Анджей Дуда

Анджей Себастіян Дуда (пол. Andrzej Sebastian Duda; нар. 16 травня 1972(19720516), Краків, ПНР) польський юрист, політик і державний діяч. 24 травня 2015 обраний президентом Польщі й вступив на цю посаду 6 серпня 2015.

Анджей Дуда
пол. Andrzej Sebastian Duda
пол. Andrzej Sebastian Duda
Анджей Дуда
пол. Andrzej Sebastian Duda
Анджей Дуда
Президент Польщі
Нині на посаді
На посаді з 6 серпня 2015
Прем'єр-міністр Ева Копач
Беата Шидло
Матеуш Моравецький
Попередник Броніслав Коморовський
Народився 16 травня 1972(1972-05-16) (49 років)
Краків, ПНР
Відомий як політик, правник, викладач університету, адвокат
Місце роботи Ягеллонський університет[1]
Громадянство  Польща
Національність поляк
Освіта Ягеллонський університет (1996)[2][3]
Політична партія Право і справедливість[2] і Унія Свободи
Батько Jan Tadeusz Dudad
Мати Janina Milewska-Dudad
У шлюбі з Агата Корнхаузер-Дуда
Діти Кінга Дуда
Релігія католицтво
Нагороди
Підпис
president.pl
Висловлювання у Вікіцитатах

Медіафайли у Вікісховищі

Депутат Європейського парламенту з 2014 до 2015, член партії «Право і справедливість».

Життєпис

Анджей Дуда та Лех Качинський, 16 січня 2008
З подружжям Коморовських у Сеймі, 6 серпня 2015

1996 закінчив факультет права і адміністрації Яґеллонського університету у Кракові.

У лютому 1997 року розпочав свою наукову та викладацьку роботу на кафедрі адміністративного судочинства Яґеллонського університету.

У жовтні 2001 року він був зарахований до штату відділу адміністративного права Ягеллонського університету.

У січні 2005 року отримав ступінь доктора права.

У 2006—2007 був заступником держсекретаря у Міністерстві юстиції. Колишній статс-секретар у канцелярії президента Польщі Леха Качинського (2008—2010), кандидат у мери Кракова (2010), член Сейму (2011—2014).

Президент Польщі

Перший термін

Взяв участь у президентських виборах 2015 року. Його офіційним гаслом було «Добра зміна». Під час передвиборчої компанії Дуда обіцяв стати гарантом позитивних змін у польській політиці і казав, що стане президентом усіх поляків. Він заявляв, що нова влада не буде такою агресивною як попередня, а також обіцяв підтримувати родинні цінності, патріотизм й відчуття національної єдності. У другому турі набрав 51,55 % голосів, перемігши Броніслава Коморовського[4][5].

Під час передвиборчої кампанії заявляв, що Росія не має нічого спільного з демократією та «є першою європейською державою, яка здійснила військове втручання у справи іншої незалежної європейської держави». Він казав, що не задоволений форматом переговорів, в якому бере участь не весь Євросоюз, а лише Франція та Німеччина й не погоджується з думкою, що з Росією треба домовлятися за будь-яку ціну[6]. Разом із лідерами Хорватії та Угорщини ініціював зближення держав Центрально-Східної Європи[7].

6 серпня 2015 року склав присягу президента Польщі і офіційно обійняв посаду глави держави.[8]

15 серпня під час телефонної розмови запропонував президенту України Порошенку новий формат переговорів по Донбасу, який передбачав участь найсильніших держав Європи та сусідів України, в тому числі й Польщі[9]. 14-15 грудня здійснив офіційний візит до Києва, де провів переговори з Президентом та прем'єр-міністром України[10].

