Ашура

Ашу́ра (عاشوراء) — головна дата шиїтського релігійного календаря, день пам'яті шиїтського імама Хусейна, який був вбитий 10 мухаррама 61 року хіджри (10 жовтня 680 року).

Частина серії статей на тему:
Іслам
Аллах
Аллах
ЄдинобожністьІсторіяТермінологія
Шаблони • Категорія • Портал

Спочатку це був піст в день 10 мухаррама, запозичений у юдеїв Мухаммедом після його переїзду до Медини; пізніше, коли був встановлений піст під час Рамадану, піст в Ашура став добровільним.
Зараз Ашура відзначається, як траур за третім шиїтським імамом Хусейном впродовж перших десяти днів мухарраму з кульмінацією траурних церемоній в день Ашура. В пам’ять про мученицьку смерть Хусейна та його сподвижників у місцевостях з переважно шиїтським населенням відбуваються щорічні траурні церемонії — та’зія, в яких збереглися деякі риси обрядовості давніх народів.
Впродовж перших десяти днів місяця мухаррам організовуються містерії, що інсценують історію загибелі Хусейна, урочисті читання оповідань про нього, вивішуються траурні прапори і гасла. 10 мухаррама — день урочистої ходи і плачу за Хусейном. Учасники процесії голосно оплакують Хусейна і його брата Хасана. Найчастіше вони викрикують фразу «Шах Хусейн, вах, Хусейн!», що дослівно перекладається як «Цар Хусейн, ах, Хусейн». Ці виклики стали причиною того, що ашура отримала ще одну назву шахсей-вахсей.

Центром траурних походів є місто Кербела, де за переказами поховано Хусейна. Під час Ашури стікаються паломники-шиїти з усіх кінців мусульманського світу.

Див. також

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.