Арахісовий соус

Арахісовий соус (satay sauce, bumbu kacang, sambal kacang, pecel) — соус, приготований з обсмаженого меленого або цільного смаженого арахісу, широко використовується у кухнях всього світу.

Арахісовий соус

Арахісовий соус подається з куркою, м'ясом та овочами. Його використовують для смаженого на грилі м'яса, шашлика, зокрема, для азійського сате; їм поливають овочі в якості приправи до салату, наприклад, в гадо-гадо, або подають в якості соусу для обмакування.

Інгредієнти

Основним інгредієнтом є мелений смажений арахіс, заміною якого може служити арахісова паста. Існує чимало різних рецептів приготування соусів з арахісу, що призводить до різноманітності смаків, текстур та консистенції.[1][2] Типовий рецепт зазвичай містить мелений смажений арахіс або арахісову пасту (однорідну або з грудочками), кокосове молоко, соєвий соус, тамаринд, калган, часник та спеції (такі як насіння коріандру чи кмин). Іншими можливими інгредієнтами є перець чилі, цукор, смажена цибуля і лемонграс. Текстура та консистенція арахісового соусу багато в чому залежить від кількості води, яка міститься в ньому.

У західних країнах широко доступна арахісова паста часто використовується в якості основного інгредієнта для приготування арахісового соусу. Разом з тим, для автентичності деякі рецепти можуть наполягати на приготуванні смаженого меленого арахісу з нуля, використовуючи традиційну кам'яну ступку і товкач для подрібнення, щоб отримати бажану текстуру, зернистість та землистий аромат арахісового соусу.

Різновиди

Індонезія

Однією з основних характеристик індонезійської кухні є широке застосування Bumbu kacang (арахісовий соус) у багатьох індонезійських фірмових стравах, таких як сате, гадо-гадо, karedok, кетопрак, роджак та pécel. Його використовують як інгредієнт при приготуванні м'яса або овочів, як соус для занурення, такого як sambal kacang (суміш меленого чилі та смаженого арахісу) для страв отак-отак або ketan, а також в якості приправи до овочів.

Привезений з Мексики португальськими та іспанськими купцями в 16-м столітті арахіс, в індонезійській кухні став популярним інгредієнтом для соусу. Рослина добре росте в тропічному кліматі Південно-Східної Азії, і сьогодні арахіс широко зустрічається смаженим і дрібно нарізаним в найрізноманітніших стравах, а також в маринадах та соусах для занурення.[3] Арахісовий соус досяг своєї вишуканості в місцевій кухні, з тонким балансом смаку, отриманим завдяки поєднанню різних інгредієнтів в численних рецептах арахісового соусу. Секрет гарного арахісового соусу в тому, щоб він був «не дуже густий і не дуже водянистий». Індонезійська арахісовий соус менш солодкий, ніж тайський.

Нідерланди

Страва нідерландського фаст-фуду

Нідерландська кухня збагатилася арахісовим соусом завдяки володінь цієї країни в Південно-Східній Азії. Крім того, що він використовується вихідцями з Індонезії, соус потрапив в чисто голландський контекст, коли його їдять, наприклад, під час барбекю (не в азійському стилі) або з картоплею фрі. Популярне поєднання в голландських закладах швидкого харчування - картопля фрі з майонезом і арахісовим соусом (часто із сирою нарізаною цибулею), званий «Patat Oorlog». Арахісовий соус також їдять з багетом, хлібом, огірком або картоплею. Він також використовується в якості інгредієнта у фритюрі під назвою Satékroket, крокети з рагу на зразок індонезійських сате.

Китай

В китайській кулінарії соус часто використовується для смаженого м'яса. Інше використання - соус для обмакування або інгредієнт для страв типу hot pot ("гарячий горщик", страви приготовані в киплячому бульйоні). Також арахісовий соус подають з локшиною dan dan.

Сінгапур

У Сінгапурі арахісовий соус використовується не тільки як соус для сате. Його також їдять з рисової вермішеллю, стравою, відомою як satay bee hoon.

В'єтнам

У В'єтнамі його називають tương đậu phộng і використовують у страві Món cuốn, це роли з листя, на зразок голубців, з різними начинками.

Індія

У Південній Індії арахісовий чатні (гострий горіховий соус) подається на сніданок разом з коржиками ідлі, млинцями доса. Варіації включають гострий palli chutney в штаті Андхра-Прадеш і kadalai chutney в Тамілнаді.

Мексика

У складі мексиканського арахісового соусу свинячий жир або кукурудзяна олія, помідори, цибуля, часник, курячий бульйон, перець анчо, кориця, сіль.[4]

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.