Альтернативні медіа
Альтернати́вні ме́діа (англ. Alternative media) — за визначенням Ноама Чомскі, це ті ЗМІ, котрі відображають точку зору відмінну від офіційної позиції корпорацій і/або державних структур. У російській же пресі термін вживають для позначення альтернативної форми реклами (сюди зараховують онлайн, мобільний і цифрову зовнішню рекламу) або кажучи про характер дистрибуції (альтернативної традиційною схемою поширення друкованої продукції)[1][2]. Тобто мова про те, що в Америці називають «новими медіа» (англ. new media)[3][4]. Зміни медіа-ландшафту та розвиток мережі Інтернет розглядаються російськими експертами саме як розвиток альтернативи пресі і телебаченню[5], проте Чомскі мав на увазі зовсім інший аспект, маючи на увазі, окрім різниці форми медіа-комунікації як самвидав. Хоча безсумнівно: будь-які інновації медіа-галузі адаптуються мейнстримом, якщо ці прийоми несуть в собі комерційний потенціал[6].
Журналістика |
---|
Загальні поняття
|
Види
|
Типи преси
|
Шаблони · Категорія · Портал |
Параметри
Ноам Чомскі відзначав, що в цілому модель американської медіа-індустрії дублюється майже в усьому світі[7]. Він описав п'ять т. н. фільтрів галузі, свого роду критерії альтернативності ЗМІ:
- Форма власності
- Джерела фінансування
- Джерела інформації
- Особлива форма лобізму (т. н. Flak)
- Ідеологія
В есе 1993 року «Культурне блокування: хакерство, рубка і піратська реклама в Імперії Знаків» Марк Дері задокументував з'являються тактики основ опору (медіа хакерство, інформаційну війну, мистецтво терору і партизанську семіотику) застосовуються у відношенні до «навіть настирливішою інструментальної технокультури, чий операційний метод полягає в досягненні згоди через маніпуляцію символами». У сленгу громадського діапазону частот, термін «глушіння» (блокування) ставиться до спроб «уявити шуми у вигляді сигналів як при переході від передавача до приймача».«Культурні блокатори» відмовляються бути «пасивними покупцями» і відстоюють свої права вставляти альтернативні ідеї в потік стереотипів[8].
Видавець Factsheet Five Майк Гандерлой (англ. Mike Gunderloy) вважає, що можна ставити знак рівності між альтернативною та підпільною пресою[9]. Він ще в 1991 році відзначав, що такого роду видання «ніколи не публікують рекламу дизайнерських джинсів»[9].
Приклади
США
Прикладами альтернативних видань в США служать Whole Earth Catalog, the Boston Phoenix, and Mother Jones[9]. Мається на увазі, що такого роду видання не приносять прибутку своїм власникам і втрачають звання альтернативних як тільки виходять на рівень операційної рентабельності[9].
У США розвиток піратських радіо йшло з 1960-х років, коли було відкрито безліч станцій, і американський епітет «free radio» сприймався всіма в одному ряду з іншими відкриттями десятиліттями: «free culture», «free love» и т. п. В Америці діє близько сотні таких радіостанцій, і тому можна говорити про американську альтернативну медіа-сцену як одна з найбільш розгалужених в світі. Тут є музичні, культурні, екологічні та анархічні радіо[10].
Найінтелектуальнішим з подібних проєктів вважається «Alternative Radio», яке веде мовлення з 1989 року.
СРСР і Росія
Самвидав журнали в Радянському Союзі були хрестоматійні зразки підпільної альтернативної преси.
У постперестроечную епоху ряд російських публіцистів ставили експерименти в сфері альтернативного медіатворчества. Можна відзначити проєкти Олександра Проханова («Завтра»), Едуарда Лимонова («Лимонка»), Євгена Додолєва («Новий Погляд») та інші. Більшість такого роду початку комерціалізувалися і/або маргінізувались до середини 90-х.
Альтернативність такого роду журналістики на рівні вдалих дослідів з новоязом і новою лексикою описували Любов Аркус и Дмитро Биков ще в 1987 році[11]:
Мова преси поки що досить одноманітна, журналісти зі індивідуалізованим стилем - на вагу золота. В газетах переважає суміш двох новомови: це мова колишньої епохи, сильно розбавлений англіцизмами. Це молоде покоління - в основному діти тих самих шістдесятників Володимир Яковлєв, Артем Боровик, Дмитро Ліханов, Євген Додолєв, Олександр Любимов, - вже бере своє. Представники недавньої «золотої молоді», які виросли у величезних квартирах або провели отроцтво за кордоном, молоді випускники міжнародного відділення журфаку МГУ, вони починають робити погоду на телебаченні і в пресі. Відмінні стартові можливості і природжена відсутність страху дозволяє їм протягом півроку розтабуювати всі заборонені теми і відвідати всі гарячі точки, куди раніше не ступала нога радянського журналіста.
