Афанасій

Афана́сій, Атана́сій — християнське чоловіче ім'я грецького походження. Походить через староцерк.-слов. Аѳанасии, Атанасии від грец. Ἀθανάσιος, утвореного від прикметника грец. αθανάσιος («безсмертний»)[1]. У середньогрецькій мові літера θ вимовлялася як [θ], відсутній у слов'янських мовах, тому відповідно до різних варіантів читання відповідної старослов'янської літери ѳ виникли два варіанти читання імені.

Афанасій, Атанасій
грец. Ἀθανάσιος
Стать чоловіче ім'я
Значення «безсмертний»
Походження грецьке
По батькові чол Афанасійович
По батькові жін Афанасіївна
Варіанти імені Опанас, Панас, Атанас, Атанасій
Похідні прізвища Афанасьєв, Афонін, Атанасов, Афанасієнко, Опанасенко, Панасенко, Афанасюк, Опанасюк, Панасюк, Панасевич
Іншими мовами:
англ. Athanasius, Athanasios
біл. Афанасій, Атаназій, Апанас, Панас
болг. Атанас
грец. Ἀθανάσιος
ест. Athanasius
ісп. Atanasio
італ. Atanasio
кат. Atanasi
лат. Athanasius
нім. Athanasios, Athanasius
пол. Atanazy
порт. Atanásio
рос. Афанасий
рум. Atanasie, молд. Afanas
серб. Атанасије/Atanasije
угор. Atanáz
фр. Athanase
хорв. Atanasije
Пошук статей
у Вікіпедії
які починаються з імені
містять ім'я

Варіант «Афанасій» вважається канонічним церковним ім'ям (у західних областях поширеніший варіант «Атанасій»). Вживаними в Україні варіантами цього імені є Опанас і Панас, що утворилися в народному мовленні за рахунок заміни первісно невластивої слов'янським мовам фонеми /f/ на /p/ (а перший варіант, крім того, заміною початкового /a/ на /o/, як в інших грецьких іменах Олександр, Олексій, Оникій та ін.), а також Атанас.

Зменшувальні форми від «Панас» і «Опанас» Панаско, Панасонько, Панасочко, Панасьо, Панасик, Опанаско, Опанасонько, Опанасочко, Опанасьо, Опанасик, від «Атанас» Танасієнько, Танасієчко, Танаско, Танасьо, Танасик, від «Афанасій» Фаня[2].

У деяких мовах це ім'я має жіночу форму Афанасія (Атанасія): грец. Αθανασία, серб. Атанасија/Atanasija, рум. Atanasia, пол. Atanazja, порт. Atanásia та ін.

Іменини

За православним календарем

17, 20, 26 і 31 січня, 13 і 28 лютого, 5, 7, 21 і 22 березня, 6, 15 і 30 травня, 5 і 16 червня, 3, 18 і 31 липня, 2, 6 і 20 серпня, 4, 10, 18, 22 і 25 вересня, 11 і 28 жовтня, 5, 7, 9, 10, 20 і 25 листопада, 5, 9 і 15 грудня.

За католицьким календарем

3 січня, 2 травня, 5 і 15 липня, 22 серпня[3].

Примітки

  1. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 1 : А  Г / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 1982. — Т. 1 : А — Г. — 632 с.
  2. Афанасий, Афанасия
  3. Католические святцы А
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.