Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (Асоціація УМДПЛ) — правозахисна організація, що здійснює системний всеукраїнський моніторинг дотримання прав людини та основоположних свобод у діяльності правоохоронних органів[1][2].

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів
(Асоціація УМДПЛ)
Дата заснування 14 жовтня 2010
Тип правозахисна громадська організація
Офіційний сайт umdpl.info
 Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів у Вікісховищі

Історія

Протягом 20052010 рр. Міністерство внутрішніх справ України за сприяння неурядових організацій створило три інституції, важливих для встановлення громадського контролю за діяльністю міліції та її відповідності міжнародним стандартам в галузі прав людини. До зазначених інституцій належали:

  • Мобільні групи з моніторингу спецустанов МВС України (ізоляторів тимчасового тримання, кімнат для доставлених, приймальників-розподільників для дітей) як прототип національного превентивного механізму протидії тортурам (з 2004);
  • Громадська рада із забезпечення прав людини при МВС і його регіональних управліннях (з 2005);
  • Управління моніторингу дотримання прав людини в діяльності органів внутрішніх справ (УМДПЛ) (з 2008).

УМДПЛ було унікальним підрозділом для Україні, і з 2008 по 2010 роки виконувало, по суті, функції Поліцейського омбудсмена.

Діяльність зазначених інституцій будувалася відповідно до вимог нормативної бази МВС[3][4][5] і, незважаючи на опір «старої гвардії» з числа керівників підрозділів, забезпечила прозорість роботи органів внутрішніх справ.

Після зміни українського уряду в березні 2010, ставлення МВС до дотримання прав людини суттєво змінилося. Одним з перших рішень нового міністра МВС було ліквідовано Управління моніторингу дотримання прав людини[1], співробітників якого було звільнено в найкоротші терміни і всупереч всім нормам трудового законодавства[6][7][8].

У цій ситуації активісти правозахисних організацій, спільно зі співробітниками колишнього УМДПЛ, вирішили сформувати спеціалізований сектор громадського контролю за правоохоронними органами. Центральне місце в роботі цього сектора відводилося новій всеукраїнській неурядовій організації «Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів», створеній у червні 2010 року з числа 29 колишніх співробітників Управління моніторингу дотримання прав людини в діяльності органів внутрішніх справ.

Мережа організації

За даними сайту асоціації вона має 17 осередків в Україні[9]. В їхній роботі бере участь майже 80 членів організації. 10 членів Асоціації мають тривалий досвід роботи в таких відомих українських НУО, як Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Комітет виборців України, Громадянська мережа «ОПОРА». Деякі члени Асоціації є колишніми співробітниками ОВС України з 20-річним практичним досвідом роботи в кадрових і штабних підрозділах, службі внутрішньої безпеки, підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, університетах внутрішніх справ.

Олег Мартиненко та Юрій Бєлоусов входили до складу робочих груп з обговорення таких документів, як проект Закону «Про національний комітет із запобігання катувань» , «Національний план по боротьбі з ксенофобією, расовою та етнічною дискримінацією в українському суспільстві на період 20102012 рр.»

Олег Мартиненко, Сергій Швець, Юрій Бєлоусов, Арсен Османов, В'ячеслав Свірець спільно з експертами інших правозахисних організацій брали участь у реалізації таких міжнародних проектів:

Структура

Вищим органом Асоціації є щорічні загальні збори. Вони затверджують фінансові та загальні звіти, обирають членів і голову правління, ревізійну й наглядову ради. Річні загальні збори також обговорюють питання, що стосуються стратегії розвитку організації[джерело?].

Діяльність

Основними напрямками діяльності Асоціації є:

  • контроль за дотриманням прав людини працівниками ОВС (громадський моніторинг);
  • аналіз українського законодавства у сфері захисту прав людини, підготовка аналітичних та інформаційних матеріалів, пов'язаних з проблематикою дотримання прав людини;
  • популяризація знань про права людини серед працівників державних установ, проведення опитувань громадської думки, спрямованих на оцінку ефективності роботи міліції,
  • розробка та реалізація форм участі громадськості в цивільному контролі за дотриманням прав людини у правоохоронній діяльності,
  • створення спеціальної мережі моніторів за діяльністю правоохоронців, підготовка періодичних аналітичних звітів щодо дотримання прав людини в українській міліції.

Предметом моніторингу та аналізу є наступні аспекти:

  • Право на життя в контексті роботи міліції.
  • Свобода від катувань та інших форм жорстокого поводження.
  • Право на свободу та особисту безпеку.
  • Умови утримання під вартою в міліцейських установах.
  • Право на недоторканність приватного життя.
  • Доступ до інформації, яка перебуває у розпорядженні міліції.
  • Свобода мирних зібрань.
  • Захист від дискримінації, расизму та ксенофобії.
  • Захист власності (від незаконного захоплення майна, транспортних засобів, неповернення майна, вилученого як докази тощо)
  • Попередження насильства в сім'ї та торгівлі людьми. Права дітей.
  • Права біженців, шукачів притулку й мігрантів.
  • Права співробітників міліції. Гендерна рівність у міліції.

Кампанія «Міліція під контролем»

«Міліція під контролем» — це всеукраїнська кампанія громадського моніторингу, під час якої волонтери перевіряють, наскільки сумлінно і згідно закону працівники міліції виконують свої обов'язки.

В першу чергу моніторинг стосується служб і підрозділів міліції, які безпосередньо контактують з населенням патрульної служби, служби дільничних інспекторів міліції, ДАІ, чергових частин. Моніторинг передбачає отримання інформації про діяльність цих служб та надання правової оцінки діям правоохоронців, в тому числі — дотриманню ними вимог нормативних актів МВС України.

