Будинок Христова

Буди́нок Хри́стова («Пасаж») — історичний особняк в еклектичному стилі в середмісті Мелітополя Запорізької області, датований кінцем XIX століття, у якому міститься торгівельний центр «Пасаж»; одна з найкрасивіших будівель міста.

Будинок Христова («Пасаж»)
Будинок у липні 2018 року
Будинок у липні 2018 року
46.8441438° пн. ш. 35.3724039° сх. д. / 46.8441438; 35.3724039
Країна  Україна
Місто Мелітополь (Запорізька область)
Розташування проспект Б. Хмельницького, 24
Тип будівлі особняк
Стиль еклектика
Засновник купець Христов
Будівництво ???—близько 1895 року

Будинок Христова («Пасаж»)
Будинок Христова («Пасаж») (Україна)

Розташований за адресою: проспект Б. Хмельницького, будинок № 24.

Архітектура[1]

Будинок являє собою витягнутий прямокутник з 2-ма виступаючими бічними еркерами (південний мав наскрізний арочний проїзд у внутрішній двір) і балконом між ними (спершу в спрощеному вигляді існував з дворової сторони також), що був фасадом цілого комплексу будівель в еклектичному стилі, який включав окремо кухню, каретну, підсобні приміщення тощо. В ході реконструкції 1990-х дворову частину зайняла прибудова нового корпусу з 2-поверховим торговим залом з одностороннім розташуванням павільйонів, перекритим циліндричним світловим ліхтарем в центральній частині.

Зі збережених архітектурних елементів декору будівлі Пасажу можна відзначити геометричне завершення фронтонів еркерів зі слуховими вікнами, балюстрадний парапет з декоративними стовпчиками (віддалено нагадують машикулі), геометричний малюнок кутових лопаток, двоконечні, подібні на камертон балясини з плавною лінією перил балкону, профільований розірваний лобовий карниз і ширинковий пояс фриза.

З історії будинку

Будинок був побудований в кінці XIX століття купцем Христовим, болгарином[1] за походженням.

Відомо, що в 1915 році на другому поверсі в цій будівлі жили дві сім'ї: селянина з Якимівського району та адвоката, а на першому — містились установи.

У 1919 році будинок був націоналізований, і житлову площу віддали семирічній школі (нинішня Гімназія № 10). А вулицю, на якій він розташований, перейменували з Межової на честь російського поета ім'я Дем'яна Бєдного.

Будівля збереглась у Другу світову війну.

За СРСР у будинку в різний час розташовувалися 3 школи — після семирічної приміщення віддали школі № 6 (другий корпус перебував на місці нинішнього будинку «Укртелекому»), в 1965 році для цього навчального закладу побудували нове приміщення на вулиці Монастирській (колишня — Воровського), і цей будинок став філією середньої школи № 5.

Після 2-ї світової стан будинку рік у рік погіршувався і вже в 1990-х він був визнаний аварійним. Допомогти врятувати будівлю від неминучого завалення і/або знесення зголосився підприємець Хасім Меметов. Відтак будівлю було капітально відремонтовано, після чого в ній розмістився торговий центр «Пасаж», один з найпрестижніших мелітопольських комерційних майданчиків.

24 вересня 2000 року перед будинком був встановлений пам'ятник Володимиру Висоцькому (автор дніпровський скульптор К. Чеканов).

Примітки

Джерела та посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.