Белзька земля

Бе́лзька земля́ — територіальне утворення Руської держави у Побужжі (територія басейну Західного Бугу) в 10 — 13 століттях з центром у місті Белз. На південному заході стикувалась з Перемишльською землею.

Белзька земля була важливим територіальним компонентом формування Волинської землі. Склалася наприкінці 10 — початку 11 століть навколо міста Белз, відбитого в 1030 році у Польщі Ярославом Мудрим і введеного до складу Давньоруської держави (дивись Київська Русь). Територію Белзької землі важко окреслити. З літопису відомо, що найпівнічнішим її містом був Всеволож, найпівденнішим Бужськ. У другій половині 12–13 століть Белзька земля була удільним князівством, яке відокремилося за Мстислава Ізяславича наприкінці 1160 року з Володимиро-Волинського князівства, дісталось його третьому синові Всеволоду Мстиславичу.

По смерті Всеволода (1195) Белзьку землю розділено між його синами на власне Белзьке князівство, де княжити став старший син Олександр Всеволодович, і Червенське князівство, де сів молодший Всеволод. Після кончини останнього (близько 1214 року) Червенське князівство було приєднано Олександром до Белзького. Протягом першої третини 13 століття Олександр Всеволодич прагнув об'єднати під своєю владою Волинську землю, але зазнав поразки у боротьбі з Данилом Галицьким (1234), після чого Белзьке князівство приєднано до Галицько-Волинського князівства. По смерті Данила (1264) Галицько-Волинське князівство розпалось і Белзьке князівство відновилося. З Галицько-Волинського літопису відомо, що в 1288 році ним володів син Данила Лев Данилович.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.