Братський народ
«Братський народ» або «братній народ» — пропагандистський штамп, ідіома, ідеологема політико-ідеологічних процесів, яка широко застосовувалася в імперських та постімперських країнах[1], насамперед Росії[2], і спрямована на підкорення сусідніх держав та поневолення сусідніх народів.
Міфологема братерства російського та українського народів була однією з основоположних міфологем радянської пропаганди, яка прийшла на зміну концепції «триєдинства руского народа» — офіційної доктрини часів Російської імперії.[3][4]
Німеччина та «братські народи»
Наприкінці XIX століття ідеологема «братський народ» застосовувалась німецькими військовими теоретиками стосовно австрійців в контексті протистояння Німеччини та Франції[5].
Річ Посполита
Польські хроніки кінця XVI - початку XVII згадують легенду про трьох мітичних братів Чеха, Ляха, Руса, що шукали собі землю, а знайшовши побудували три країни - Чехію, Лехію, Русію. За спонсорування князів Острозьких ця легенда проникла в Україну. Свою генеалогію князі почали виводити його від князя Володимира, а згодом до родоначальника усіх Русів - ніколи не існувавшого «Руса». Дії князів створювали підмурок до впровадження терміну "Старожитний народ руський", який має свою окреслену територію. [6]
Росія та «братські народи»
Історичне підґрунтя
Штамп поширений у Росії (в різних формах її існування: Російська імперія, Російська РФСР, Російська Федерація), насамперед, стосовно українців та білорусів[7][8], а також стосовно болгар, поляків, сербів, іспанців, чехів та словаків тощо. При цьому визнання цих народів «братськими» відбувалась в час та як складова російської агресія проти цих або сусідніх народів[9][10], а саме визнання є інструментом укріплення русського миру та експансії російської мови[11].
Болгарія
Експансія Російської імперії на Балканський півострів в другій половині XIX-го століття призвела до втягування декількох слов'янських народів, насамперед болгарського, який займав граничну з Російською імперією східну частину півострова, в коло «братських». Така політика щодо болгар підкріплювалась тим, що і росіяни, і болгари — православні, і навіть церковні книги в Росії і Болгарії написані тією ж церковно-слов'янською мовою[12].
Така політика продовжується і донині, причому — не завжди відкрито. Так, Президент Болгарії Росен Плевнелієв, стверджує, що є багато ознак того, що Росія фінансує антиєвропейські партії та засоби масової інформації в Болгарії та інших країнах Європи, прагнучи таким чином підірвати ЄС зсередини та зберегти вплив Росії на Болгарію. При цьому російські фахівці вважають, що болгарські еліти постійно конфліктують з братніми почуттями між народами Болгарії та Росії[12], мотивуючи це позицією окремих болгарських русофільських об'єднань.
Сербія
Серби виявились одним з перших народів, який, потрапивши до поля інтересів Російської імперії ще за часів Першої світової війни, був визнаний як «братній». В цей час імператорський посланник у російській імператорській Місії у Ніцці князь Григорій Трубецькой зазначав, що готовність підтримати братній народ в скрутну хвилину не тільки військовими засобами відповідало завданню Російської імперії щодо збереження завойованих в передвоєнні роки політичних позицій на Балканах, в першу чергу в Сербії і Чорногорії[13].
Польща
В 1881 році, в часи активної русифікації Польщі російський історик та політик Микола Кареєв писав: «Невже не подамо братської руки братському народу, що втратив спокій розуму од страшної долі, яка спіткала його вітчизну» (рос. «Неужели не подадимъ братской руки братскому народу, потерявшему спокойствіе ума отъ страшной судьбы, постигшей его отчизну»)[14].
Чехословаччина
В 1968 році під час народних протестів у Чехословаччині Міністр оборони СРСР Андрій Гречко заявив щодо вторгнення радянських військ у Чехословаччина: «ми йдемо до наших братів допомогти їм у захисті соціалізму»[15].
Білорусь
Навесні 2017 року Голова Ради Федерації Федеральних Зборів Російської Федерації Валентина Матвієнко заявила: Білорусь — це братський народ, стратегічний партнер, з яким ми будуємо Союзну державу[16]. При цьому білоруська сторона час від часу заявляє про неготовність йти на подальші поступки[17].
Україна
Зовнішні відеофайли | |
---|---|
Росіяни — не слов'яни. Історична правда, Espreso.TV, опубліковано 2 лютого 2020 року |
Значення ідіоми «братський народ» стосовно українців видозмінювалось в Росії залежно від політичних обставин. В Російській імперії робився наголос, що росіяни та українці — єдиний народ; за часів СРСР — братський, «єдинокровний»[18]; в сучасній Росії з початком зростання агресивних настроїв щодо України політичне керівництво та російська церква знову почали характеризувати народ України як єдиний з росіянами, як частину російського[7][19].
