Вулиця Гонча (Чернігів)

Ву́лиця Го́нча  вулиця у обласному центрі України м. Чернігові. Із 1961 року  Максима Горького.

Вулиця Гонча
Чернігів
Перехрестя Гончої та Преображенської На розі  будівля парафіяльної школи XVIII ст.
Перехрестя Гончої та Преображенської На розі  будівля парафіяльної школи XVIII ст.
Район Деснянський район (Чернігів)
Колишні назви
Лоєвський шлях, Гонча, Леніна, Горького
радянського періоду (українською) вулиця Максима Горького
Загальні відомості
Протяжність 1,9 км
Координати початку 51.491735° пн. ш. 31.308732° сх. д. / 51.491735; 31.308732
Координати кінця 51.505126° пн. ш. 31.291996° сх. д. / 51.505126; 31.291996
Транспорт
Маршрутні таксі  42
Рух двосторонній
Покриття асфальт
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Архітектурні пам'ятки Чоловіча торговельна школа, будівля Парафіяльної школи, будівля Чернігівської електростанції, особняк З. Гозенпуда
Державні установи Головне управління статистики у Чернігівській області
Навчальні заклади Чернігівський економічний коледж, Академія ДПСУ, Чернігівський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді, спортивні школи ФСТ «Україна»
Забудова частково історична, в основному малоповерхова
Комерція ресторан «Куба», супермаркет «АТБ»
Організації ПАТ «Чернігівобленерго», Почесне консульство Латвійської Республіки, Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа

19 лютого 2016 року частині колишньої вулиці Горького від вул. Преображенської до вул. Котляревського повернуто історичну назву Гонча.[1]

Історія

Вулиця Гонча є однією із найстаріших у місті. Початок її формування відноситься до руської доби.

У той час магістраль, що нині є вулицею, починалася від Прогорілої (Погорілої) або Лоєвської брами Чернігівської фортеці й носила назву Лоєвського шляху (цей топонім зберігався до ХІХ століття).

Початок зміни топоніму прослідковується у XVIII ст. Так у описі 1766 року, складеному Мусієм Бочком, подається наступна інформація:

...одна Глухівська, від Прогорілих воріт понад валом, через греблю, названу Гноєвою, й міст на річці Стрижень, йдуча; інша, від тих же воріт прямо на польське містечко Лоєв пролягаюча, назвою Лоєвська, вона ж Гонча;
Оригінальний текст (рос.)
...една Глуховская, от Прогорилых ворот понад валом, через плотину, названием Гноевую, и мост на речке Стрижне, идучая; другая, от тех же ворот прямо на Полское местечко Лоев лежачая, называемая Лоевская, она же Гончая;

На початку ХІХ століття вулиця остаточно отримала назву Гончої.

Існує кілька версій стосовно причин появи такої назви:

У 1922 році вулицю Гончу було названо на честь лідера більшовизму Володимира Леніна, а 1961, в результаті перепланування міста, вулицю перейменували на честь пролетарського письменника Максима Горького, чиє ім'я носила перед тим частина новоназваної вул. Леніна (зараз  просп. Миру).

19 лютого 2016 року, на виконання декомунізаційних законів, комісією з топонімії було вирішено повернути частині вулиці від перехрестя з вул. Преображенською до вул. Котляревського (район Ковалівка) історичну назву Гончої. При цьому частина вулиці до перехрестя з вул. Преображенською отримала назву Музейної.[1]

Згідно з описом 1766 року, на Гончій було три дерев'яні церкви: Миколи Чудотворця з приходською школою (на перетині з вул. Святомиколаївською); Богоявленська (на перетині з вул. Шевченка) та Стрітення Господнього (на перетині з просп. Перемоги)  кожна мала при собі приходську школу та лікарню для бідних. У 1862 році замість дерев'яної церкви Миколи Чудотворця на розі Гончої та Богоявленської (вул. Шевченка) зведено кам'яну (спалена в роки Німецько-радянської війни, згодом розібрана).

У кінці XVIII  на поч. XІX ст. відповідно до розширення меж міста вулицю було продовжено від церкви Стрітення Господнього до слободи Ковалівка на березі Стрижня (згідно з описом М. А. Маркевича від 1852 року).

Ось що згадується про Гончу станом на початок ХІХ ст.:

Здається, ніби нещодавно (45 років) я почав пам'ятати Чернігів, у якому тоді було лише дві вулиці, зручні для проїзду двох зустрічних екіпажів: вулиці Олександрівська та Гонча.[2]
Оригінальний текст (рос.)
Кажется, будто бы недавно (45 лѣтъ) я началъ помнить Черниговъ, въ которомъ тогда только было двѣ улицы, удобныя для проѣзда двухъ повстрѣчавшихся экипажѣй: улица Александровская и Гончая.

Крім того, вулиця була небрукованою  лише впродовж 19011905 років значні ділянки вулиці були замощені бруковим камінням та клінкером.

План Чернігова від 1860 року з нанесеною на нього вулицею Гончою.

У другій половині ХІХ ст. на Гончій містилось одне з першокласних чернігівських фотоательє, власником якого був чех Йожеф Марр. Точна дата заснування закладу, як і його ліквідації, невідома, проте станом на 1889 рік ательє вже існувало. Зачинилось до 1912 року.

