Велика Гаївка (Дрогобич)

Вели́ка Гаї́вка — святкова гаївка, що відбулась в Дрогобичі 17 квітня 2012 року на третій день Великодніх свят, під час якої дрогобичанами та гостями міста встановлено рекорд України за кількістю учасників, що зафіксовано представниками «Книги рекордів України».

Велика Гаївка
Жанр Великодня гаївка, етно
Дати 17 квітня 2012 року
Місце проведення Дрогобич
Країна  Україна
Роки існування 2012
Засновано об'єднання «Інше місто», «Пласт», Маркетинг груп «Ромашка», МГО «All-round», громадська організація «Творче об'єднання „Альтер“», радіостанція «Твоє радіо», видавництво «Коло»
Писанкарські фігури на вулицях Дрогобича під час Великої Гаївки (олень, безкінечник). Справа — парк Степана Бандери.
Рекламний щит на вулиці Грушевського з рекламою Великої Гаївки.
Шпихлір. Найстаріша споруда с/г призначення в Україні, що збереглась з часів Австро-Угорщини до наших днів.
Церква святого Андрія Первозванного під час Великої Гаївки
Заповнення анкет та вручення дипломів учасниками Великої Гаївки на подвір'ї монастиря святих Петра і Павла.
Волонтери заповнюють анкети та видають дипломи учасникам Великої Гаївки біля пам'ятника Тарасу Шевченку.
Дитячий колектив загальноосвітньої школи 1 (Дрогобич) виступає біля пам'ятника Тарасу Шевченку

.

Розмалювали тебе — допоможи ближньому. Ми українці.
Останній штрих. Нанесення святкової символіки, зокрема зображення сонця та безкінечника, біля церкви Андрія Первозванного.
А я просто українка, україночка! Юна дрогобичанка біля квітучої магнолії прикрашеної писанками та жовто-блакитною стрічкою перед приміщенням Дрогобицької ратуші під час Великої Гаївки 17 квітня 2012 року.
Дитячий хор при церкві Успіння Пресвятої Богородиці виконує гаївку біля пам'ятника Степану Бандері.
Десь тут була подоляночка… Виступ колективу ЗОШ № 1 міста біля пам'ятника Т.Шевченку.
Подвір'я монастиря святих Петра і Павла. Волонтери навчають охочих мистецтва малювання писанки.
Навчання гаївки на площі біля пам'ятника Юрію Дрогобичу.
Святкова гаївка на вулиці перед собором Пресвятої Трійці.
Квітуча магнолія прикрашена писанками під час Великої Гаївки перед міською ратушею.
Дрогобичани біля квітучої магнолії перед ратушею в Дрогобичі під час Великої Гаївки.
А, може, щастя виглядає ось так? Молоді дрогобичани на площі біля пам'ятника Юрію Дрогобичу.
Так, напевно, виглядає щастя… Учасники гаївки з власноруч розмальованими баранчиками біля церкви Андрія Первозванного.
Коли є бажання взяти участь в святкуванні, то й гіпс на нозі не перешкода…
Фото на пам'ять. Учасники Великої Гаївки на концерті біля шпихліру.
Держи мене, соломинко, держи! Запуск «Небесних ліхтариків».

Передісторія

Гаївка має давню, ще дохристиянську традицію, коли люди таким чином прославляли прихід тепла й пробудження природи від зимового сну. З часу хрещення Русі вона поступово перетворилась на святкування під час Пасхи. І ось в Дрогобичі виникла ідея організувати на третій день Великодніх свят Велику Гаївку, як символ Весни й Воскресіння. Весни в людських серцях, воскресіння українських традицій, мови, віри, єдності, взаємоповаги, толерантності. А ще — встановити національний рекорд кількості учасників. Була проведена велика підготовча робота, до якої долучились об'єднання «Інше місто», «Пласт», Маркетинг груп «Ромашка», МГО «All-round», громадська організація «Творче об'єднання „Альтер“», та багато-багато інших. Радіостанція «Твоє радіо» крутила в своєму ефірі рекламу дійства, видавництво «Коло» надрукувало прекрасні кольорові буклети свята, афіші, флаєри. Більше сотні волонтерів[1] роздавали їх жителям міста та приїжджим, малювали фарбою по всьому шляху руху гаївки безкінечник завдовжки близько 3 000 метрів та інші писанкарські розписи коні, рибки, олені, дерева життя, сонця.