На початку 1860-х років російський етнограф Густав-Теодор Паулі у своєму багатотомному виданні «Етнографічний опис народів Росії» писав: «Теперішні малороси походять від тубільного населення, вони зберегли давню віру своїх предків, і до відокремлення Малоросії від Росії жили разом із росіянами — одновірною і братньою нацією» (рос. Нынешние малороссы происходят от туземного населения, они сохранили древнюю веру своих предков, и до отделения Малороссии от России жили вместе с русскими — единоверной и братской нацией).[20] При цьому він визнавав, що «малороси залишилися вільними від зовнішніх упливів та зберегли чистоту нації» (рос. «малороссы остались свободными от внешних влияний и сохранили чистоту нации»), тим самим виокремлюючи українців як націю.
За півстоліття до «Опису народів…» Г.-Т. Паулі майбутній одеський губернатор Олексій Льовшин відзначав «ненависть малоросіян до великоросіян»[21]
Під час російсько-української війни на сході України російський президент Путін визнав українців братським народом. При цьому на 2015 рік, як показують соціологічні дослідження, число тих, хто вважав народ сусідньої країни братським зменшилось до 34 % з близько 90 % в Україні і близько 80 % в Росії[22], як було до початку війни. Це вказує, що відносини між народами далекі від братських.
Естрадний виконавець Йосип Кобзон, уродженець українського Донбасу, зазначив, що братським народом для росіян є мешканці «ДНР»[23].
Підґрунтя російської експансії щодо «братів»
Класик російської літератури Федір Достоєвський писав[24]:
рос. Какое тут может быть сравнение между русскими и славянами? И кто это будет устанавливать между ними равенство? ... Россия им неравна во всех отношениях - и каждому народцу порознь и всем им вместе взятым? |
І одночасно:
рос. ... не будет у России, и никогда еще не было, таких ненавистников, завистников, клеветников и даже явных врагов, как все эти славянские племена, чуть только их Россия освободит, а Европа согласится признать их освобожденными! |
Примітки
- В. Г. Скочилова. Идеологема «братский народ»: фактор легитимности в конфликтном пространстве // Вестник Томского государственного университета. — 2017. № 415. — С. 115—118.
- Никогда не встречал на Западе понятия «братский народ» — писатель Архівовано 10 лютого 2018 у Wayback Machine. (рос.)
- Заступник директора соціологічної служби Михайло Міщенко. Україна та Росія — кінець братерства Архівовано 28 липня 2018 у Wayback Machine.. Український центр економічних та політичних досліджень ім. О. Разумкова 23 квітня 2018
- Україна та Росія — кінець братерства 23.04.2018 uain.press
- Германская военная мысль // Карл фон Клаузевиц, Дитрих фон Бюлов, Карл Габсбург и другие (рос.)
- Наталя Яковенко «Нарис історії середньовічної та ранньомодерної України», вид. «Критика» Київ, 2006 р. - С. 206
- Кульчицкий: В России ведется пропаганда, что украинцы и россияне — уже не братские народы, а один народ
- Чи існує братерство народів?
- Путін назвав антиросійські санкції «повною дурницею»
- Китти Сандерс. Что скрывается за идеей братства народов?
- «Сербия, Россия — две сестры родные»
- Болгарский синдром: почему власть тянется к Западу, а народ — к России (рос.)
- Деятельность Комитета помощи сербам и черногорцам (конец 1914 октябрь 1915 гг.)
- Кареев, Н. И., Польский вопрос
- Пронин, А. А. Советско-германские соглашения 1939 г. Истоки и последствия: Монография (рос.)
- Валентина Матвиенко: Беларусь — это братский народ, стратегический партнер, с которым мы строим Союзное государство (рос.)
- Беларусь — Россия. Братской интеграции больше не будет (рос.)
- Польский поход 1939-го: освобождение или удар в спину?
- «Рано или поздно это произойдет»: Путин назвал украинцев братьями и частью российского народа
- Description ethnographique des Peuples de la Russie, 1862
- Олексій Льовшин писав:
(рос.) «Къ сожалѣнію я долженъ заключить описаніе нравственности Малороссіянъ неприятною чертою; къ сожалѣнію я долженъ наконецъ тѣбе сказать о ненависти ихъ къ Великороссіянамъ. Ты легко можешь здѣсь въ томъ удостовѣрится, ибо часто услышишь ихъ говорящихъ: Добрый чоловикъ, да Москаль. Но етаго еще мало! Они переливаютъ чувство сіе въ самыхъ малютокъ и пугаютъ ихъ Москалями. При семъ имени устрашенное дитя перестаетъ кричать»
- Українці vs росіяни: революція чи еволюція ставлення?
- Кобзон назвал дончан братским народом России(рос.)
- Федор Михайлович Достоевский. Дневник писателя. Сентябрь — ноябрь 1877 года (рос.)
Посилання
- Русские и украинцы — братские народы? Это миф! — культуролог
- Путін війною проти України закрив проект «братський народ» — Цимбалюк
- Росія — Україна: нерозривні відносини чи точка неповернення?
- Єдинокровність // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1958. — Т. 2 : Д — Є, кн. 3. — С. 424-425. — 1000 екз.
- Рябчук М. «Майже один народ». Особливості використання пропагандистської міфологеми в умовах неоголошеної війни / М. Рябчук // Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. — 2017. — Вип. 5-6. — С. 213—231.