Міліція України

Міліція була національною поліцейською службою України з 1919 до 2015 року. Міліція була заснована 9 лютого 1919 року в період існування Української Радянської Соціалістичної Республіки, яка входила до складу Радянського Союзу, і продовжувала функціонувати як національна поліцейська служба в незалежній Україні до 7 листопада 2015 року, коли їй на зміну прийшла Національна поліція України.

Міліція України
 
 
Загальна інформація:
Тип: міліція
Юрисдикція:  Україна
Площа юрисдикції: 603 628 км2
Дата заснування: 9 лютого 1919 року
Дата ліквідації: 7 листопада 2015 року
Відомство-попередник: Вільне козацтво, Державна жандармерія ЗУНР, Народна сторожа, Державна варта
Відомство-наступник: Національна поліція України
Структура:
Керівна організація:  МВС України
Ключовий документ: Закон України «Про міліцію»
Кількість співробітників: 400 000

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Міліція України

Орган перебував під безпосереднім контролем Міністерства внутрішніх справ (відомого під абревіатурою МВС).

Історія

Добровільні міліцейсько-військові формування

Після лютневої революції почали створюватись українські добровільні міліцейсько-військові формування Вільне козацтво. Вони з'явилися спонтанно в 19171918 рр. для «оборони вольностей українського народу» та охорони громадського порядку від «банд збільшовичених дезертирів».

Слід зауважити, що в підрозділах Вільного козацтва, Державної жандармерії, Народної сторожі і Державної варти, які виконували по суті поліцейські функції, була слабка дисципліна, велика плинність кадрів, низький професійний рівень, відсутність належного управління, недостатнє матеріально-технічне постачання. На їх діяльності позначилися умови громадянської війни і тому вони не могли виконувати в повній мірі свої завдання.

Але особовий склад цих правоохоронних структур зробив свій внесок в боротьбу за відродження української державності, що розпочалася після Лютневої революції 1917 р. Важлива роль відводилась органам громадського порядку в становленні Української Народної Республіки, яка була проголошена у листопаді 1917 р. Однак процес побудови незалежної демократичної держави і її правоохоронних Інститутів був припинений більшовицьким режимом, який прийшов до влади в Україні і створив радянську міліцію.

Перший Всеукраїнський з'їзд Рад проголосив 12 грудня 1917 р. у Харкові Радянську владу і створив Українську Радянську республіку. У зв'язку з цим більшовики стали перед завданням формування нових органів охорони правопорядку. З цією метою до складу Радянського уряду України Народного Секретаріату — увійшло Секретарство судових справ, на яке покладалася організація та керівництво міліцією, охорона громадської безпеки.

В Україні робітничо-селянську міліцію було створено декретом РНК УРСР від 9 лютого 1919 р. В декреті роз'яснювалося, що основним її завданням є «охорона революційного порядку та особистої безпеки громадян», а також боротьба «з кримінальними злочинними елементами, які є наслідком капіталістичного ладу».

Робітничо-селянська міліція

Принципи організації та діяльності української міліції отримали подальший розвиток у Положенні про робітничо-селянську міліцію, яке було затверджено РНК УСРР 14 вересня 1920 р. В основу організації та діяльності української міліції були покладені ті ж принципи, що діяли і в міліції РРФСР.

Служба в міліції була добровільною, але кожен, хто вступав на службу, зобов'язаний був прослужити не менше одного року. На службу мали прийматися тільки особи, які досягли 21-річного віку, грамотні, які користувалися виборним правом, не знаходилися під слідством та судом по звинуваченню у скоєнні злочинів, цілком здорові та придатні для служби. Як озброєному виконавчому органові, робітничо-селянській міліції присвоювався статус збройних частин особливого призначення з усіма їх правами і обов'язками.

Формування української міліції проходило у важких умовах: не вистачало кадрів, слабкою була матеріально-технічна база. Слід сказати, що часто міліція використовувалася радянськими органами як каральний інструмент для боротьби з населенням, що поставало проти влади більшовиків. Але все ж основною функцією міліції було забезпечення правопорядку, захист громадян від злочинності. І цю функцію вона, не зважаючи на труднощі, виконувала.