17 квітня 2012 року

І ось цей день настав. З самого ранку по місту видно групи святково одягнених людей, сивочолих, працездатного віку та дітей, багато хто з них у вишиванках. Метушня й останні приготування в очікуванні третьої години пополудні на всіх майданчиках проведення Великої Гаївки, кожна з яких має свою родзинку. А вони були умовно названі за спорудами, біля яких проходили акції (церкви святого Юрія, собору Пресвятої Трійці, Монастиря святих Апостолів Петра і Павла УГКЦ, церкви Андрія Первозванного УАПЦ, костел святого Варфоломія РКЦ, пам'ятники Юрію Дрогобичу, Степану Бандері, Тарасу Шевченку).

15.00

І… ПОЧАЛОСЬ! Всюди велика кількість глядачів, слухачів та одночасно учасників. Разом з тим вони заповнюють анкети та отримують дипломи. Охопити все практично неможливо, незважаючи на бажання. Й завжди поруч волонтери. Їх легко розпізнати за яскравими жовтогарячими хусточками, пов'язаними на руці, на голові, на шиї — в залежності від бажання й фантазії.

Церква святого Юрія УГКЦ

Тут проводиться виставка робіт учнів художньої школи Дрогобича, виступи творчих колективів міста та сусіднього Стебника, майстер-клас дрогобицького іконопису, концерт танцювального колективу «Верховинка»[2].

Церква святої Трійці УГКЦ

Проходить фестиваль писанок, майстер-класи дрогобицького іконопису, виготовлення святкових листівок та танцювання гаївок.

Пам'ятник Юрію Дрогобичу та костел святого Варфоломія Римо-Католицької церкви

Виступають ансамбль «Верховина», гурт «Chery band», муніципальний духовий оркестр, шкільні колективи, проводяться майстер-класи з танцювання гаївок , боді-арту (нанесення на обличчя святкової та національної символіки) та виготовлення Великодніх поштівок.

Пам'ятник Степану Бандері в однойменному парку

Грає військовий духовий оркестр, виступають шкільні колективи та дитячий хор при церкві Успення Пресвятої Богородиці УГКЦ, гаївки, майстер-клас «Ляльки-мотанки», бодіарт.


Пам'ятник Тарасу Шевченку

Проводяться майстер-класи з виготовлення поштівок, бодіарту, виступають творчі колективи, зокрема гурт «Cherry Band» зі Львова[3], а також загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 імені Івана Франка міста, злітає в небо та піднімає учасників повітряна куля, працюють дитячі атракціони.

Монастир святих Петра і Павла УГКЦ

Проходять виступи дрогобицьких молодіжних гуртів, зокрема TNDT, та творчого колективу з Калуша[4], бодіарт, майстер-клас з малювання писанок, автограф-сесія гурту «Фліт».

Церква Андрія Первозванного УАПЦ

Проводяться гаївки, майстер-класи з розписування великодніх іграшок та бодіарту, виступають музиканти та театр-студія «Альтер».

17.00

Як непомітно пролетіли дві години. Учасники Великої Гаївки дружно беруться за руки і рухаючись зигзагом, як безкінечник на писанці, прямують до найстарішої споруди сільськогосподарського призначення в Україні, що збереглась до нашого часу — до шпихліру, або міського зерносховища. Ніби струмки до річки, до змійки приєднуються ланцюжки з інших майданчиків міста та просто городяни по дорозі і, хоча молодь пробує місцями переходити на біг, а за ними і старші учасники й дітвора, здається, цій процесії не буде кінця… Постійно лунає слоган свята «Великий день — Велика Гаївка!»

