Городок (Чортківський район)

Городо́к село в Україні, у Заліщицькій міській громаді Чортківського району Тернопільської області. Розташоване на річці Дністер, на сході району. До 2020 центр однойменної сільської ради. Населення — 733 особи (2003).

село Городок
Герб Городка
Країна  Україна
Область Тернопільська область
Район/міськрада Чортківський
Громада Заліщицька міська громада
Рада Городоцька сільська рада
Код КАТОТТГ UA61060170100031916
Облікова картка Городок 
Основні дані
Засноване 1418
Населення 727
Територія 9.610 км²
Густота населення 75.65 осіб/км²
Поштовий індекс 48605
Телефонний код +380 3554
Географічні дані
Географічні координати 48°37′43″ пн. ш. 25°51′21″ сх. д.
Водойми Серет, Дністер
Відстань до
районного центру
16 км
Найближча залізнична станція Заліщики
Відстань до
залізничної станції
16 км
Місцева влада
Адреса ради 48673, с. Городок
Карта
Городок
Городок
Мапа

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 724-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Тернопільської області» увійшло до складу Заліщицької міської громади  [1]

Неподалік від села розташована пам'ятка природи «Дуби Тараса Бульби», а також Касперівсько-Городоцький іхтіологічний заказник і Городоцько-Добрівлянський іхтіологічний заказник.

Історія

Археологічні пам'ятки Городка представлені поселеннями трипільської, гава-голіградської, черняхівської культур, курганами скіфського періоду і давньоруськими могильниками.

Західніше Городка, на лівому березі ріки Дністер в урочищі Печенія, яке має ще назву Гуркало – трипільське поселення, яке виявив у 1890 році Г.Оссовський. Розвідка 1967 року – І.К.Свєшнікова та Г.І.Коса.

Давньоруський могильник розміщений в східній частині Городка в урочищі “Печенія” на лівому березі ріки Дністер. Могильник підплитовий. Розкопано 13 поховань. У 1878 і 1883 роках розкопки вів А.Кіркор, а в 1890 році – Г.Оссовський, матеріали зберігаються в Археологічному музеї Кракова. Ще один давньоруський могильник розміщений на полі, в урочищі “На вигоні”. Могильник з підплитовими похованнями. Відкрив і розкопав кілька поховань Г.Осовський, матеріали зберігаються у Кракові. Був замок та укріплення містечка.[2]

Перша писемна згадка 1418 р. як про важливий оборонний пункт.

У Городку була зупинка для купців, які пливли з Чорного моря до Галича.

Власниками поселення були шляхтичі Язловецькі, Потоцькі.

У 1598 році Геронім Язловецький здійснив збройний напад на Городок, який належав Яну, Анджею, Якубу, Стефану Потоцьким — прийомним внукам його тітки Друзяни Язловецької (вважався таким, що зможе краще ним розпоряджатись). Напад був відбитий, справу було полагоджено[3].

У добу Середньовіччя Городок як оборонне містечко зі замком мав земляні укріплення — «Шанці панни Марії». Внаслідок частих нападів турків і татар поселення занепало, проте на початку 18 ст. під назвою «Кулаків Городок» ще мало статус міста.

Влітку 1915 р. угорці спорудили тут перехід через Дністер.

19371938 побудовано дерев'яний міст через річку Серет.

У селі діяли товариства «Просвіта» (від 1911), «Луг».

Символіка

Герб

Затверджений в XIX ст.[4]

На срібному щиті серед поля, засіяного хлібом, зелена гора, на якій червоний замок із брамою й трьома гостроверхими вежами.

Зображення фортечного муру означало наявність у місті своєї влади. Цікаво відзначити, що міська брама на гербах майже завжди зображувалась відкритою, так само, як до останньої хвилини залишались відкритими брами подільських міст для втікачів від татарських наїздів.

Релігія

Є церква святого Михаїла (з чудотворним образом Діви Марії; 1795), капличка (1996).

Пам'ятки

Збереглися залишки палацу Борковського-Дуніна (XIXXX ст.).

Між селами Городок та Зозулинці розташована ботанічна пам'ятка природи місцевого значення Стінка «Городок-Костільники».

Пам'ятники

Споруджено пам'ятник воїнам-односельцям, полеглим у німецько-радянській війні (1991), встановлено пам'ятний хрест на честь проголошення незалежності України (1992), насипано символічну могили Борцям за волю України та воякам УПА (1994).

Соціальна сфера

Діють загальноосвітня школа I—II ступенів, клуб, бібліотека, ФАП, фермерське господарство «Городок», торговельні заклади.

Відомі люди

Народилися

  • К. Боднарчук — громадська діячка в Канаді.
  • Александер Лешек Борковський-Дунін (1811—1896) — польський поет, публіцист, перекладач.
  • Володимир Добрянський (нар. 1966) — український науковець, археолог, історик, спелеолог, дослідник старожитностей, фортифікацій та топоніміки.
  • Богдан Королюк (1938—2010) — український суддя, адвокат, заслужений юрист України.
  • Іван Марущак (нар. 1970) — український футбольний тренер.

Примітки

  1. Кабінет Міністрів України - Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Тернопільської області. www.kmu.gov.ua (ua). Процитовано 22 жовтня 2021.
  2. admin. Археологія та стародавня історія Заліщицького району | Замки, відпочинок, оздоровлення, зцілення в Галичині (укр.). Процитовано 22 березня 2021.
  3. Żelewski R. Jazłowiecki Hieronim h. Abdank // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1964. — T. ХІ/1, zeszyt 48. — S. 120—121. (пол.)
  4. Українська геральдика

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.