Aconitum biflorum

Aconitum biflorum Fisch. ex DC. (укр. тоя двоквіткова)[1] квіткова рослина з роду тоя (Aconitum) родини жовтцевих (Ranunculaceae).

?
Aconitum biflorum
укр. Аконіт двоквітковий

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Рослини (Plantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Евдикоти
Порядок: Жовтецевоцвіті (Ranunculales)
Родина: Жовтецеві (Ranunculaceae)
Підродина: Жовтецеві (Ranunculoideae)
Триба: Delphinieae
Рід: Тоя (Aconitum)
Вид: Тоя двоквіткова
Aconitum biflorum
Fisch. ex DC., 1817
Синоніми
Aconitum grandiflorum (Fisch.) Fisch.
Aconitum nanum Stephan ex Ledeb.
Посилання
Вікісховище: Aconitum biflorum
Віківиди: Aconitum biflorum
EOL: 5519608
IPNI: 707202-1
The Plant List: kew-2618442

Ботанічна характеристика

Бульби округлі, 0,5 см в діаметрі. Стебло пряме, кругле, 15–40 см заввишки, разом з листям і черешками голе, тільки в суцвітті вкрите густим коротким пушком з прямих волосків. Листів — 2–3, нижні на довгих черешках, удвічі-втроє перевищують розміри листкової пластинки, верхній лист сидячий або на короткому черешку. Пластинка листка округла, 3–5 см в діаметрі, до основи пальчасто-розділена на 5 частин, які, в свою чергу, розсічені на вузькі лінійні цілокраї часточки 2–3 мм завширшки. Суцвіття — малоквіткова стисла китиця з 2 (4) квіток. Квітки блакитні, бічні і нижні частки оцвітини по краях жовтуваті. Шолом човноподібний, низький, 10–15 мм завдовжки, 5–7 мм заввишки і 10–15 мм завширшки, на рівні носика. Нектарники маленькі, блідо-блакитні, без шпорця, платівка 1,5 мм завширшки, ланцетна, з дугоподібно загнутою догори губою. Зав'язей — 3, опушені.

Поширення

Зустрічається на заході Тиви, в прилеглих районах Алтайського і Красноярського країв і в Кемеровській області. Приурочений переважно до Західного Саяну — хребти Голий, Сабінський, Саянський, Куртушибінський (гора Ашпан), Шаман. Поза межами Західного Саяна знайдений тільки на хребті Чихачева (Південно-Східний Алтай) і в Кузнецькому Алатау (біля Білого Каменя на річці Кондомі).

Екологія

Росте в мохових і чагарникових тундрах, на луках в субальпійському поясі і нижній частині альпійського на висоті 1 530-2 650 м над рівнем моря. Рідко зустрічається серед кам'яних розсипів. Розмноження насінневе і вегетативне.

Охоронний статус і охоронні заходи

Aconitum biflorum занесений до Чевоної книги Росії. Також включений до низки регіональних книг Російської Федерації:

  • Красноярського краю;
  • Республіки Алтай;
  • Республіки Тива;
  • Республіки Хакасія.

Раніше входив до Червоної книги Кемеровської області (2000).

Популяції страждають переважно через інтенсивний випас худоби.

Охороняється в Хакаському і в Саяно-Шушенському державних природних заповідниках Росії.

Див. також

Примітки

  1. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.

Література

  • Фризен Н. В. Aconitum L. — Борец, аконит // Флора Сибири: В 14 т. Новосибирск, 1993. Т. 6. С. 133. (рос.)
  • Флора СССР. В 30 т. / Гл. ред. акад. В. Л. Комаров; Ред. тома Б. К. Шишкин. — М.—Л.: Изд-во АН СССР, 1937. — Т. VII. — С. 226—229. — 792 + XXVI с. — 5200 экз.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.