Реформування Конституційного суду

У грудні 2015 року парламентською більшістю за підтримки націонал-консервативного уряду Беати Шидло було ухвалено закон про призначення до Конституційного суду Польщі п'ятеро нових суддів. 9 грудня присягу нових суддів прийняв президент Дуда і заявив про створення робочої групи з реформування Конституційного суду та системи призначення суддів до нього. 12 грудня у Варшаві, Вроцлаві, Любліні та Познані відбулись багатотисячні мітинги проти президента та уряду, яких звинуватили в порушенні закону. Перед конституційним судом у Варшаві демонстранти підняли плакати з надписом «Президенте, ти порушуєш закон!»[11]. Польські судді та експерти почали звинувачувати владу у спробах підпорядкувати собі найвищий судовий орган.

Новою владою було прийнято закон про приховане спостереження, що надало можливість поліції та спецслужбам отримати більші можливості контролю над діями громадян у інтернет-мережі[12].

Закон про ЗМІ

7 січня 2016 року Дуда підписав закон про ЗМІ, який посилює контроль над державними медіа. Голова канцелярії президента Польщі М. Садурська пояснила це тим, що «президент зацікавлений у тому, щоб державні ЗМІ характеризувалися надійністю, чесністю та об'єктивністю». Закон передбачає дострокове закінчення повноважень членів правління і наглядової ради Польського телебачення та Польського радіо. Нові члени правління та наглядової ради державних ЗМІ стверджуватимуться міністром держскарбниці. Державна рада з питань радіо та телебачення втрачала вплив на призначення членів наглядових рад у ЗМІ. Цей закон був жорстко розкритикований ОБСЄ, Європейським мовним союзом та Асоціацією європейських журналістів[13]. 10 січня у німецькому бундестазі Європейський союз закликали запровадити санкції проти Польщі[14]. Польські журналісти, політики та активісти, які критикують владу за кордоном у Польщі почали трактуватися як донощики.

23 січня 2016 року у 36 містах Польщі відбулись протести проти ухваленого 15 січня закону про стеження. Найбільший мітинг відбувся у Варшаві. Протестувальники звинуватили владу у тому, що тепер за ними зможуть слідкувати без жодного судового контролю[15][16]. Перший президент Польщі Лех Валенса звинуватив владу в руйнування демократичних засад у країні[17][18].

Декомунізація 20 травня Дуда підписав закон про декомунізацію у якому йдеться про перейменування назви 1300 вулиць пов'язаних з комунізмом. Закон передбачає завершити декомунізацію до 2017 року[19].

Визнання Ісуса Христа королем Польщі 19 листопада 2016 р. Ісуса Христа офіційно визнали королем Польщі. На церемонію зібралися понад 6 тис. осіб, в тому числі президент Дуда та його оточення. Були присутні безліч паломників із Польщі, США, Канади та Німеччини. Заява пролунала на урочистій месі до 1050-річчя хрещення Польщі. 20 листопада акт зачитали в усіх польських церквах[20].

Інтронізаційні рухи почались на території польської держави в середині 90-х років XX ст. після того, як було розпочато процес беатифікації сестри Розалії Целакувни. У текстах Целакувни було знайдено запис, в якій підкреслювалося, що Ісус Христос звернувся до неї з закликом визнати його «королем і господарем повністю шляхом інтронізації» на території всієї Польщі і тоді Польща буде врятована[21]. Але у 2006 р. католицька церква розкритикувала депутатів, які запропонували проголосити Ісуса царем країни. У 2011 році єпископи засудили ідею визнання Христа королем Польщі, а єзуїтська спілка виступала з контраргументами, що ще з 1656 р. «королевою Польщі» вважається Діва Марія[22].

Рівень підтримки Станом на 31 серпня 2016 року згідно з соціологічними дослідженнями президента Польщі А. Дуду підтримувало 54 % поляків, разом з тим 34 % ставились до нього негативно. Це був рекордний рівень довіри до президента серед польських громадян[23]. У травні 2020 року Дуду підтримували 39 % поляків, тоді як у квітні його підтримувало 59 %, другим був мер Варшави, кандидат від опозиційної «Громадянської платформи» — Рафал Тшасковський, якого підтримувало 18 % виборців[24].

