Вкладення Веронезе

Вкладення Веронезе — в алгебраїчній геометрії приклад морфізму проєктивних многовидів, що вкладає проєктивний простір, як підмноговид іншого проєктивного простору більшої розмірності. Образ цього вкладення називається многовидом Веронезе. Особливо важливим прикладом є поверхня Веронезеалгебрична поверхня в п'ятивимірному проєктивному просторі, яка має застосування у вивченні конік. Назване на честь італійського математика Джузеппе Веронезе.

Означення

Нехай і натуральні числа і (де біноміальний коефіцієнт).

Вкладенням Веронезе степеня d з n-вимірного проєктивного простору називається відображення

яке точці з однорідними координатами ставить у відповідність точку усіх можливих мономів від степеня d посортованих у лексикографічному порядку. Образ проєктивного простору при цьому відображенні називається многовидом Веронезе.

Зокрема для :

і для :

.

Для невеликих d відображення є тривіальним: при d = 0 образом є єдина точка , при d = 1 відображення є тотожним; тому зазвичай розглядається випадок коли d є не менше двох.

Можна означити відображення Веронезе не залежним від координат способом, а саме

де Vскінченновимірний векторний простір, а — його симетричний степінь.

Раціональні нормальні криві

При образ вкладення Веронезе відомий як раціональна нормальна крива. Наведемо приклади раціональних нормальних кривих малих розмірностей:

  • При вкладення Веронезе — тотожне відображення проєктивної прямої на себе.
  • При многовид Веронезе — парабола в афінних координатах
  • При многовид Веронезе — скручена кубика, в афінних координатах

Поверхня Веронезе

Поверхня Веронезе — образ вкладення Веронезе для яке переважно записується як

Поверхня Веронезе природним чином виникає при вивченні конік, особливо при доведенні твердження «п'ять точок однозначно визначають коніку». Коніка — це плоска крива, задана рівнянням

яке є квадратичним щодо змінних Однак композиція з вкладенням Веронезе дозволяє зробити це рівняння лінійним (точніше, для отримання довільної коники досить перетнути поверхню Веронезе гіперплощиною і взяти прообраз перетину).

Навпаки, умова того, що коніка містить точку є лінійною відносно коефіцієнтів , тобто зменшує розмірність простору на одиницю. Точніше твердження полягає в тому, що п'ять точок загального положення визначають п'ять незалежних лінійних рівнянь, це випливає з того, що при вкладенні Веронезе точки загального положення переходять у точки загального положення.

Бірегулярність вкладення Веронезе

Вкладення Веронезе є морфізмом проєктивних многовидів оскільки всі однорідні координати образу відображення є однорідними многочленами степеня d від координат в області визначення і значення всіх цих многочленів не може бути одночасно нульовим.

Координати проєктивного простору у який відбувається вкладення можна проіндексувати степенями змінних у мономах, тобто як , де що відповідає моному Якщо — чотири такі індекси, що (де сума визначається покоординатно), то з означення вкладення Веронезе очевидно, що координати його образу задовольняють рівність Тобто образ вкладення Веронезе міститься у підмноговиді , що задовольняє систему рівнянь:

Навпаки, якщо точка простору задовольняє вказаній системі рівнянь то вона належить образу вкладення Веронезе. Справді кожна така точка має хоча б одну ненульову серед координат , де — індекс в якого стоїть d на позиції i і 0 на всіх інших позиціях. Дійсно якщо для деякого індексу для якого, наприклад , то з того, що можна обрати , таке що і його елемент на i-ій позиції рівний тобто строго більший від . Повторивши цю процедуру необхідну кількість разів отримаємо необхідний індекс в якому ненульове число буде лише на i-ій позиції.

Тоді ми можемо ввести відображення який точці для якої де визначено як вище ставить у відповідність точку однорідні координати якої рівні:

В усіх індексах вище d-1 знаходиться на i-ій позиції, а на i-ому місці стоїть (яка, відповідно, не рівна нулю). Неважко переконатися, що образ відображення не залежить від вибору індексу , що задовольняє необхідні умови, і що відображення є оберненим до вкладення Веронезе.

З цього ми отримуємо, що образ многовида під дією вкладення Веронезе знову є многовидом (многовидом W), причому ізоморфним першому (jcrskmrb обернене відображення також очевидно є регулярним). Таким чином, вкладення Веронезе є бірегулярним.

З бірегулярності випливає, зокрема, що точки загального положення переходять у точки загального положення. Дійсно, якби образи точок задовольняли нетривіальному рівнянню, це рівняння задавало б підмноговид, прообраз якого був би підмноговидом, що містить вихідні точки. Також за допомогою цього можна показати, що будь-який проєктивний многовид є перетином многовида Веронезе і лінійного простору, тобто перетином квадрик.

Література

  • Harris, Joe (1995). Algebraic Geometry: A First Course. Berlin, New York: Springer-Verlag. ISBN 978-0-387-97716-4.
  • Karen Smith, Lauri Kahanpää, Pekka Kekäläinen, William Traves An invitation to algebraic geometry. Springer Verlag 2000, 2004, ISBN 0-387-98980-3.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.