Біле (селище)

Бі́ле селище Вилківської міської громади в Ізмаїльському районі Одеської області, Україна, розташоване на острові Зміїний у Чорному морі.

селище Біле
адміністративно-територіальна одиниця
Селище Біле, острів Зміїний
Країна  Україна
Область Одеська область
Район  Ізмаїльський район
Громада Вилківська міська громада
Код КОАТУУ: 5122310301
Основні дані
Засноване 8 лютого 2007
Населення ≥ 30 [1]
Територія 0.17 км²
Поштовий індекс 68315
Телефонний код +380 4843
Географічні дані
Географічні координати 45°15′18″ пн. ш. 30°12′15″ сх. д.
Водойми Чорне море
Місцева влада
Адреса ради 68355, Одеська область, Ізмаїльський район, м. Вилкове, вул. Моряків-Десантників, 18, буд. 47а
Карта
Біле
Біле

Географія

Селище, є найвіддаленішим від сухопутної території України населеним пунктом. Найкоротша відстань до узбережжя становить 35 кілометрів. Офіційно засноване 8 лютого 2007 року постановою Верховної Ради України про надання господарським та житловим комплексам на Зміїному статусу селища з присвоєнням назви Біле.

Одеська обласна рада рішенням від 20 березня 2009 року взяла на облік і підпорядкувала Вилківській міській раді Кілійського району селище Біле[2].

У селищі Біле розташована навігаційна станція БК АІС Зміїний 2к[3]

Вулиці

Козацька вулиця — наразі єдина вулиця в селищі. Заснована в 2007 році.

Історична довідка про селище Біле

Селище Біле адміністративно підпорядковане Вилківській ОТГ, а географічно є найбільш віддаленим від суші населеним пунктом України. Розташоване на острові Зміїний, який знаходиться в 37 кілометрах від узбережжя — дельти Дунаю. Офіційно селище засноване в 2007 році. Тоді статус селища отримали житлової та господарський комплекс наукової дослідної станції Одеського національного університету.

Географія

Острів Зміїний — унікальне місце. Він має форму неправильного чотирикутника, а довжина берегової лінії становить близько 3,5 кілометрів. На відміну від островів прибережної зони північної акваторії Чорного моря, які по суті — піщані, намивні ділянки суші, Зміїний — скелястий острів, складений потужними гірськими породами. Береги його обривисті, але є 4 пляжі. Рельєф острова платоподібний, ландшафт — степовий. Селище Біле розміщене в центрі острова. Зміїний — один із екологічно чистих куточків України. В акваторії острова водиться багато червонокнижних мешканців моря: дельфіни, краби та інші. Сам острів — місце відпочинку перелітних птахів. Також в околицях острова виявлені запаси нафти.

Історія

Назву острів отримав від водяних вужів, яких сюди на гілках заносить з дельти Дунаю. Зміїним острів називали румуни і турки. Ця ділянка суші була відомою ще древнім грекам, які називали його островом Ахілла. За легендою, на острові похований герой Троянської війни Ахілл і тут же знаходився його храм. Втім, в античних джерелах, і у греків, і у римлян, трапляється назва Білий острів (Леукос і Алба). Мабуть тому селище на острові називається Біле. У різний час острів належав Риму, Візантії, Османській імперії, Російській імперії, Румунії. Острів використовувався як стоянка кораблів і військовий форпост. У середині 19 століття на ньому розміщувався румунський дисциплінарний армійський батальйон. У 1944 році Зміїний відійшов до СРСР і також був військовим об'єктом: на ньому дислокувалися прикордонна застава і радіолокаційна рота ППО. Після розпаду Радянського Союзу острів відійшов до України. Румунія висунула свої права на острів, але Міжнародний суд визнав Зміїний українською територією. У складі України острів демілітаризовано, його зробили науковою базою і поліпшили інфраструктуру. В останні роки острів став доступним для туристів.

Персоналії

  • Ахіллес — за легендою похований на острові Зміїний.

Посилання

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.