Другий термін

13 липня 2020 на Виборах Президента Дуда повторно став президентом країни, обійшовши Рафала Тшасковського з мінімальною перевагою менш як 2 %[25][26].

24 жовтня 2020 року в Анджея Дуди виявили коронавірус.[27]

10 листопада президент Дуда ратифікував оборонну угоду зі США, яка закріплює більшу присутність США у країні та заявив, що вибори в США не повинні впливати на відносини між країнами[28]].

24 лютого 2022 року після нападу Росії на Україну президент Дуда заявив, що Росія розпочала вторгнення в Україну, яке, швидше за все, є широкомасштабним. Він назвав дії Росії безпрецедентним порушенням міжнародного права та наголосив, що такими діями Росія виключає себе з міжнародного співтовариства. Він додав, що о 05:48 ранку він провів телефонну розмову зі своїм українським колегою Володимиром Зеленським. Пан Дуда пообіцяв не залишити Україну без підтримку[29].

26 лютого пан Дуда заявив, що підтримує прямий шлях на вступ України до ЄС [30].

«Антибандерівський закон»

26 січня 2018 року польський Сейм проголосував за законопроєкт про Інститут національної пам'яті Польщі, в якому передбачено кримінальну відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти громадян Польщі та заборону «бандерівської» ідеології. Згодом цей документ без поправок підтримав Сенат Польщі. 6 лютого, попри критику з боку Ізраїлю, України та США, президент Дуда підписав закон. Під час свого виступу він заявив: «Після ситуації я ухвалив рішення, що підписую цей закон і що ці положення зі статті 55-ї закону (про кримінальне переслідування за звинувачення польського народу у злочинах нацистів) набудуть чинності»[31][32].

Звинувачення українців у причетності до геноциду поляків у Гуті Пеняцькій

25 лютого 2018 Адам Квятковський, держсекретар канцелярії Президента Польщі, під час заходів на вшанування жертв трагедії в селі Гута-Пеняцька зачитав листі А. Дуди, в якому, зокрема, стверджувалося, що «геноцид, скоєний українськими вояками і поліцейськими на службі гітлерівського Третього рейху і українськими націоналістами, призвів до знищення близько тисячі людей: польських мешканців Гути-Пеняцької, а також євреїв і втікачів із інших місцевостей Волині та Поділля, яких вони переховували»[33]. На думку краєзнавця, народного депутата Дмитра Чобота, ці звинувачення є «наскрізь фальшиві і абсолютно надумані… не відповідають справжнім обставинам справи і є не чим іншим, як грубим, безсоромним, бездоказовим і злісним наклепом на українців та недолугою спробою перекласти на них провину за каральну акцію, організовану і здійснену німецькою окупаційною адміністрацією та збройними силами Німеччини проти радянської партизанки і польського підпілля Гути Пеняцької»[34].

Анджей Дуда про Волинську трагедію

Колишній голова УІНП Володимир В'ятрович уважає, що найвірогіднішими є дані істориків, які говорять, що в польсько-українському конфлікті було вбито близько 16 тисяч українців і близько 30-40 тисяч поляків; Президент Польщі Анджей Дуда зманіпулював кількістю жертв Волинської трагедії (100 тисяч загиблих поляків і 5 тисяч — українців)[35].

Нагороди

Родина

Батько Анджея Дуди Ян Тадеуш Дуда — професор технічних наук. Мати Яніна Мілевська-Дуда — професор хімії.

Одружений з Аґатою Корнгаузер-Дудою, дочкою літератора Юліана Корнгаузера, вчителькою німецької мови. Донька Кінга (1995 р.н.).

Випадки з життя

22 січня 2016 року Анджей Дуда під час відкриття XII симпозіуму Польського трансплантаційного товариства підписав карту донора, дозволивши після смерті використовувати його органи[37].