Роки Другої світової війни

Діяльність органів внутрішніх справ України в роки Німецько-радянської війни відображена в спеціальній літературі досить широко, хоч і однобоке. Указ Президії Верховної Ради СРСР від 22 червня 1941 р. «Про воєнний стан» вимагав від місцевих органів державної влади надавати допомогу і повне сприяння військовому командуванню в використанні сил і засобів в цілях оборони держави, підтримання безпеки і громадського порядку. Слід зауважити, що за роки війни структура органів НКВС СРСР суттєво не мінялась. Післявоєнний період (1946—1954 рр.) став важливим етапом в формуванні і розвитку правоохоронних органів України, особливо що стосується органів міліції. Політичні причини та тяжкі соціальні умови, що склалися в післявоєнний час, змусили уряд провести чергову реорганізацію органів міліції.

Після Другої світової війни

Так, 18 березня 1946 р. за рішенням Верховної Ради СРСР НКВС був перетворений в МВС СРСР. Аналогічні зміни були проведені і в союзних республіках СРСР.

Функціональні обов'язки і права працівника міліції закріплялись в Дисциплінарному статуті, який був введений в дію 7 липня 1948 р. і відміняв Дисциплінарний статут від 22 липня 1931 р. Для проведення політико-виховної роботи в органах внутрішніх справ в квітні 1949 р. за рішенням ЦК ВКП(б) вводиться посада заступника начальника по політчастині. В 70-ті рр. приділяється значна увага підготовці кадрів органів внутрішніх справ. В Україні в цей час діє ціла низка середніх спеціальних шкіл міліції (Дніпропетровська, Львівська, Івано-Франківська, Одеська) та Київська Вища школа МВС СРСР.

В 1985—1990 рр. органи внутрішніх справ УРСР, як і в попередні роки, діяли в підпорядкуванні МВС СРСР. І хоч права МВС УРСР і УВС областей — в ці роки було дещо розширені, але все рівно вони були частиною загальносоюзної системи, і загальне керівництво, і кадрове забезпечення, і матеріально-технічне постачання та інші сфери діяльності органів внутрішніх справ УРСР вирішувались в центральних союзних установах.

Галерея

Поширені міліцейські автівки часів УРСР:

Часи незалежності та розформування

Основний законодавчий акт, який чітко окреслив завдання та функції органів внутрішніх справ, — Закон України «Про міліцію»  ухвалений 20 грудня 1990 року.

Основні завдання

Renault Kangoo МВСУ, Харків

Законодавчо, офіційними основними завданнями міліції було:

  • забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав і свобод, законних інтересів;
  • запобігання правопорушенням та їх припинення;
  • охорона і забезпечення громадського порядку;
  • виявлення і розкриття злочинів, розшук осіб, які їх вчинили;
  • забезпечення безпеки дорожнього руху;
  • захист власності від злочинних посягань;
  • виконання кримінальних покарань і адміністративних стягнень;
  • участь у поданні соціальної та правової допомоги громадянам, сприяння у межах своєї компетенції державним органам, підприємствам, установам і організаціям у виконанні покладених на них законом обов'язків.

Структура

Станом на 2015, міліція складалася з підрозділів:

Інспектори ДАІ охороняють порядок на шляху руху марафону, 2007
Державна автомобільна інспекція являла собою сукупність підрозділів дорожньо-патрульної служби, дорожнього нагляду, реєстраційно-екзаменаційної роботи, технічного нагляду, розшуку транспортних засобів, пропаганди та агітації з безпеки руху.
До транспортної міліції належать відповідні підрозділи, які забезпечують охорону громадського порядку і боротьбу зі злочинністю на залізничному, водному та повітряному транспорті.
Міліція охорони складалася з підрозділів які забезпечують на договірних засадах охорону усіх видів власності, об'єктів майна та вантажів, фізичних осіб, грошових коштів (управління, відділи охорони при територіальних органах внутрішніх справ, які мають у своєму складі окремі дивізіони, роти, взводи, спеціальні підрозділи міліції охорони «Титан»).
  • спеціальної міліції;
До спеціальної міліції належали підрозділи внутрішніх справ на закритих об'єктах (наприклад, підприємства з особливим режимом функціонування).
  • експертно-криміналістичної служби;
  • служби зв'язків з громадськістю.

