня 2020. Процитовано 25 січня 2020.
  8. Aaron Neuwirth (29 травня 2020). Stomping Through 'Godzilla' History: Where to Begin & What to Watch. First Showing. Архів оригіналу за 28 січня 2020. Процитовано 25 січня 2020.
  9. Hikawa Ryūsuke (26 червня 2014). Godzilla's Analog Mayhem and the Japanese Special Effects Tradition. Nippon. Архів оригіналу за 28 січня 2020. Процитовано 25 січня 2020.
  10. Guinness World Records (3 вересня 2014). Jennifer Lawrence, Game of Thrones, Frozen among new entertainment record holders in Guinness World Records 2015 book. Guinness World Records. Процитовано 26 лютого 2016.
  11. Kalat, 1997, с. 1–5.
  12. Ryfle, Steve. Godzilla's Footprint. VQR Online. Процитовано 25 вересня 2014.
  13. Hoberman, J. (24 січня 2012). Godzilla: Poetry After the A-Bomb. Criterion.
  14. >«Ґодзілла» (1954)
  15. «Повернення Ґодзілли» (1984)
  16. Kennedy, et. al, 2019, с. 8.
  17. Hendershot, Cyndy (July 1998). Darwin and the Atom : Evolution/Devolution Fantasies in The Beast from 20,000 Fathoms, Them !, and The Incredible Shrinking Man. Science Fiction Studies (Greencastle (Indiana): SF-TH Inc): 320.
  18. Solomon, 2017, с. 29.
  19. Такео Мурата (сценарист) та Ісіро Хонда (сценарист/режисер). «Ґодзілла» (1954) [DVD]. DreamWorks Classics.
  20. Ал. К. Вард (сценарист) та Ісіро Хонда, Тері Морс (сценаристи/режисери). «Ґодзілла, король монстрів!» [DVD]. DreamWorks Classics.
  21. Patches, Matt (25 липня 2019). Criterion reveals the collection's 1000th disc: the ultimate Godzilla set. Polygon. Процитовано 25 липня 2019.
  22. Solomon, 2017, с. 145.
  23. Lees та Cerasini, 1998, с. 12.
  24. Konow, David (27 березня 2014). The 3D Godzilla Movie That Almost Was. Tested.
  25. Jankiewicz, Pat (August 1993). 'Godzilla, American Style (#193). Starlog.
  26. Quint (22 вересня 2014). Quint reports on William Stout's MondoCon panel about the unmade Fred Dekker-scripted Godzilla film!. Ain't It Cool News. Процитовано 21 вересня 2015.
  27. Stout, William (28 квітня 2014). My Top Ten Dinosaur Films Part Two: Godzilla in 3D (1982–83). William Stout.com. Процитовано 21 вересня 2015.
  28. Abrams, Simon (15 травня 2014). A History of the Disastrous Last Attempt to Make an American Godzilla. Vulture. Процитовано March 4, 2015.
  29. Godzilla (1998). Box Office Mojo. Процитовано March 8, 2016.
  30. Breihan, Tom (12 травня 2014). Worst Godzilla Ever: Why Japan Hated (And Murked) The '98 U.S. Remake. Concourse. Процитовано 22 червня 2015.
  31. Aiken, Keith (31 травня 2015). GODZILLA Unmade: The History of Jan De Bont's Unproduced TriStar Film – Part 4 of 4. Scifi Japan. Процитовано March 8, 2016.
  32. GODZILLA 2 RUMORS UNFOUNDED « SciFi Japan. Scifijapan.com. Процитовано 16 жовтня 2013.
  33. Schaefer, Mark (November 2004). Godzilla Stomps into Los Angeles. Penny Blood. Архів оригіналу за 3 лютого 2005.
  34. Baker, 2019, с. 92.
  35. Bucket Hall of Fame: The Toho Big Pool. Архів оригіналу за 29 грудня 2010. Процитовано 16 лютого 2011.
  36. Godzilla 2014: Brian Rogers (Producer) On Legendary Pictures Film Plans. Zennie62 Youtube channel. Процитовано 20 липня 2015.
  37. McNary, Dave (29 березня 2010). 'Godzilla' stomps back to screen. Variety. Процитовано 20 липня 2015.
  38. Corneth, Roth (22 вересня 2010). 'Godzilla' Will Return To His Roots In Legendary Pictures Reboot. Screen Rant. Процитовано 20 липня 2015.
  39. Kit, Borys (4 січня 2011). EXCLUSIVE: 'Monsters' Director Stomps to 'Godzilla'. The Hollywood Reporter. Процитовано February 9, 2011.
  40. Godzilla. The Numbers. Процитовано 13 березня 2020.
  41. Silman, Anna (16 травня 2014). Review Roundup: One of the Scariest Things in Godzilla Is Bryan Cranston's Wig. Vulture. Процитовано 26 лютого 2016.
  42. Shaw-Williams, H. (2 травня 2014). 'Godzilla': First Audience Reactions Promise a Slow Reveal. Screen Rant. Процитовано 26 лютого 2016.
  43. Legendary and Warner Bros. Pictures Announce Cinematic Franchise Uniting Godzilla, King Kong and Other Iconic Giant Monsters (прес-реліз). Legendary Pictures. 14 жовтня 2015. Процитовано 14 жовтня 2015.