Примітки

 1. http://www.prezydent.pl/prezydent/biografia-andrzeja-dudy/
 2. http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/posel.xsp?id=077
 3. https://nauka-polska.pl/#/profile/scientist?id=125568
 4. ДВК представила офіційні результати виборів
 5. Анджей Дуда виграв вибори президента Польщі: офіційні дані
 6. Анджей Дуда: чего ждать украинцам от нового президента Польши (рос.)
 7. Загребельний, Ігор (2019). Міжмор'я: (майже) втрачений шанс (українська). Київ: ФОП Халіков. с. 14–16. ISBN 978-617-7565-41-2.
 8. Обраний Президент Польщі Анджей Дуда склав присягу
 9. Дуда запропонував Порошенку розширення формату переговорів щодо Донбасу
 10. Президент Польщі у Києві заявить про необхідність продовження санкцій проти Росії
 11. У Польщі відбулись десятитисячні мітинги за «захист демократії»
 12. «А тепер, курва, ми» — як змінилася Польща за лічені місяці нової влади
 13. Президент Польщі підписав закон про ЗМІ, розкритикований ЄС
 14. У Німеччині закликали ЄС запровадити санкції проти Польщі через скандальний закон про ЗМІ
 15. Демонстрації і протести пройшли у Польщі та за кордоном — See more at: http://www.polradio.pl/5/38/Artykul/237796#sthash.VFKB7lVO.dpuf
 16. Komitet Obrony Demokracji protestuje w całym kraju. Incydent w Warszawie [RELACJA]. Архів оригіналу за 24 січня 2016. Процитовано 23 січня 2016.
 17. Wałęsa: niech zwycięża wolność i odpowiedzialni ludzie, a nie kłamczuchy (http://www.tvn24.pl)
 18. Лех Валенса: польський уряд руйнує демократію в країні
 19. . Президент Польщі підписав закон про декомунізацію
 20. Ісуса Христа офіційно визнали королем країни
 21. У Польщі Ісуса Христа оголосили королем (ФОТО)
 22. католики сперечаються через проголошення Ісуса Христа «королем Польщі»[недоступне посилання з з листопада 2019]
 23. Рейтинг президента Польщі стабільно високий
 24. Вибори в Польщі: Опитування показало істотне падіння рейтингу Дуди
 25. Subscribe to read | Financial Times. www.ft.com. Процитовано 13 липня 2020.
 26. Дуда з мінімальною перевагою перемагає на виборах у Польщі, - екзитпол. РБК-Украина (рос.). Процитовано 13 липня 2020.
 27. У президента Польщі, який зустрічався з Зеленським, виявили коронавірус, УП, 24 жовтня 2020
 28. [https://www.unn.com.ua/uk/news/1901957-duda-ratifikuvav-viyskovu-ugodu-zi-ssha Дуда ратифікував військову угоду зі США
 29. Відповімо на атаку РФ і не залишимо Україну — президент Польщі Дуда
 30. Польща підтримує прямий шлях членства України в ЄС – Дуда
 31. Дуда підписав «антибандерівський закон»
 32. Анджей Дуда підписав «антибандерівський закон»
 33. Президент Польщі у своєму листі звинуватив українців у причетності до трагедії у Гуті-Пеняцькій
 34. Чобіт Д. Трагедія Гути Пеняцької. Причини, перебіг, наслідки // Культура і життя. — 2018. — № 17 (27 квітня). — С. 7. — (Акцент).
 35. Дуда зманіпулював кількістю жертв Волинської трагедії, — В'ятрович // Вголос. — 2018. — 9 липня.
 36. Указ Президента України від 23 серпня 2021 року № 391/2021 «Про нагородження А.Дуди орденом князя Ярослава Мудрого»
 37. Президент Польщі пожертвує свої органи у разі смерті. ukranews.com. Українські новини. 23 січня 2016.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.