Ва-банк (фільм)

«Ва-банк» (пол. Vabank, 1981) польська кримінальна комедія 1981 року. Режисерський дебют Юліуша Махульського. Одна з найвідоміших польських комедій. Його часто називають аналогом «Афери», американського фільму з Робертом Редфордом та Полом Ньюманом у головних ролях[джерело?]. Прототипом головного героя став відомий ведмежатник Казімеж Чихоцький на прізвисько «Шпіцбрудка».

Ва-банк
Vabank
Жанр Комедія
Режисер Юліуш Махульський
Сценарист Юліуш Махульський
У головних
ролях
Ян Махульський
Леонард Петрашак
Вітольд Пиркош
Яцек Хмельник
Кшиштоф Кєршновський
Оператор Єжи Лукашевич
Композитор Генрик Кужняк
Художник Jerzy Skrzepińskid
Кінокомпанія Кіностудія Kadr
Дистриб'ютор MOKÉPd
Тривалість 108 хв.
Мова польська
Країна  Польща
Рік 1981
IMDb ID 0083271
Наступний Ва-банк 2
 Ва-банк у Вікісховищі

Музику до фільму написав відомий композитор, професор кафедри кінорежисури Кіношколи в Лодзі Генрик Кузняк. Для «Ва-банку» він навмисно розладнував деякі інструменти, щоб вони фальшували. Так він хотів передати звучання неідеального ресторанного оркестру — щоб у фільмі було, як у житті. Наприклад, у картині звучить розладнане фортепіано і труби теж грають дещо фальшиво[1].

Сюжет

Картина є ретростилізацією під 20-30-ті роки XX ст. та розповідає про легенду кримінального світу міжвоєнної Польщі, зломщика сейфів Генрика Квінто.

Варшава, жовтень 1934 року. Після шести років проведених у в'язниці, на волю виходить відомий ведмежатник Генрик Квінто (Ян Махульський). Він вирішує зав'язати з минулим, повернутися до мирного життя та до гри у джазовому ансамблі зі своїм товаришем. На жаль, доки він був за ґратами, відбулися деякі зміни: його дружина живе з іншим чоловіком, а приятель Тадеуш, єдиний хто підтримував його та писав йому листи до в'язниці, покінчив життя самогубством. Квінто дізнається, що причетним до «самогубства» є його колишній знайомий Крамер, який спровокував його на грабунок банку, а потім підставив. Тепер Крамер — заможній банкір, він наживається на махінаціях із вкладами клієнтів банку, відбираючи в них кошти, а потім відмовляючись повертати назад. Таким же шляхом банкрутом став Тадеуш, якому стало відомо про темні Крамерові справи. Тепер Квінто планує геніальний план помсти. За допомогою свого давнього приятеля, спеціаліста з сигналізацій «Данця», та ще двох дрібних злодіїв він грабує Крамерів банк так, щоб усі підозри впали на самого Крамера. Залізне алібі директора банку виявляється вдало розіграним обманом, а майже всі вкрадені гроші поліція знаходить… в будинку Крамера.

Актори

Зовнішній вигляд банку Крамера, будівля у Пйотркуві Трибунальськім

Місця зйомок

У фільмі не сказано де конкретно відбуваються події, проте у другій частині, Ва-банк-2, — це Варшава, тож можна припустити, що і перший фільм також мав місце у Варшаві. Однак зйомки самого міста були проведені у Пйотркуві Трибунальськім. Деякі кадри були відзняті в Лодзі, насамперед сцена на кладовищі та приміщення банку.

Нагороди

  • Фестиваль польських художніх фільмів у Гдині 1981 — приз за найкращий режисерський дебют
  • МКФ у Карлових Варах 1982 — диплом журі
  • МКФ у Манілі 1982 — спеціальний приз
  • МКФ у Марселі 1982 — Гран-прі

Фільм в радянському прокаті

У Радянському Союзі фільм транслювався з одноголосим закадровим перекладом кіностудії «Ленфільм». Текст читали Ігор Дмітрієв (прем'єрна версія 1985 року) і Ігор Добряков (версія 1987 року). Автор літературного перекладу Дмитро Брускін, режисер озвучування — Михайло Ордовський. Радянська версія фільму була приблизно на 10 хвилин коротшою ніж оригінальна.

Див. також

Примітки

  1. Музика ва-банк. novapolshcha.pl (ua). Процитовано 26 вересня 2020.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.