Агентство США з міжнародного розвитку

Агентство США з міжнародного розвитку (англ. United States Agency for International Development, USAID) — незалежне агентство федерального уряду США. Відповідає за невійськову допомогу США іншим країнам. Адміністратор Агентства та його заступник призначаються президентом за згодою Сенату і діють в координації з Державним Секретарем США.

Агентство США з міжнародного розвитку
(USAID)
Дата заснування 1961
Засновники Джон Фіцджеральд Кеннеді
Голова Раджив Шах
Положення Вашингтон
Адреса Вашингтон
Офіційний сайт usaid.gov
 Агентство США з міжнародного розвитку у Вікісховищі

Основні напрями роботи Агентства включають в себе підтримку торгівлі, сільського господарства, економічного зростання, охорони здоров'я, екстрену гуманітарну допомогу, сприяння у запобіганні конфліктам та підтримку демократії в більш ніж 100 країнах світу.

Опис

З 1961 року Агентство США з міжнародного розвитку є провідною установою Уряду Сполучених Штатів Америки з виконання програм міжнародної економічної та гуманітарної допомоги. Штаб-квартира USAID знаходиться у Вашингтоні, округ Колумбія; Агентство також має регіональні Місії у: Центральній та Південній Африці, Азії та на Близькому Сході, Латинській Америці та країнах Карибського басейну, а також у Європі та Євразії.

Акт про створення USAID був підписаний президентом Джоном Кеннеді в листопаді 1961 року. Вперше один з державних інститутів США цілком зосередився на довгостроковій допомозі в економічному і соціальному розвитку інших країн, об'єднавши в собі функції декількох раніше існуючих організацій.[1][2] На фінансування програм цієї організації щорічно виділяється близько 1 % федерального бюджету США. USAID має свої представництва в більшості країн світу. Створення Агентства стало результатом роботи по впорядкуванню розрізнених програм американської міжнародної допомоги, в основі яких лежав План Маршалла, за яким США надавала допомогу післявоєнній Європі і який завершився в червні 1951.

20 країн з найбільшим бюджетом економічної допомоги США 2012 року
Країна Млрд $
Афганістан2.24
Пакистан0.97
Йорданія0.48
Ефіопія0.45
Гаїті0.31
Кенія0.31
Ірак0.28
ДР Конго0.24
Уганда0.22
Танзанія0.21
Сомалі0.20
Сектор Гази0.20
Гана0.19
Бангладеш0.18
Колумбія0.18
Індонезія0.17
Ліберія0.16
Ємен0.16
Мозамбік0.16
Індія0.15

Діяльність в Україні

Американський народ, через Агентство США з міжнародного розвитку, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 50 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, енергетична безпека, охорона здоров'я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 р., Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,7 мільярда доларів.

Секретні операції

Через свій OTI агентство фінансує підривні операції, наприклад, ZunZuneo проти уряду Куби[3], про які не оповіщається навіть Конгрес США (у 2009 році звіт Конгресу згадав, що робота OTI часто призводить до політичних наслідків, які можуть породити дипломатичні неприємності[3]). Витрати на ці цілі маскуються в інших статтях бюджету — так, фінансування ZunZuneo оформлялося як витрати на проект в Пакистані.

Після того, як статті про ZunZuneo з'явилися в газетах, деякі конгресмени відреагували негативно. Патрік Легі сказав, «секретна операція для зміни уряду не повинна проводитися через USAID»[4].

Черговий скандал в кінці 2014 року був пов'язаний зі спробою створення молодіжного антиурядового руху на Кубі з використанням кубинських реперів, які й не підозрювали, що працюють на США. Операція використовувала сербських підрядників, найнятиx через англ. Creative Associates International у Вашингтоні. Фінансування проводилося через підставну компанію в Панамі і банк в Ліхтенштейні. Складність схеми призвела до того, що Казначейство США заблокувало банківські операції, визнавши їх спробою підірвати кубинське ембарго[5].

Вільям Блюм зазначав, що в 1960-х і 1970-х роках АМР США тісно співпрацювало з ЦРУ — агенти ЦРУ часто діяли за кордоном під прикриттям АМР[6].

Див. також

Примітки

  1. Про USAID. Архів оригіналу за 15 травня 2012. Процитовано 26 жовтня 2011.
  2. Офіційний вебсайт USAID
  3. US secretly created 'Cuban Twitter' to stir unrest. Washington Post. April 3, 2014. Архів оригіналу за April 3, 2014.
  4. Desmond Butler, Jack Gillum, Alberto Arce. US secretly created 'Cuban Twitter' to stir unrest. Ассошіейтед прес, 4 квітня 2014 року.
  5. The Associated Press. 5 Things to Know About USAID's Cuban Hip-Hop Plan Архівовано 19 грудня 2014 у Wayback Machine.. // ABC News 11 грудня 2014.
  6. William Blum, Killing hope: US military and CIA interventions since World War II Zed Books, +2003, ISBN 978 -1-84277-369-7 pp. 142, PA200 200, 234.

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.