Шпихлір

Безкінечник втягується на територію поряд з шпихліром і закручується спіраллю, яка з кожною хвилиною та кожним обертом навколо центру стає все більшою й товстішою. Нарешті всі учасники на подвір'ї. З коротким привітанням до них звертаються організатори Великої Гаївки. Після них на сцені виступає гурт «Los Colorados» з Тернополя. Своїми запальними піснями в стилі агро-фольк-рок вони заводять присутніх. Під час невеличкої паузи виходять представники «Книги рекордів України» і повідомляють: «Проведено провірку та перерахунок всіх анкет. У Великій Гаївці в Дрогобичі взяло участь одночасно 5 583 учасники. Є новий рекорд!» Фактично людей було ще більше, бо дехто з них просто не встиг заповнити анкети, але всі й так задоволені. Організатори отримують пам'ятні дипломи. Від імені Церкви з святом Великодня присутніх вітає парох з храму пресвятої Трійці отець Тарас (Герасимчук). Святковий концерт продовжується. В наступній паузі до присутніх з привітанням звертається мер міста Олексій Радзієвський (який тут же в інтерв'ю «Кофеїн TV» назвав їх … львів'янами)[5]. І знову грає «Los Colorados». А коли хлопцям вже не стало сил, їх підтримали гурти «КораЛЛі» (стиль етно-фанк-рок) та «Фліт»[6] (стиль інтелігент-панк-рок) з міста Івано-Франківськ. По закінченні концерту в небо злетіли «Небесні ліхтарики». Свято вдалось!

Позитивним можна назвати досвід співпраці організаторів та дрогобицьких правоохоронців. Міліція й ДАІ діяли ненав'язливо і малопомітно для пересічних громадян, але ефективно. Результатом їх роботи стало безпечне святкування Великої Гаївки, як на численних майданчиках, (з яких останнім по часу, але не по значенню, була територія біля шпихліру), так і при переміщенні учасників та глядачів між ними. Та й заклади громадського харчування, що працювали на гаївці, не торгували алкогольними напоями, міцнішими за пиво. Про цю подію в житті Дрогобича написали всі місцеві газети та багато центральних ЗМІ, повідомили провідні телеканали України[7]. А представники національної книги рекордів пообіцяли, що будуть рекомендувати Велику Гаївку до занесення в Книгу рекордів Гінесса. Це якраз той випадок, коли місцева громада може щиро сказати всім «Дякую!»

Галерея

7 травня 2013 року

У вівторок, в третій день Великодніх свят, в Дрогобичі вдруге бавилися в загальноміську Велику Гаївку. Знову напередодні волонтери розмальовували дороги міста (сумарно — біля трьох кілометрів) за допомогою фарби писанкарськими символами (безкінечник, дерева життя, коні, олені, рибки), роздавали виготовлені видавництвом «Коло» святкові кольорові буклети. І дрогобичани та гості міста відгукнулися на заклик. Знову відкритими сценами—місцями проведення різноманітних дійств, які проходили, починаючи з третьої години дня, стали території біля церкви святого Юра, пам'ятників Тарасові Шевченку, Степанові Бандері, Юрію Дрогобичу, церкви святої Трійці, монастиря святих Петра і Павла. Потім глядачі взялися за руки й дружно «змійкою» рушили до Шпихліру, біля якого закрутили величезний людський безкінечник. Охочих було багато. Не змінився й слоган проведення: «Великий день — Велика Гаївка!» Хіба що організатори та учасники свята цього року не ставили собі за мету встановлення нового рекорду. На сцені поблизу Шпихліру відбувся святковий концерт. В ньому взяли участь львів'янка, учасниця шоу «Голос країни» Христина Соловій, гурти «Rock—H» з закарпатського Мукачева та «ГИЧ оркестр» зі Львова. А кульмінацією свята став виступ з незмінною трембітою торішнього учасника «Великої Гаївки» та «Франко-фесту 2012» гурту «КораЛЛі» з Івано-Франківська.[8]

Зовнішні відеофайли
Кофеїн Гаївка—2012 на You Tube
Гаївка—2012 на Youngsoul-TV
Дрогобич. Велика гаївка. 2013р.
Христина Соловій у Дрогобичі. Велика гаївка - 2013р.
Гич оркестр - Любіть Україну!Дрогобич. Велика гаївка. 2013р.

Джерела, посилання та література

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.