Грінберг Урі-Цві

У́рі-Цві Грі́нберг (Ґрі́нберґ) (22 вересня 1896, Білий Камінь, нині Золочівського району, Львівської області 8 травня 1981, Єрусалим) — єврейський письменник.

Грінберг Урі-Цві
івр. אורי צבי גרינברג
Урі-Цві Грінберг
Псевдо Uri Zvi Tur-Malka[1] і Atsag[1]
Народився 22 вересня 1896(1896-09-22)
Білий Камінь
Помер 8 травня 1981(1981-05-08) (84 роки)
Єрусалим
Поховання Єврейське кладовище на Оливковій горі
Громадянство  Австро-Угорщина,
Діяльність письменник
Мова творів Eastern Yiddishd, іврит[2] і Їдиш
Роки активності 1912—1981
Партія Херут
У шлюбі з Aliza Tur-Malka Greenbergd
Нагороди

Премія імені Хаїма Нахмана Бялика (1977)

Itzik Manger Prized

honorary doctor of the Bar-Ilan Universityd

почесний доктор Тель-Авівського університетуd

honorary doctor of Yeshiva Universityd


 Грінберг Урі-Цві у Вікісховищі

Біографія

Дитинство майбутнього поета минуло у Львові, де він одержав традиційну єврейську освіту й почав писати вірші, які з 1912 року публікувалися їдишем та івритом у різних періодичних виданнях.

1915 року призваний до австрійського війська, воював на сербському фронті. Війна внесла різкі зміни у настрій поезії У. Грінберга. Від 1920 року живе у Варшаві, де зближується з поетами-експресіоністами, зокрема, М. Перецем і М. Равичем та друкується на їдиші у виданнях «Халястре» та «Рінґен», на івриті — в «Ха-Ткуфа». У 1922 році намагався випускати журнал на їдиші «Альбатрос». Уряд Польщі заборонив цей журнал, тому Грінберг у 1923 році переїздить до Берліна та продовжує випускати журнал «Альбатрос» (№ 3–4), де публікує свою поему «У царстві хреста». Тут, у Берліні знайомиться з поетесою Е. Ласкер-Шіллер, твори якої перекладає на іврит.

На початку 1924 року оселився в Ерец-Ісраель (майбутня держава Ізраїль). В Ерец-Ісраель Грінберг брав участь у сіоністському робочому русі та вважав себе поетом єврейського пролетаріату, став писати виключно івритом, а коли 1925 року заснували часопис «Давар», то став його постійним дописувачем. Націоналістичні погляди поета й тоді виходили за межі офіційної програми робітничого руху, у якому Грінберг невдовзі був розчарований. У збірці ліричних віршів «Анакреон на полюсі печалі», виданій 1929 року все ще переважає екзистенціалістичне світосприйняття, але вже в книзі «Дворова собака» (1929) Грінберг розвінчує всю самоціль боротьби за поліпшення життя робітників як відступництво від месіанської ідеї відродження єврейської держави. У книзі «Бачення одного легіону». В останній, виданій 1928 року, виступив з різкою критикою соціалістів-провідників будівництва Ізраїлю й відмежувався від них. Відтоді поет став непримиренним критиком лідерів Ізраїлю, різко виступав проти англійської влади, під егідою якої творилася сучасна єврейська держава.

1932 — приїздить до батьків у Львів, оселяється у Варшаві, але у зв'язку з трагічними подіями в Тель-Авіві (убивство одного з лідерів сіоністів-соціалістів Х. Арлозорова) повертається в Ізраїль. Виступає на захист бездоказово звинувачених у вбивстві, що пізніше й підтвердив суд.

1937 року — опубліковано вражаючий за змістом збірник поезій У. Грінберга «Книга викриття і віри», у якому поет звинуватив соціалістичне сіоністське керівництво у втраті ідеалів, оспівав Єрусалим, ганьбив Лондон та Москву й пророкував, що лише війна й кров визначать, хто буде господарем Ерец-Ісраель (землі Ізраїльської). Також поет різко виступав проти німецьких нацистів.

Під час Другої світової війни У. Грінберг не опублікував жодного рядка. Його творче мовчання не було зрозумілим для співвітчизників. Лише 1945 року поет повернувся до своєї теми — загрози існуванню єврейського народу. У поетичному збірнику «Вулиці ріки» (1951) він оплакав усіх загиблих євреїв, своїх батьків та шістьох сестер.

У 1948, 1955, 1977 роках У. Грінберг нагороджувався літературної премією імені Бялика, 1957 — Державною премією.

Після створення держави Ізраїль У. Грінберг виступав за розширення її кордонів від Нілу до Євфрату. У партії М. Бегіна поет посів друге місце й став депутатом Кнесету (1949—1951). Він виступав проти встановлення дипломатичних стосунків з Німеччиною, за повну передачу Єрусалима Ізраїлю. У результаті Шестиденної війни Ізраїль розширив свої кордони, до чого закликав У. Грінберг. Результати наступних воєн, які вів Ізраїль, викликали в нього шквал протестів.

Погляди У. Грінберга поділяли лауреат Нобелівської премії з літератури Шмуель Агнон, поет Н. Альтерман та інші діячі єврейської культури.

Видавництво інституту імені Хаїма-Нахмана Бялика видало 16 томів повного зібрання творів У. Грінберга.

Примітки

  1. Czech National Authority Database
  2. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.

Джерела

  • Абліцов В. Галактика «Україна». Українська діаспора: видатні постаті / В. Г. Абліцов. — Київ : КИТ, 2007. — 436 с. — ISBN 978-966-8550-56-0.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.