  44. Warner Bros. Pictures' and Legendary Pictures' MonsterVerse Kicks Into Gear as the Next Godzilla Feature Gets Underway. Warner Bros. (прес-реліз). 19 червня 2017.
  45. D'Alessandro, Anthony (15 січня 2021). 'Godzilla Vs. Kong' Jumps Up To March In HBO Max & Theatrical Debut. Deadline Hollywood. Процитовано 15 січня 2021.
  46. Blair, Gavin (7 грудня 2014). Japan's Toho to Produce New 'Godzilla' for 2016, First in 12 Years. The Hollywood Reporter.
  47. Frater, Patrick (31 березня 2015). Hideaki Anno and Shinji Higuchi to Direct 'Godzilla 2016'. Variety. Процитовано 31 березня 2015.
  48. Ragone, August (31 березня 2015). "EVANGELION" CREATOR HELMS NEW "GODZILLA" Hideaki Anno & Shinji Higuchi Revive the King!. The Good, The Bad, and Godzilla. Процитовано 31 березня 2015.
  49. Evangelion's Hideaki Anno Is New Japanese Godzilla Film's Chief Director, Writer. Anime News Network. 31 березня 2015. Процитовано 31 березня 2015.
  50. Rigney, Todd (1 вересня 2015). New Japanese Godzilla Movie Filming This Weekend in Tokyo. Dread Central. Процитовано September 2, 2015.
  51. Shin-Godzilla Wraps Shooting, Begins FX Work. scified.com. 1 листопада 2015. Архів оригіналу за 3 листопада 2015. Процитовано November 2, 2015.
  52. Blair, Gavin J. (1 серпня 2016). Japan Box Office: Toho's 'Godzilla Resurgence' Opens With $6.1 Million. Hollywood Reporter. Процитовано August 1, 2016.
  53. Godzilla Anime Is Film Trilogy Starring Mamoru Miyano. Anime News Network. 21 березня 2017. Процитовано 27 березня 2017.
  54. Godzilla Anime Film to Stream on Netflix Globally This Year. Anime News Network. 13 березня 2017. Процитовано 13 березня 2017.
  55. Godzilla: Planet of the Monsters Press Notes from Toho. SciFi Japan. 30 липня 2017. Процитовано 30 липня 2017.
  56. Godzilla: City on the Edge of Battle Press Notes From Toho. SciFi Japan. Процитовано 28 квітня 2018.
  57. Godzilla: The Planet Eater Press Notes, Trailer and Pics From Toho. SciFi Japan. Процитовано 12 жовтня 2018.
  58. 'Godzilla' studio Toho to co-produce content with foreign filmmakers
  59. Frater, Patrick (18 квітня 2019). 'Godzilla' Owner Toho Poised for Expansion in Hollywood. Variety. Архів оригіналу за 18 квітня 2019. Процитовано 18 квітня 2019.
  60. Alvarez, Daniel (14 травня 2019). Godzilla Site Launches With The Franchise's First Official Monsterpedia. Screen Rant. Архів оригіналу за 22 липня 2019. Процитовано 22 липня 2019.
  61. Alvarez, Daniel (16 липня 2019). Godzilla Joins Instagram & Twitter For The First Time. Screen Rant. Архів оригіналу за 22 липня 2019. Процитовано 22 липня 2019.
  62. Anderton, Ethan (27 червня 2019). Toho Studios is Giving 'Godzilla' an Entire Booth at San Diego Comic-Con. Slash Film. Архів оригіналу за 22 липня 2019. Процитовано 22 липня 2019.
  63. Zakarin, Jordan (19 липня 2019). Toho's Godzilla hits Comic-Con with its first booth, part of a master plan. Syfy Wire. Архів оригіналу за 22 липня 2019. Процитовано 22 липня 2019.
  64. Kleinman, Jake (19 липня 2019). Godzilla Creator Teases the Next Movie After 'Godzilla vs. King Kong'. Inverse. Архів оригіналу за 22 липня 2019. Процитовано 22 липня 2019.
  65. Otterson, Joe (6 жовтня 2020). Godzilla Anime Series Set at Netflix. Variety. Архів оригіналу за 6 жовтня 2020. Процитовано 6 жовтня 2020.
  66. Stephens, David (19 травня 2018). Toho Planning Godzilla Cinematic Universe, Shin Godzilla 2 Canceled. Screen Rant. Процитовано 20 травня 2018.
  67. Musnicky, Sarah (21 травня 2018). Toho Planning Their Own Shared Universe For Future Godzilla Films. ComingSoon. Процитовано 21 травня 2018.
  68. Godzilla Dictionary. Kasakura. 1 липня 2014. с. 133. ISBN 4773087250. Проігноровано невідомий параметр |ed= (довідка)
  69. Fantastic Collection: Godzilla: Tokyo S.O.S. Asahi Sonorama. 30 грудня 2003. с. 79. ISBN 4-257-03688-5.
  70. Godzilla vs. SpaceGodzilla Super Complete Works. Shogakukan. 12 December 1994. с. 62–65. ISBN 978-4-09-101444-3.
  71. Факти про фільм Парк юрського періоду 2 на сайті IMDb (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.