Спеціальні звання

Докладніше: Звання, чини та ранги України

Погон курсанта на однострої співробітника міліції України

Постановою Верховної Ради України від 22 квітня 1993 р. № 3135-XII «Про спеціальні звання, формений одяг та знаки розрізнення в органах внутрішніх справ України» встановлені спеціальні звання для осіб начальницького та рядового складу органів внутрішх справ[5]:

Генерал-
полковник
міліції
Генерал-
лейтенант
міліції
Генерал-
майор
міліції
Полковник
міліції
Підполковник
міліції
Майор
міліції
Капітан
міліції
Старший
лейтенант
міліції
Лейтенант
міліції
Молодший
лейтенант
міліції
Старший
прапорщик
міліції
Прапорщик
міліції
Старшина
міліції
Старший
сержант
міліції
Сержант
міліції
Молодший
сержант
Рядовий
міліції
Курсант
міліції

Критика

Дівчина прикрашає щити співробітників міліції квітами під час Помаранчевої революції у Києві

2013 року, відповідно до результатів дослідження фонду Демократичні ініціативи, під керівництвом Віталія Захарченка суспільна довіра до міліції досягла найнижчих значень за усю історію спостережень (з 2000 року) — мінус 47 %.[6]

Українська міліція широко застосовувала катування у своїй діяльності. За підрахунками Української гельсінської спілки кожен 14-й житель України зазнавав катувань з боку міліціонерів і лише за 2008 рік таких випадків було майже 100 тисяч[7].

За даними Харківської правозахисної групи кількість людей, що померли у відділеннях міліції, зросла у 2011 році утричі у порівнянні з 2009 роком[8].

Широкого розголосу набула смерть студента Ігоря Індила 26 травня 2010 року у Шевченківському райвідділі Києва[9], Протести у Врадіївці після групового зґвалтування та спроби вбивства офіцерами міліції жительки селища Ірини Крашкової.

Миротворча діяльність

Станом на 2015, працівники МВС служили у складі миротворчих місій[10]. Так, в Судані служило 19 співробітників, в Ліберії — 19, на Кіпрі — 1, у Кот-д `Івуарі — 4, в Конго — 3 і в Косово — 1 (у 2005—2006 роках там служило 197 працівників МВС).[10]

Місце Численність
 ДР Конго 3
 Кіпр 1
 Ліберія 19
 Судан 19
 Кот-д'Івуар 4
 Косово 1
 Східний Тимор 10

Див. також

Примітки

  1. Ліквідація підрозділу МВС, що здійснює боротьбу з економічною злочинністю. Що далі?. ЮРЛІГА. Процитовано 23 травня 2020.
  2. zakon.rada.gov.ua https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1219-10 Пропущений або порожній |title= (довідка). Процитовано 23 травня 2020.
  3. zakon.rada.gov.ua https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/844-2002-п Пропущений або порожній |title= (довідка). Процитовано 23 травня 2020.
  4. zakon.rada.gov.ua https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/395-2002-п Пропущений або порожній |title= (довідка). Процитовано 23 травня 2020.
  5. Постанова Верховної Ради України від 22 квітня 1993 р. № 3135-XII «Про спеціальні звання, формений одяг та знаки розрізнення в органах внутрішніх справ України». http://zakon4.rada.gov.ua/. Верховна рада України. Процитовано 22 січня 2017.
  6. Україні — 22: думка громадян, Фонд «Демократичні ініціативи», перевірено 6 січня, 2013
  7. "Кривава плата за розкриття злочинів ", Радіо Свобода, Перевірено 30.03.2011
  8. «Правозахисники: втричі зросла смертність затриманих міліцією людей», 5 канал, Перевірено 30.03.2011
  9. «Загиблого студента Індила правоохоронці скалічили протягом першої години. ВІДЕО», NEWSru.ua, Перевірено 03.10.2011
  10. Вячеслав Хрипун (20 березня 2013). Милицию вызывали (рос.). Коммерсантъ Украина. Архів оригіналу за 24 червня 2013. Процитовано 20 березня 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.