Quercus castanea

Quercus castanea — вид рослин з родини букових (Fagaceae); поширений у горах Мексики, Гватемали, Сальвадору.

?
Quercus castanea

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Рослини (Plantae)
Судинні (Tracheophyta)
Покритонасінні (Angiosperms)
Евдикоти (Eudicots)
Розиди (Rosids)
Порядок: Букоцвіті (Fagales)
Родина: Букові (Fagaceae)
Рід: Дуб (Quercus)
Вид: Q. castanea
Quercus castanea
Née, 1801[1]
Синоніми
Quercus tristis Liebm.
Посилання
Вікісховище: Quercus castanea
Віківиди: Quercus castanea
IPNI: 325833-2
МСОП: 194073
NCBI: 1266317

Опис

Це середньоросле деревом, що досягає у висоту від 5 до 18 м. Стовбур до 40 см в діаметрі. Кора сіра, гладка, борозниста. Листки еліптичні, довгасті, обернено-яйцеподібні або ланцетні, шкірясті, жорсткі, 5–11 × 2–4 см; основа тупа, субсерцеподібна, усічена або злегка коса; верхівка тупа до загостреної; край плоский або слабо потовщений, з 2-6 парами коротких зубів у дистальній половині або третині, але іноді цілий, або зубчастий лише біля верхівки; верх зелений, блискучий, шорсткий, голий (крім біля ніжки); низ запушений, спочатку жовтий, потім білувато-сірий; ніжка 3–13 мм, світло-жовто-коричнева, більш-менш запушена. Тичинкові сережки довжиною 6 см, запушені, 20–30-квіткові; маточкові — 1 см, 1–2-квіткові. Жолуді однорічні, поодинокі або парні, сидячі або на ніжці 2–5 мм; горіх широко яйцеподібний, 9–11 мм; чашечка 7–12 × 3–7 мм, з тонкими запушеними лусочками, вкриває 1/3 горіха[2][3].

Цей вид цвіте у березні — червні, а жолуді дозрівають у жовтні — грудні цього ж року[2][3].

Поширення й екологія

Країни поширення: Сальвадор, Гватемала, Мексика[2].

Звичайний у сухих дубових лісах, ксерофітних чагарниках, дубових рідколіссях поряд з кактусами й бобовими, у гірських хмарних лісах. Відомо, що Q. castanea гібридизується з іншими симпатричними видами. Росте на висотах 1400–2600 м[2].

Відомо, що Melanerpes formicivorus і Melanerpes aurifrons є важливими розповсюджувачами його жолудів у басейні Куїцео[2].

Використання

Широко використовується як дрова та деревне вугілля, а також для стовпів огорож, меблів та будівельних матеріалів. Крім того, відомо, що кора має лікувальні властивості[2].

Загрози

Q. castanea стикається із загрозами очищення земель для сільського господарства, випасу худоби та розвитку міст, що призвело до швидкого вирубування лісів та фрагментації середовища існування по всій Мексиці[2].

Примітки

  1. The Plant List. Процитовано 18.10.2020. (англ.)
  2. Wenzell K. & Kenny L. (2015). Quercus castanea. The IUCN. Процитовано 18.10.2020. (англ.)
  3. Oaks of the World. Процитовано 18.10.2020. (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.