На Гончій вулиці розташовувалась кам'яниця Константиновичів — пам'ятка цивільної архітектури XVIII ст., зруйнована під час Німецько-радянської війни.[3]

У 18821886 роках на розі Гончої та Стрітенської (просп. Перемоги) за проектом Д. Савицького було побудовано Чернігівське жіноче єпархіальне училище  найбільшу споруду Чернігова до 1940-х (була спалена у роки Німецько-радянської війни і розібрана на початку 1960-х). До 1941 року тут розташовувались редакції обласних газет «Більшовик» та «Молодий комунар» (сучасні «Деснянська правда» та «Гарт» відповідно).

У 1905 році за кошти міської думи й меценатів В. Гутмана, М. Маркельса та Ф. Лизогуба зведено будівлю Чоловічої торговельної школи у псевдоросійському (неоросійському) стилі.[4] У 19161919 роках тут орендував аудиторії новостворений Чернігівський учительський інститут. До 1941 року в будівлі розміщувалась єврейська школа. Зараз  Чернігівський економічний коледж.

У 19271929 роках за проектом Г. Конопатського споруджено будівлю Чернігівської електростанції у стилі конструктивізм (зараз  ПАТ «Чернігівобленерго»).[5]

Цікаві факти

  • Під час подорожі Україною Чернігів інкогніто відвідав імператор Священної Римської імперії цісар Йосиф II. Як свідчать джерела, відбулася ця подія 19 травня 1780 року. Імператор під час відвідин міста проживав у котромусь із будинків на вулиці Гончій.
  • За свідченнями митрофорного протоєрея О. Короткевича, в будинку його родичів Преліних (бабусі та діда дружини) на вулиці Гончій мешкав Т. Г. Шевченко під час другого відвідання Чернігова в 1847 році. Зазначається, що Шевченко мав приятельські стосунки з Преліними, не раз буваючи у їх домі й спиняючись там на кілька днів. Станом на 1942 рік будинок зберігався й мав № 63.[6]
  • У 1912 році, переїхавши до Чернігова, на Гончій оселилася та деякий час мешкала родина знаного художника О. В. Савченка-Більського.
  • 1 листопада 1918 року на розі вулиць Гончої та Сіверянської (Коцюбинського) о 5 годині ранку при спробі втечі конвоєм було застрелено М. Муринсона та важко поранено Й. Шильмана, звинувачених в участі у підпільній більшовицькій організації. Дорогою до лікарні Шильман помер. Обидва поховані на чернігівському єврейському кладовищі.

Видатні мешканці

Пам'ятки архітектури та історії

  • буд.  5  будівля Парафіяльної школи (XVIII ст.), згодом  чоловіче Ланкастерське училище (1847), Чернігівська громадська бібліотека та музей Чернігівської Губернської вченої архівної комісії; у 1918 році тут розміщувався штаб Єврейського червоногвардійського загону під командуванням А. Гутмана та Н. Івельмана;
  • буд.  24  особняк архітектора Д. Афанасьєва (поч. XX ст.);
  • буд.  25  будівля Чоловічої торговельної школи (1905 р., псевдоросійський стиль);
  • буд.  40  будівля Чернігівської електростанції (19271929 рр., арх. Г. Конопатський, стиль конструктивізм);
  • буд.  42  особняк інженера І. Якубовича (кін. XIX ст., стиль модерн);
  • буд.  65  будівля Володимирського міського училища (1893 р.);
  • буд.  92  особняк купця З. Гозенпуда (кін. XIX ст., стиль модерн; на початку XX ст. подарований власником місту для облаштування сирітського притулку).

Крім того, як історична забудова Чернігова ХІХ  поч. ХХ ст., цінність становлять також буд.  11, 13, 15, 22 (має залишки валу Окольного граду ХІ ст. на подвір'ї), 22а, 30 (стиль конструктивізм), 33, 33а, 44 1920-х Штаб територіального полку РСЧА), 48 (стиль модерн), 50 (стиль модерн), 54, 62, 67, 69 19201925 рр. 2-й Комсомольський клуб), 80.

Інфраструктура та об'єкти

  • буд.  23  Почесне консульство Латвійської Республіки;
  • буд.  25  Чернігівський економічний коледж Національної академії статистики, обліку та аудиту;
  • буд.  33  Чернігівський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді;
  • буд.  34  Академія Державної пенітенціарної служби України;
  • буд.  37  Головне управління статистики у Чернігівській області;
  • буд.  40  ПАТ «Чернігівобленерго»;
  • буд.  49  ресторан «Куба»;
  • буд.  57/1  Чернігівський громадський комітет захисту прав людини;
  • буд.  92  ПНЗ Спеціалізована дитячо-юнацька  школа олімпійського резерву з веслування на байдарках і каное ЧОО ФСТ «Україна», ПНЗ Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа ЧОО ФСТ «Україна».

Галерея

Посилання

  1. Про перейменування вулиць міста. www.chernigiv-rada.gov.ua. Процитовано 1 березня 2016.
  2. Д. Грембецкій. Замѣтки старожила или Черниговъ за 45 лѣтъ // Черниговскія Губернскія вѣдомости, 1851
  3. Константиновичів кам'яниця // Чернігівщина: Енциклопедичний довідник / за ред. А. В. Кудрицького.  К.: УРЕ, 1990.  С. 340
  4. Чернігівська чоловіча торговельна школа // Там само, С. 890
  5. Чернігівської електростанції будинок // Там само, С. 928
  6. Шевченко в Чернігові / В. Качковський, І. Тичина // Українське Полісся.  11 березня 1942

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.