Quercus alba

Quercus alba (дуб білий[1]) — вид рослин з родини Букові (Fagaceae); поширений у Канаді й США. Етимологія: лат. alba — «білий».

?
Quercus alba

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Рослини (Plantae)
Судинні (Tracheophyta)
Покритонасінні (Angiosperms)
Евдикоти (Eudicots)
Розиди (Rosids)
Порядок: Букоцвіті (Fagales)
Родина: Букові (Fagaceae)
Рід: Дуб (Quercus)
Вид: Q. alba
Quercus alba
L., 1753

Посилання
Вікісховище: Quercus alba
Віківиди: Quercus alba
EOL: 1151804
IPNI: 295763-1
ITIS: 19290
МСОП: 194051
NCBI: 3513

Опис

Рослина сягає 25 м у висоту, але лише 15 м у Європі; на великих висотах це низький кущ. Крона розлога. Кора блідо-сіра до білуватої на старих деревах, з лускатими пластинками. Гілочки зелені або червонуваті, часто пухнасті, потім оголені. Бруньки яйцюваті, темно-коричневі, загострені. Листки 8–20 × 5–10 см, еліптичні, голі, з 3–9 парами зубчастих часточок; основа клиноподібна; темно-зелені зверху й білуваті знизу, є темно-червона серединна жилка; ніжки листків голі, жовто-сірі й червоніють восени, 1–2 см завдовжки. Чоловічі квітки жовтий зелені. Жолудь завдовжки 2–3 см, довгастий; укладений на 1/4 довжини в неглибоку чашку; ніжка коротка або відсутня; дозріває через 1 рік[2].

Понад 180 різних видів птахів і ссавців використовують жолуді Q. alba як джерело їжі, наприклад: олені, вивірки, блакитні сойки, червоноголові дятли. Гілочки й листя поїдаються оленями[3].

Середовище проживання

Поширений на півдні Онтаріо й півдні Квебеку (Канада) й центральній і східній частинах США; також культивується[4][5].

Зростає на багатьох типах ґрунтів, але найкраще на грубих, глибоких, вологих, добре дренованих ґрунтах із середньою родючістю та слабокислими умовами; висота: 0–1372 м. Природні деревостої часто трапляються на ділянках із суглинковим та глинистим ґрунтом[3].

Використання

Деревина Q. alba є міцною й використовується для виробництва меблів, бочок, пиломатеріалів, підлоги та виробів з дерева. Також використовується як декоративне дерево. Цей вид використовувався корінними американцями в лікувальних цілях[3].

Загрози

Найпоширенішими загрозами є пожежі, вирубки й надмірний випас оленями, вид, як відомо, демонструє чутливість до температури й опадів; чисельність дуба зменшується[3].

Галерея

Примітки

  1. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.
  2. Oaks of the World. Процитовано 22.08.2020. (англ.)
  3. Kenny L. & Wenzell K. (2015). Quercus alba. The IUCN. Процитовано 22.08.2020. (англ.)
  4. Plants of the World Online — Kew Science. Процитовано 22.08.2020. (англ.)
  5. Germplasm Resources Information Network. Процитовано 22.08.2020. (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.