Якщо залишити за рамками опису блогосферу, то з помітних спроб створити засіб комунікації, що відповідає критеріям «фільтрації» за Чомскі, можна назвати артпроєкт Moulin Rouge на цьому етапі, коли журнал де-факто відмовися від розміщення реклами і медіаідеолог Марина Лєско спробувала розробити ідею «політичного глянцю» з альтернативною точкою зору (під слоганом «Журнал нетрадиційною політичною орієнтації»[12]), залучаючи для роботи не тільки мережевих знаменитостей, але і представників російського істеблішменту[13][14] для формування екстравагантної трибуни[15] поза домінуючого публіцістічексого контексту[16]. Вписується в систему фільтрів за Чомскі і проєкт Юрія Гримова «Fакел»[17]— журнал з девізом «для тих, кому більше всіх треба»[18], котрий існував в 2001 -2004 роках[19] на спонсорські кошти і позиціонувався як «найдорожче безкоштовне видання в світі»[20]. У виданні пропагувався постмодернізм і набирає силу мережева культура, приділяючи увагу всім формам актуального мистецтва.
Поза цією системою фільтрів, але при цьому альтернативними по конецпціі були в історії російської медіа-індустрії та інші глянцеві продукти: оригінальний журнал концерну Independent Media - «Культ особистостей» і журнал «ОМ», які не змогли «акумулювати бюджети, достатні для оперативної рентабельності»[12]. Ігор Григор'єв и Ярослав Могутін працювали в «альтернативному» жанрі і тому заслужили репутацію маргінальних журналістів.
Піратські ТВ-станції
- BB See — Ірландія, функціонувала в 2005 и 2006 роках.
- Channel D — Дублін, Ірландія.
- Kanal X — працювала в НДР .
- Lanesville TV — Вихід в ефір по суботах з 1972 по 1977 роки (всього 258 випусків) .
- LATELE — Барселона, Іспания.
- Lucky 7 — Нью-Йорк, США — проіснувала два дні в квітні 1978 року.
- Network 21 — Лондон — півгодинні виходи в в п'ятницю 1987 року.
- Odelia TV — в ефірі 1981 році в Ізраїлі .
- Pirate Cat TV — каліфорнійська станція .
- Star Ray TV — Торонто.
- TV Syd — шведський проєкт .
Див. також
- «Завтра»
- «Лимонка»
- «Новий Погляд»
Примітки
- Альтернативні медіа в США збільшили надходження від реклами 22 %
- http://www.erlib.com/Дуглас_Рашкофф
- Російські підприємці вірять в альтернативні медіа, але платити за рекламу в інтернеті не поспішають
- Компанія — Самвидав. Архів оригіналу за 7 березня 2016. Процитовано 15 грудня 2018.
- Документ не знайденний[недоступне посилання з Травень 2018]
- Частина 3 «Андерграунд» — Дуглас Рашкофф «МЕДІАВІРУС»
- Chomsky, Noam (1989). Necessary Illusions: Thought Control In Democratic Societies. Pantheon. ISBN 9780896083660.
- Культура знання зустрічається з культурою споживання
- Gunderloy, Mike (August 1991). Glossary. Factsheet Five (Rensselaer, NY: Pretzel Press) (44): p. 86. ISSN 08906823. Процитовано 5 листопада 2007.
- Головна — Бібліотека медіа-активіст[недоступне посилання з Вересень 2018]
- Енциклопедія Радянського кіно[недоступне посилання з Вересень 2018]
- Компанія — 538 — Just Shoot Me![недоступне посилання з Травень 2018]
- Валютний ринок :: — Туннель без світла вкінці
- POINT.RU: Небезпечний інтерактив. Портрет Інформаційної людини в інтер'єрі. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 15 грудня 2018.
- Суд заборонив рекламу чоловічого журналу, посилаючись на Коран і Біблію | В Росії і СНГ | Новини | Іслам і мусульмани в Росії і в світі
- GLOSSY.RU — Новини - Moulin Rouge - в два рази більше, ніж журнал
- Журнал Fакел — Fiesta Club
- Створюється клуб читачів журналу «Fакєл». Архів оригіналу за 6 квітня 2008. Процитовано 11 грудня 2009.
- Журнал «Fакєл» закривається?
- ГРЫмов.ру — Журнал «Fакел» Архівовано 2009-12-08 у Wayback Machine.
Посилання
- (англ.) Незалежна преса
- (англ.) Alternative Media Global Project
- (англ.) Мережа альтернативних новин
- (англ.) Каталог «Media Criticism and Research Sites», каталог альтернативних видань
- (англ.) MediaChannel
- (рос.) «Новини Уфології»
Журналістика |
---|
Загальні поняття
|
Види
|
Типи преси
|
Шаблони · Категорія · Портал |