За підсумками таких спостережень експерти розроблять рекомендації уряду та МВС України про те, як покращити роботу правоохоронців із громадянами.

Кампанію координує Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (Асоціація УМДПЛ), експертами якої розроблений інструментарій громадського моніторингу, а також були проведені тренінги для активістів неурядових організацій та журналістів.

Активістів, що займаються моніторингом, називають моніторами.

Реформування міліції

Робота по відновленню довіри населення до міліції ведеться в рамках ініціативи «Реанімаційний пакет реформ» та координується Асоціацією українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів спільно із Центром політико-правових реформ за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Робоча група по реформі органів правопорядку працює над розробкою концепції та над текстом нового законопроекту про поліцію і поліцейську діяльність. Експерти пропонують власні напрацювання до широкого обговорення громадськості та зацікавленим сторонам на цьому сайті.

Представники робочої групи також озвучують напрацьовані пропозиції представникам органів влади. Наші експерти входять до Експертної ради при МВС України, секції по реформі кримінальної юстиції робочої групи з розроблення актів законодавства в процесі реалізації Програми діяльності Кабінету міністрів України.

Сайт реформування міліції

Діючі проекти

Співпраця

Асоціація УМДПЛ співпрацює з низкою організацій, які опікуються захистом прав людей. Партнери в проектах Асоціації УМДПЛ

Penal Reform International (PRI), http://www.penalreform.org/;

Асоціація незалежних моніторів місць несвободи;

Гельсінський фонд з прав людини (Варшава, Польща), http://www.hfhr.pl/en/;

Всеукраїнська освітня програма «Розуміємо права людини», edu.helsinki.org.ua;

Всеукраїнська молодіжна громадська організації «Фундація регіональних ініціатив» (ФРІ), fri.com.ua;

Московська гельсінська група, mhg.ru;

Одеська правозахисна група «Верітас (правозахисна група)»;

Правозахисний центр «Поступ», postup.lg.ua;

Українська Гельсінська спілка з прав людини, https://web.archive.org/web/20110924201238/http://www.helsinki.org.ua/;

Харківський інститут соціальних досліджень (ХІСД) khisr.kharkov.ua;

Харківська правозахисна група, http://www.khpg.org/;

Центр політико-правових реформ (ЦППР) , http://www.pravo.org.ua/;

Центр громадянських свобод (ЦГС), ccl.org.ua;

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини (19 вересня 2012 року між Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та Всеукраїнською громадською організацією «Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів» було підписано Меморандум про співробітництво).

Видання Асоціації УМДПЛ

Також Асоціація УМДПЛ видає щоквартальні бюлетені про свою діяльність та річні звіти.

Див. також

Примітки

  1. Розвиток громадянського суспільства у нових умовах // газета «Дзеркало тижня. Україна».  . Вип. №6.
  2. Марина Брыль. Ушли в милицию и не вернулись // газета «Вечерние Вести».  2011. — 4 липня.(рос.)
  3. Наказ МВС України від 27.12.2005 № 1243 «про Громадську раду при Міністерстві внутрішніх справ України з питань забезпечення прав людини»[недоступне посилання з лютого 2019]
  4. Наказ МВС від 31.08.2006 № 894 Про організацію діяльності постійно діючих мобільних груп з моніторингу забезпечення прав і свобод людини та громадянина в діяльності органів внутрішніх справ[недоступне посилання з лютого 2019]
  5. Наказ МВС № 197 від 24.04.2008 про затвердження Положення про управління моніторингу дотримання прав людини в діяльності органів внутрішніх справ Апарату Міністра[недоступне посилання з лютого 2019]
  6. Збір підписів: помічників міністра МВС звільнили «заднім числом». Народна самооборна. 29.03.10. Архів оригіналу за 15 липня 2013. Процитовано 20 вересня 2011.
  7. К.Коваленко. Радник Анатолія Могильова занепокоєна рішенням про звільнення штату помічників міністра з прав людини. GolosUA.com. Архів оригіналу за 15 липня 2013. Процитовано 20 вересня 2011.
  8. Відкрите звернення [[Президент України|Президенту України]] та [[Прем'єр-міністр України|Прем’єр-міністру України]] щодо державної політики у сфері прав людини. Українська Гельсінська спілка з прав людини. 26 березня 2010. Архів оригіналу за 15 липня 2013. Процитовано 20 вересня 2011. Назва URL містить вбудоване вікіпосилання (довідка)
  9. Про Асоціацію УМДПЛ. Про Асоціацію УМДПЛ. Архів оригіналу за 15.04.2015. Процитовано 22.09.2014. Текст «Association UMDPL» проігноровано (довідка); Текст «Association UMDPL» проігноровано (довідка)

Посилання

  1. Відбулась друга сесія школи професійної журналістики «Нова Україна» 2011// портал «Школа професійної журналістики „Нова Україна“» (19 вересня 2011).
  2. Михайло Каменєв. Студенти — грантоїди? Чергова спроба очорнити студентський протестний рух// «Телекритика» — (17 вересня 2011).
  3. На Волині звільнять 700 міліціонерів// інтернет-видання galinfo (16 вересня 2011).
  4. Ольга Максим'як. У «Живій бібліотеці» говоритимуть про порушення прав людини правоохоронцями[недоступне посилання з лютого 2019]// портал «Громадський простір» (14 вересня 2011).
  5. Корреспондент: Кулаки влади. Україна зміцнює силові структури// журнал Корреспондент (02 вересня 2011).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.